Барања за почести во средно училиште и неговите предности

студенти кои го извлекуваат максимумот од студирањето

Ако како студент добиете почесна диплома можете да бидете среќни затоа што тоа е највисоката оценка што можете да ја имате. За многумина се чини дека е невозможна цел да се постигне, но во реалноста со решителност и упорност може да биде достапна за секого. Оваа квалификација може да се добие од предмет или курс, тоа е признание и за работата и за добиената просечна оценка, најдобро од сите е што има големи предности.

Барања за да се добие диплома за почести

Да се ​​добие почесен степен во средно училиште е полесно да се направи во еден или повеќе предмети со решителност и напор отколку да се направи тоа како глобална оценка, бидејќи тогаш максималните оценки треба да се добијат во сите предмети.

Ова споменување се дава само на најсветлата храна како извонредна награда и предноста што најмногу се допаѓа е ослободување од плаќање на школарина во првата година на универзитетски студии и селективност.

среќни средношколци

Постигнување просечна оценка од 9 во вкупниот број на сите предмети ќе може да добие пристап до оценката за почесно признание. Но, ова споменување не е доделено на секого, дури и ако ги има овие квалификации, бидејќи се доделува само на 5% од вкупниот број студенти запишани на овој предмет или курс, така што проценката за најсветлите студенти би била направена пред доделувањето на оваа награда.

Не е само за најпаметните

Ако мислите дека ова споменување е наменето само за најинтелигентните студенти, не сте во право затоа што е исто така потребно да се земат предвид упорноста, напорот и примената на секој за да се добие.  Ако сакате да добиете почесна диплома на вашите средношколски студии, идеалот е да одите во психопедагог или академија за студии за да можат да ви ги обезбедат техниките за студии кои најдобро ви одговараат.

Најдоброто нешто, исто така, во врска со почестите, покрај изземањето на плаќањата, е тоа што нема да бидете ослободени од можноста да барате редовни стипендии за универзитетски студии. Затоа, можете да платите многу помалку и да се квалификувате за значителни заштеди на вашите студии.

средношколци

Предности за добивање на почесна диплома за диплома

Ако сте еден од среќниците што стекнале почесна диплома за диплома благодарение на вашиот труд и издржливост, тогаш ќе сакате подетално да знаете кои се предностите да го добиете ова посебно споменување.

Првата година на универзитетот, школарината е бесплатна

Бидејќи сите напори имаат своја награда, ако добиете почесна диплома, можете да имате бесплатна регистрација за која било кариера што ќе ја изберете. Во зависност од избраната кариера, запишувањето може значително да се зголеми, па затоа ако имате диплома за почести Тоа ќе значи добра заштеда за да земете степен што го сакате без оглед на цената

Селективноста нема да ве чини пари

Но, пред да влезете на универзитетот ќе мора да направите селективност, иако по стекнувањето со почесна диплома, она што е јасно е дека нема да имате проблеми затоа што веќе знаете како е да студирате со решителност и истрајност. Ако имате почести во Бакалауреат, нема да ве чини пари за да го направите тоа и нема да мора да плаќате за никаков испит за селективност (Тоа чини помеѓу 70 и 100 евра во зависност од заедницата во која сте).

Requestе имате подобра проценка за да побарате стипендија

Како што знаете, дури и ако имате диплома за почести, ова не е проблем да аплицирате за стипендии, па кога ќе ги побарате ќе имате подобра проценка во јавната администрација отколку да не сте ја имале.

учат напорно

Да се ​​има почести на Универзитетот има и награда

Ако веќе сте на универзитет и веќе знаете што е да студирате со решителност и напор, исто така можете да имате можност да добиете почесна диплома и исто така е корисно да го постигнете тоа. Ако добиете почести по предмет на универзитетот, на следното запишување нема да плаќате исти кредити што сте ги полагале на тој предмет. На пример, ако предметот што го полагавте со почести е 12 кредити, тогаш на следното запишување ќе заштедите 12 кредити и нема да ги платите, односно ќе бидат одземени од цената на конечната регистрација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Слика на зачувачот на Хозе Мигел Руиз dijo

  Можете ли да ми кажете од каде ја добивте оваа информација дека со запишувањето на Honor не плаќате селективност? Откако ги прочитавме овие информации, отидовме на Универзитетот во Хуелва, бидејќи мојот син има регистрирано Достигнувања и мораше да плати на Селективидад и тие ни рекоа да немаме докази за тоа, па затоа ме замолуваат да ги однесам од каде што ги добиле овие информации, за да ги проверат и да постапат соодветно.

  Може ли да ми дадете некои информации за тоа?

  Благодарам

  1.    Марија Хозе Ролдан dijo

   Имате е-пошта

   1.    антиа dijo

    Здраво, имам и почесна диплома и ми рекоа дека треба да платам селективност. Од каде ги добивате информациите? Ви благодарам

  2.    Carol dijo

   во Леон морав да платам како и другите

 2.   Жозе dijo

  Имам почести во 2 година гимназија и ми рекоа дека мора да се плати такса за испити за селективност.
  Дека ова важи само за запишување на Универзитетот.
  Поточно во Андалузија (Хаен)

 3.   сонцето dijo

  Добив 10 на латиница во прва година средно и не ми дадоа ништо

  1.    Педро dijo

   Daughterерка ми доби просек од 9,7 во втора година од средното училиште, дали има право да ја почитува матурата и ако е така, дали треба да го тврдам тоа? Фала ако некој може да ми помогне би го ценел тоа

 4.   Ева dijo

  Може ли да ми дадете поконкретни информации за оваа тема?

 5.   Ана dijo

  Daughterерка ми се здоби со почести во Астуриас во 2-ри диплома и овде во Астуриас мораше да ги плати таксите за приемните испити на ЕБАУ, а на универзитетите во Астуриа ќе треба да плаќа школарина Очигледно тука тие не ги наградуваат момчињата кои се трудат Се чини многу, многу тажно за мене ... Тие треба да се срамат, тоа мора да биде единствената автономија што се однесува така кон своите млади луѓе

  1.    Алберто dijo

   Не знам каде оваа девојка ги добива овие озборувања, но не е точно дека тие ви плаќаат селективно ако добиете почести.

 6.   Фернандо dijo

  Ако студирате повеќе од еден степен, дали сè уште имате бесплатна регистрација за првата година со почесна регистрација?

 7.   Maika dijo

  Myерка ми имаше школарина и ги плаќаше давачките за Ебау.