Важноста на образованието за рано детство

Образование за рано детство тоа е многу важно за него ментален развој на детето и адолесцентот, според тоа, светскиот тренд е да се постигне стимулација за дидактички цели, сè повеќе рано во niños. Дури и курсот се смета за задолжителен во Почетно образование.

Раното детство е возраст кога лицето се соочува со своите први комуникативни контакти со светот преку неговите сетила, затоа е кога детето ги доживува своите први сензации. Училишната фаза е период од големо значење затоа што во овој период се изведуваат првите ученици: Детето учи, развива и вежба когнитивни, афективни, социјални и моторни вештини. Овие вештини ќе продолжат да се развиваат од високото образование и ќе знаете како да ги примените во секојдневниот живот.

Образование за рано детство На Запад се предлага како обука што придонесува за:

 • Физички развој
 • Интелектуален развој
 • Афективен, социјален и морален развој на момчиња и девојчиња.

Образование за рано детство Таа мора да ги промовира искуствата кај децата кои го стимулираат нивниот целосен личен развој. Затоа, во основното училиште се обраќаат следниве аспекти:

 • Сетилата
 • Движењата
 • Јазикот
 • Јазик на тело или израз
 • Свесност за телото
 • Автономија
 • Социјални односи
 • Навики
 • Изразување на афективност
 • Почитување на различноста
 • Личност
 • Просторна и временска ориентација
 • Разбирање на концептите
 • Пишан јазик

Важноста на Почетно образование кај деца, што, се разбира, има голема компонента на семејна поддршка. Но, дури и во случаи кога детето може да остане дома или кај баба и дедо, подеднакво е важно да одат во Центрите за почетна обука каде што ќе развијат други вештини од рака на професионален воспитувач, вештини како што се социјализација, почитување на другиот и создавање навики, Меѓу другите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Шерли Таварез dijo

  сите деца имаат право на едукативен и здрав живот

 2.   ремен евелис ромеро dijo

  Јасно е дека децата се како сунѓери, затоа во нивните први години од животот мора да им обезбедиме квалитетно образование и грижа, бидејќи на овој начин ќе постигнеме тие подобро да ги развиваат сите свои вештини.

 3.   Марија Евгенија Родригез Рамирез dijo

  Важно е децата од раѓање да бидат стимулирани, дури и кога се постари, да ги интегрираат со други деца, така што ќе се формираат