Кои физички тестови мора да се извршат за да се влезе во војска

кандидира

Кога станува збор за влегување во вооружените сили, еден од најстрашните тестови од страна на апликантите е физички. Сепак, со добра подготовка и позитивно размислување, не треба да имате премногу проблеми за да можете да ги надминете. Овие физички тестови се вршат во текот на втората фаза од процесот на селекција.

Затоа, пред да ги земете, различните апликанти мора да имаат положено теоретскиот дел и делот од натпреварот во кој тие мора да акредитираат различни академски заслуги. Во следната статија подетално ќе разговараме со вас за ваквите физички тестови и како да ги надминете за да станете дел од вооружените сили.

Физички тестови за влез во војска

Пред да започнете со вакви тестови, различните апликанти мора да го поминат соодветниот медицински преглед. Откако ќе помине признанието, различните апликанти мора да полагаат четири физички теста.

Прв физички тест

Првиот тест ќе се состои од скок во далечина без трчање. Се состои во скокање што е можно повеќе со нозете зад линијата за полетување. Во зависност од водомерите, марката се цени од Ниво А до Ниво Д. Првото ниво е најмалку барано, додека Д е најкомплицирано. Потоа ви ги покажуваме минималните оценки што се потребни за да го положите овој тест:

 • Седиштата од нивото А се 145 сантиметри кај мажите и 121 сантиметри кај жените.
 • Седиштата од нивото Б се 163 сантиметри за мажи и 136 сантиметри за жени.
 • Плоштадите на ниво Ц се 187 сантиметри за мажи и 156 сантиметри за жени.
 • Седиштата на ниво Д се 205 сантиметри во случај на мажи и 171 за жени.

скок

Втор физички тест

Вториот физички тест се состои од правење голем број стомачни во време од една минута. Лицето треба да легне на подлога со свиткани нозе и да се обиде да направи најголем број стомачни во утврденото време:

 • Плоштадите на ниво А се 15 стомачни за мажи и 10 стомачни за жени.
 • Седиштата на ниво Б се 21 стомачни за мажи и 14 за жени.
 • Плоштадите на ниво Ц се 27 стомачни за мажи и 22 стомачни за жени.
 • Местата на ниво Д се 33 за мажи и 26 за жени.

Трет физички тест

Третиот физички тест се состои во правење голем број склекови. Лицето треба да стои со рацете испружени со трупот и нозете формирајќи права линија. Оттаму, рацете треба да се свиткаат и да се продолжат додека брадата не е на ниво на земјата:

 • Плоштадите на ниво А се 5 склекови за мажи и 3 склекови за жени.
 • Местото на ниво Б е 8 склекови за мажи и 5 склекови за жени.
 • Плоштадите на ниво Ц се 10 склекови за мажи и 6 склекови за жени.
 • Плоштадите на ниво Д се 13 склекови за мажи и 8 склекови за жени.

физички

Четврти физички тест

Четвртиот тест ќе се состои во правење прогресивни трки од 20 метри напред и назад. Овој тест се обидува да ја измери отпорноста на апликантот. Лицето мора постојано да поминува растојание од 20 метри и следење на стапка што се зголемува постепено. Треба да достигнете одредена точка пред да се огласи звучниот сигнал и да се вратите на почетната точка пред повторно да се огласи звучниот сигнал. Минималните оценки што апликантите мора да ги утврдат се следниве:

 • Места на ниво А: 5 трки кај мажи и 3,5 кај жени
 • Места на ниво Б: 5,5 трки за мажи и 4 трки за жени
 • Места на ниво Ц: 6,5 трки кај мажи и 5 трки кај жени
 • Места на ниво Д: 7,5 трки за мажи и 6 трки за жени

Ова се четирите физички тестови што мора да ги поминат сите луѓе кои сакаат да се стремат да влезат во војска. Ова се тестови кои не се премногу комплицирани, се додека различните апликанти се подготвени.

армија

За да ги поминете овие тестови без никаков проблем, препорачливо е да јадете најздрава можна диета и вежбајте на правилен начин. Соодветен одмор е исто така неопходен при полагање на физички тестови. Со издржливост, напор и упорност ќе можете да се приклучите на вооружените сили и да можете да и служите на вашата земја.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.