Какви задачи извршува затворски асистент

Затвор-службеник-1

Работата на асистент на поправните институции не е добро позната кај населението, како и со другите обвиненија за казнено -поправен центарНа Во случајот со асистентот, мора да се каже дека неговата работа е доста важна во однос на правилното функционирање на казнено поправната установа.

Работата е доста добро платена и реалноста е далеку од она што луѓето мислат и она што се гледа во филмовите. Може да се каже дека позицијата на помошни затворски институции е фокусирана на ги реши можните проблеми со кои затвореникот може да се сретне во неговиот секојдневен живот.


Барања и предности на позицијата асистент на казнено -поправни установи

Луѓето кои се приклучуваат на персоналот мора да исполнат серија барања, како што се доволно одговорни и приемчиви за да најдат решенија за проблемите на затворениците. Од друга страна, од суштинско значење е строго да се почитуваат различните наредби на претпоставените во куќиштетоНа Се разбира, овие типови службеници треба да знаат с everything што е поврзано со правата и должностите на затворениците и правилата што го регулираат центарот.

Што се однесува до предностите кога работите како затворски асистент, тие се следниве:

 • Да се ​​биде јавен службеник, работата е доста стабилна и доживотно.
 • Платата е уште една од најголемите атракции на затворските асистенти. Заработувате околу 2200 евра бруто месечно, да биде прилично висока плата за категоријата на која и припаѓа.
 • Распоредот може да се смета за уште една од големите предности на оваа позицијаНа Лицето кое работи на оваа позиција не достигнува 40 часа неделно. Поточно, има околу 37 часа неделно што може да се групираат и на овој начин да можат да се ослободат еден ден во неделата.

функции-асистенти-казнено-поправни установи

Области што ја сочинуваат позицијата асистент на казнено -поправните установи

Во рамките на гореспоменатото тело, постојат серија специфични области во кои асистентот ќе спроведе сет активности со едни со други карактеристики:

 • Првата од областите е она што се нарекува надворешен надзор. Тоа е најголемата група работници во затворот и нејзината задача е да биде задолжена за надзор и контрола на затворениците во центарот. За возврат, тие можат да бидат поделени во две групи:
 1. Еден се нарекува V1 и тие обично работат секој ден од годината правејќи смени и ротации. Неговата плата е највисока кај сите работници и неговата работа не е ништо друго освен одржување на редот во затворот и осигурување дека затворениците ги почитуваат утврдените стандарди.
 2. Втората група е V2 и тие обично не работат ноќе. Тие се многу пониски плати отколку во случајот со V1 и нивната работа е да ги следат оние области од центарот што се надвор од модулите како што е случајот со просторијата за одмор или училницата за спорт.

ПРИЗИОНИ-МАДРИД-ТРАБАЈА_2054804542_6508451_1300x731

 • Втората од областите е она што се нарекува мешано. Како што сугерира името, овие работници ќе извршуваат административни задачи, иако тие исто така одржуваат директен контакт со затворениците. Тие можат да извршуваат задачи поврзани со кујната на центарот или одржувањето на различните објекти. Платата на овие работници е многу помала од оние на првата област.
 • Третата област се однесува на канцелариска работа, Затоа, нејзините работници исклучиво вршат административни активности и немаат директен контакт со затворениците. Тие не се во центарот и нивните плати се многу пониски од оние на работниците кои одржуваат директен контакт со затворениците.

На крајот на краиштата, работата на помошник во затворската установа нема многу врска со она што се појавува во филмовите. Тоа е помалку опасна работа отколку што може да изгледа на прв поглед, иако од време на време постојат ризици. Платата е навистина привлечна и има неколку недостатоци што можат да се стават на таква позиција. Како ова да не е доволно, државата обично нуди голем број места секоја година, така што немате никакви оправдувања за да се обидете.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Сандра dijo

  Моето име е Сандра, белешката е многу интересна, но премногу концизна, не се согласувам со вашиот начин на објаснување на улогата на затворски асистент. Јас сум од Аргентинската Република, јас сум затворски агент дваесет години, тука ги извршуваме сите видови задачи споменати погоре, платата е многу помала од она што првично ја именуваше воопшто, внатрешна и / или надворешна стража, административни, едукатори, здравствени работници, а исто така зависи од хиерархиите во функција. Тоа е работа каде што треба да се има вокација за услуга, но не избега од прикажаното во филмовите, бидејќи филмовите ја прикажуваат реалноста на одредени начини. Во вашата белешка го правите тоа како да е туристички водич по најдобра цена, но реалноста е поинаква. Зборуваме дека човечки суштества се оние што се сместени таму, со нивните проблеми и конфликти и дека како агент, мора да има одговорност, посветеност, вокација, да ги спроведува прописите, но пред с законот, со почит и чесност.
  Како затворски службеник, мојата главна функција е да го заштитам животот на затвореникот во затворот додека судијата не одлучи за неговото ослободување.