Како да го напишете писмото за препораки за да ја добиете универзитетската стипендија?

Писмо за препорака

Стипендии на колеџ тие се многу конкурентни, бидејќи има илјадници студенти кои се обидуваат да ја добијат истата придобивка. Соодветно писмо за препорака може да биде многу моќна алатка за избор. Научете сè што ви треба за препорачаното писмо и ќе имате поголеми шанси да ја добиете вашата стипендија.

 • Автор

Многу важен елемент за препорачното писмо во А. колеџ стипендија вклучува избор на авторот. Апликантите не треба да напишат свое препорачко писмо. Професорите или работодавците се совршени кандидати да го напишат ова писмо.

 • Лична карта

Поротниците кои читаат писмо ќе сакаат јасна идентификација на лицето кое го пишува писмото. Идентификувајте се по име, организација, наслов и врска со апликантот. Оваа идентификација треба да содржи колку долго сте го познавале.

 • Знаење

Доколку студентот не ја познава личноста која ќе го напише препорачливо писмо, може да му испрати биографија или личен есеј за неговата позадина и достигнувања за да може да му обезбеди доволно информации со кои подобро да го напише писмото стипендија. Писателот треба да разговара за оценките на ученикот, како и за нивните проекти, нивните интеракции со наставниците и личните перцепции за нивната соодветност за избраниот колеџ или кариера.

 • Откровение

Клучна информација е самата препорака, бидејќи треба да има изјава во која јасно ќе се наведува поддршката на студентот во нивната апликација за стипендија. Без безусловна поддршка, писмото може да биде неефикасно. Бидејќи професорите може да се чувствуваат принудени да пишуваат писма за своите студенти, жири-стипендиите може да бараат индиции дека авторот на писмото не е многу ентузијаст за достигнувањата на апликантот.

 • Ослободете се

Некои комисии за стипендија бараат таканаречен формулар за ослободување што го потпишува студентот во кој се наведува дека нема да имаат пристап до писмото. Ова може поволно да ја зголеми доверливоста.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.