Како да се регистрирате за јавна размена за вработување

што-е-повика-опозиции

Во последниве години, се повеќе луѓе се стремат да пристапат до јавна позиција и да ви се гарантира работа доживотно. Несомнено е дека изгледите на трудот се прилично лоши и не се чини дека ќе се сменат за неколку години, па оттука позициите што ги нуди Управата се најпосакуваните и најсонуваните.

Нормално е дека за да се стремиш кон една од овие работни места треба да ја поминеш опозицијата. Но, постои и опција за јавна размена на вработувања. Во следната статија објаснуваме како работи работната табла И што треба да направите за да се регистрирате за тоа?

Јавната берза за вработување

На генерички начин може да се каже дека веќе нема банка за вработување дека списокот на луѓе кои се стремат да добијат слободно работно место, откако помина процес на селекција. И покрај тоа што го поминаа овој процес, тие не ја постигнаа предметната позиција, иако се вклучени во списокот што треба да се повикува во иднина.

Јавната берза за вработување се однесува на секоја работа поврзана со јавната администрација. Луѓето кои се појавуваат на списокот се одлучуваат за привремена работа. Овие слободни места се поради привремен одмор или во одредени периоди од годината кога има зголемување на обемот на работа. На овој начин се добиваат бодови за ставање на повластени позиции во идните повици.

Треба да се напомене дека едноставниот факт да се биде регистриран на пазарот на труд нема да гарантира дека лицето ќе има работа. Единственото право или привилегија се должи на фактот дека сте повикани при пополнување на слободно работно место. И за ова, Мора да бидете добро поставени или позиционирани на пазарот на труд.

опозиции

Како работат одборите за работа

Банката за работни места се користи за покривање на привремени позиции кои се јавуваат во текот на целата година. Системот за избор на позиции ќе биде управуван од различните заслуги што ги дава лицето. Постојат голем број навистина важни елементи во работењето на берзите за вработување:

 • Ова е одлична можност за оние кои аплицирале и кои не се стекнале со постојано работно место.
 • При влегувањето на пазарот на труд доволно е да се положи барем еден од испитите.
 • Ќе се изврши редоследот на списокот според оценката на испитите и заслугите.
 • Не секогаш се пристапува автоматски, Затоа, мора да биде конкретно назначено при приложување на документацијата.
 • И покрај тоа што се привремени слободни работни места, тоа е ефикасен начин да се започне со работа во јавната администрација. Биди пријавен во берзата за вработување нуди можност за работа како државен функционер.

вреќа за вработување

Кој може да пристапи до јавната берза за вработување

Оние луѓе кои успеале да го поминат секое испитување во врска со слободните работни места што ги нуди јавната администрација. Во случај да нема положен испит, не може да се пристапи до берзата за вработување.

Во однос на редоследот на јавување и во случај да има слободни места, се повикува првото име на списокот и така натаму последователно. Како што рековме претходно, поредокот ќе се воспостави според заслугите што ги придонеле противниците и за оценката што ја добиле на различните испити.

Како да пристапите до јавната берза за вработување

При влегувањето во јавната берза за вработување Постојат две опции или начини:

Учествувајте во опозиција и го положивте истиот или барем еден од испитите. Ништо не се случува ако не сте ја добиле оценката потребна за да се квалификувате за позицијата, бидејќи полагањето на еден од испитите е доволно за да се вклучите на пазарот на труд. Списокот за кој станува збор е структуриран според оценката добиена во повикот и заслугите на дотичниот. При поднесување на потребната документација за упатување повик, важно е да наведете дека сакате да влезете на пазарот на труд. Сопствените листи на берзата обично се отвораат во моментот на доделување на слободните позиции.

Вториот начин да се регистрирате Тоа е преку конкретен повик што се прави на пазарот на труд. Тоа се случува во случај испразнетите места во Јавната администрација да бидат поголеми од понудените места. Кога се пристапува кон овој повик, барањата се пониски од оние што се бараат при аплицирање за опозиција.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.