Видови вработувања во јавноста во нашата земја

среќни службеници

Ако размислувате да полагате конкурентен испит за да добиете пристап до јавно вработување во нашата земја, тоа е затоа што најбезбедно е да сакате да имате удобност и сигурност да имате работа доживотно и да не се плашите на отпуштање или не. Луѓето со јавна работа се чувствуваат безбедно затоа што имаат свои работни места, некои привремени, а други постојани, но она што е сигурно е дека сите тие секогаш ќе имаат работа пред или по она што го одобриле во опозиција.

Одобри опозиција за пристап имаат јавна работа Не е задача на шиење и пеење, бидејќи бара претходна обука, полагање тестови и испити, како и поседување на сертификат за студирање и неопходна сила на волја (покрај времето) за да може да се подготви за испитите да бидат подобни за јавна работа.

Има многу луѓе кои треба да сторат без да се претстават пред опозицијата поради недостаток на време, затоа што се обиделе и не успеале, бидејќи сегашната работа не им дозволува да имаат време да можат да ја посветат на студирање, или бидејќи личните околности не дозволуваат. Затоа, ако сте личност која може да избере јавно работно место затоа што имате време и волја (и да студирате дома и на академија) да студирате и да се обидете да ги положите испитите, тогаш е повеќе од веројатно дека сакате да знаете какви видови на јавно вработување се оние што можете да ги изберете во нашата земја.

светски официјални лица

 

Четири типа

Во моментов има четири типа на вработени во јавност кои мора да знаете како да ги разликувате за да разберете до кој може да пристапите во зависност од претходните студии и на тој начин да можете да се одлучите за едно или друго работно место.

Службеници за кариера

Службеници за кариера се луѓето кои се поврзани со јавна администрација за вршење професионални услуги се плаќа на трајна основа. Овој тип на државни службеници има класификација во зависност од квалификацијата што е потребна за да може да се спротивстави и на тој начин да се пристапи до јавно вработување.

Ја има следната класификација:

Група А.

Поделена е во две подгрупи: А1 и А2 и треба да имате стара универзитетска диплома (диплома или диплома) или тековна диплома. Theе треба да го имате точниот наслов што го бара законот за позицијата до која сакате да пристапите да биде државен службеник. Класификацијата на телата и скалите на секоја подгрупа ќе има врска со нивото на одговорност на функциите што треба да се извршат во работата и карактеристиките што се потребни на приемните испити.

Б група

За оваа пристапна група, нема да ви треба универзитетска диплома, туку повеќе Висок техничар, што ќе зависи од видот на телото до кое сакате да пристапите.

Група Ц.

Оваа група е поделена и на две подгрупи, Ц1 и Ц2. Во првата подгрупа ви треба диплома или техничка квалификација и во втората подгрупа квалификација за Задолжително средно образование.

службени лица

В.д.

Привремени државни службеници се оние кои од различни причини се назначени да вршат функции на државни службеници во кариера, но привремено. Тие се именуваат кога ќе се појави некоја од следниве околности:

  • Постоење на слободни работни места кои не се опфатени со државни службеници во кариера.
  • Привремената замена.
  • Водење програми привремено.
  • Вишок на задачи во период од шест месеци или една од дванаесет месеци.

Трудски персонал

Работниот персонал е луѓе кои со формализиран договор за вработување обезбедуваат платени услуги на јавната администрација.

официјални состаноци

Привремен персонал

Привремен персонал е луѓе кои имаат привремена работа и кои извршуваат функции класифицирани како специјални совети, платени со буџети доделени за овој вид привремена работа.

Ова се видовите на јавно вработување што во моментов постојат во нашата земја, и дека во зависност од видот на студии што ги имате или работата што сакате да ја имате, ќе мора да имаат специфична или не многу специфична претходна обука. Но, како што можете да видите, постојат многу опции што ги дава нашата земја за да може да работи на вработување во јавност. Дали веќе знаете на што сакате да се претставите за својата иднина?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.