Колку специјалности за нега има?

медицински сестри со повисоки оценки за пристап

Медицинската сестри е гранка на медицината која има бројни специјалности, и официјални и неофицијални. Изберете еден или друг специјалитет Тоа во голема мера ќе зависи од тоа што сака личноста професионално.

Во следната статија ќе ви покажеме различните специјалитети кои постојат во нега и нивните главни карактеристики.

Официјални медицински сестри специјалитети

Луѓето кои успеваат да ги завршат студиите поврзани со медицинска сестра се сметаат за медицински сестри. Оттука тие можат да се специјализираат за различни предмети што ги утврдуваат надлежните органи. За да го направат ова, тие мора да полагаат државен испит што се прави секоја година во различните автономни заедници на шпанската територија. Во случај на полагање на гореспоменатиот испит, Тие мора да ја добијат соодветната обука 4 години. Потоа зборуваме за различните официјални специјалитети за нега кои постојат денес.

Акушерско-гинеколошка нега

Тоа е она што на популарен начин е познато како бабица. Таа е една од најбараните и најбараните специјалности за нега. Целта на стручното лице во оваа специјалност е да се грижи за здравјето и на жената и на нејзиното новороденче.

ментално здравје нега

Луѓето специјализирани во оваа гранка на медицински сестри присуствуваат и лекуваат луѓе кои страдаат од некој вид на ментално растројство. Освен што ги лекува, тие имаат капацитет да извршуваат одредени образовни функции на индивидуално или колективно ниво.

Геријатриска нега

Оваа специјалност за нега е фокусирана на грижата за старите лица. Професионалецот во оваа област ги има потребните знаења за животниот циклус на луѓето, применувајќи го во пракса.

Медицинска сестра

педијатриска нега

Целта на овој специјалитет не е ништо друго освен да понуди грижа за бебиња и деца до 16-годишна возраст. Во овој случај, професионалец во оваа област има важни знаења за развојот и растот на децата и на разни детски болести.

Семејство и грижа во заедницата

Овој тип на специјалност се стреми пред сè да спречи болести кај населението или општеството. Семејството и грижата во заедницата ќе ја применуваат грижата на интегрален начин на поединечни лица, на семејството и на заедницата на поединци.

Професионална нега

Иако е донекаде непозната специјалност за јавноста, исполнува важна функција. Овој тип на нега има за цел да обезбеди здравје и интегритет на работниците. Професионалец од оваа специјалност има одредени знаења за тоа како работат компаниите и работниците и ризиците што ги имаат овие работни места.

ecoe-nursing-ceu-1

Нега во медицинско-хируршка нега

Тој е одговорен за нудење нега на оние кои имаат болест. Функцијата на овој професионалец е клучна кај луѓето кои се подложуваат на одредена хируршка операција или страдаат од сериозна болест.

Како што видовте, во моментов постојат седум специјалитети за нега. Треба да се напомене дека не сите овие специјалитети се наоѓаат во секоја од автономните заедници на шпанската држава. Се надеваме дека со текот на годините, сите специјалитети кои се сметаат за официјални можат да се остварат на целата шпанска територија.

Други специјалности за нега кои не се официјални

Освен специјалностите за медицински сестри признати од соодветното владино тело, Вистината е дека има уште една низа специјалности во однос на дисциплината нега. На овој начин, лице кое поминало повеќе од 5 години во одделението за интензивна нега во болницата, нема иста обука како друго лице кое поминало две до три години во одделението за урологија на болницата. Знаењето е сосема различно кај двајцата професионалци.

Постојаното обучување во одредена област во голема мера му помага на професионалецот да ја изврши својата работа на најдобар можен начин. На овој начин, во областа на сестринството, освен одработените години и искуството на личноста, суштинска улога имаат капацитетот и знаењето стекнато од година во година. Затоа има широк спектар на курсеви и магистерски степени кои им овозможуваат на луѓето кои се професионалци во светот на медицинските сестри да бидат обучени. Затоа специјалист во одредена гранка на медицински сестри, како педијатрија или геријатрија, може да се обучи за други специјалности и на тој начин да може да го прошири целото свое знаење.

На крајот на краиштата, Постојат многу специјалитети кои постојат во однос на дисциплината нега. Иако има седум официјални, има и други специјалитети кои можат да се изучуваат благодарение на одредени курсеви или магистерски студии. Важно е да се тренирате на најдобар можен начин и да стекнете низа знаења со кои ќе ја вежбате посакуваната професија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.