Ерамус да, Еразмо не

Еразмус

Можеби сте во тоа време кога да се оди или не на Еразмо е голема дилема во вашата глава, па затоа сакавме да ви помогнеме за работите што треба да ги знаете пред да го напуштите Еразмо, ако конечно одлучите за „да“. Можеби само на овој начин, исто така можете подобро да се одлучите за „не“ ... Кој знае!

Работи што треба да ги знаете ако одите на Еразмо

Еразмо стипендиите се оние што се прават меѓу европските универзитети. Ако она што го сакате е да заминете надвор од Европа, можеби треба да ги погледнете „билатералните договори“ што ги има секој универзитет.

Ако вашата работа е да останете во Европа, каков вид на стипендија Еразмо треба да изберете?

 • Стипендии за студии Еразмо Тие се оние кои студенти на додипломски или постдипломски студии бараат да студираат на европски универзитет за целосен курс или семестар.
 • Светски стипендии Еразмо кои се оние што можат да ги побараат студентите на магистратура.
 • Стипендии за пласман Еразмо Тие се оние што мора да ги побарате ако она што сакате да го направите е практично.

Барања за аплицирање за стипендија Еразмус студии

Мора да исполнувате две основни барања:

 1. Поминале минимум ЕКТС кредити на вашата наставна програма.
 2. Имајте одредено ниво на официјален јазик на земјата на дестинација (што варира во зависност од универзитетот каде сте).

Еразмо 1

За колку пари би зборувале?

Во зависност од регионот во кој сте, тие ќе ви дадат повеќе или помалку сума. Зошто? Бидејќи содржи средства од Европската унија, Министерството за образование и, во некои случаи, исто така и од автономните заедници. Значи, многу зависи од тоа кој организам го обезбедува.

Во секој случај, како што научивме, износот не оди многу: да јаде и малку повеќе. Значи, можеби првата и најважна точка што треба да ја покренете кога одите на Еразмус или не, е дали навистина можете да си го дозволите тоа.

Еразмо искуство

Што можете да очекувате од вашиот Еразмо?

 • Е запознаете луѓе од многу различни земји и ќе стекнеш нови пријатели.
 • Willе го подобрите јазикот.
 • Партиите се „осигурани“… Всушност, се смета дека оние што одат во Еразмо го прават тоа само за празниците.
 • Discoverе откриете нови образовни системи, а потоа може да се спореди со вашата земја.
 • Самото патување е искуство: најдете сместување, побарајте совет, имитирајте кога зборувате и ве разбираат, итн.

И долга „итн“ што ќе ги откриете само ако одлучите да одите или ви кажат ... Дали веќе сте ја одбрале вашата дестинација?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.