Какви функции врши агентот за царински надзор

чувар

Малкумина знаат дека агент за царински надзор е јавен службеник кој припаѓа на државата. Затоа, при пристап до оваа позиција, Мора да се понудат серија места и да се одобрат соодветните натпревари.

Во следната статија ќе зборуваме за функциите што ќе ги изврши царинскиот чувар и кои барања мора да се исполнат при аплицирање за иста позиција.

Што е агент за царински надзор

Царински чувар е интегриран во она што е познато како Државна агенција за даночна администрација и нејзините главни функции се да се спротивстави на криминалот за криумчарење, да се бори против трговијата со дрога и други даночни злосторства, како што е перење пари. Царинскиот стражар има главна цел борба против трговијата со дрога што се јавува главно на шпанските брегови. Затоа една од специјалитетите на ова тело на службеници е поморската.

Должности на агентот за царински надзор

Функциите на агентот за царински надзор вклучуваат потреба од носење регулаторно оружје, затоа работата на споменатиот агент е доста сериозна и важна:

 • Тој е задолжен за извршување и потиснување на територијата на Шпанија на секој чин или активност што е поврзано со криумчарење активности.
 • Врши функции поврзани со фискална и царинска заштита.
 • Контролирајте ги и истражете ги различните мисии што можат да ги нарачаат различните области на AEAT.
 • Царинскиот чувар исто така има моќ да дејствува во активности што вклучуваат перење пари или затајување данок. Овие активности секогаш мора да се спроведуваат во координација со надлежните тела.
 • Обезбедување на комуникациски услуги на телото.

обичаи

Барања за пристап до позицијата агент за царински надзор

Не е лесно или едноставно да се пристапи до царинската стража. Апликантот мора да работи напорно и се бара прилично важна физичка состојба. Чуварот не работи во канцеларија и го спроведува огромното мнозинство од својата активност на улица.

Освен што треба да поминете серија физички тестови, лицето кое се противи мора да се погрижи да не страда од било каков вид на болест што може да го ограничи во вршењето на своите функции.

Постојат голем број вештини што мора да се исполнат кога станува збор за совршено прилагодување за оваа работа:

 • Противникот мора да има прилично јасно чувство за правда. Треба да бидете задолжени за спроведување на царинските закони.
 • Како што веќе рековме претходно, овој тип на работа не е лесен и не се сите отсечени за истото. Лицето треба да знае дека тоа е доста ризична работа бидејќи се бори против криминалците и луѓето што ги кршат законите.
 • Друг вид на способност што е високо ценет е фактот дека ви се допаѓа таква работа покрај тоа што е педантна личност кога станува збор за решавање на различните проблеми што можат да се појават секојдневно.

обичаи

Селективниот процес

Процесот на селекција при аплицирање за позиција за агенти за царински надзор ќе се состои од две фази:

 • Прва опозициска фаза која се состои од прва вежба која се состои од одговарање на прашалник од 100 прашања за час и половина. Втората вежба се состои од полагање на некои физички тестови и психотехнички тест. Третата вежба се состои од полагање тест од теоретски и практичен тип што мора да се направи за два часа и на медицински тест за способност.
 • Втората фаза од процесот на селекција се состои од спроведување на серија практики. Во оваа фаза, противникот ќе се смета за државен службеник во пракса.

Колку заработува цариник?

Што се однесува до платата, треба да се забележи дека оваа позиција е прилично добро платена и покрај тоа што спаѓа во групата јавни службеници Ц1. Основната плата на царинскиот чувар е речиси 800 евра. Оттука, мора да додадете серија додатоци што прават платата е околу 1.400 евра нето месечно. ВКако и кај секој јавен службеник, агентот за царински надзор има 14 плаќања годишно, од кои две се извонредни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.