Знајте како да напишете: Состав на текстот (I)

Кога ќе се појави потреба за пишување, дури и ако тоа е нарушено во неговите елементи, веќе постои „априори“ идеја, мотив пред пишувањето што е суштината на самиот текст. Тоа може да биде барање до Општината, императив транскрипција на чувство на друго лице, проект итн. Можните стимули се безброј, но веќе имате почетна точка и по ова следи задача да ги запишете идеите што ми доаѓаат на ум во врска со ова. Составот на текстот се состои од прва ментална инстанца каде што мислата мора да се разјасни да може да изведе добро пишување. Сепак, пишувањето по редоследот по кој пристигнуваат мислите ја претставува почетната фаза на текстот што треба да се развие.

3630559443_eba29b42f8

Откако ќе напишете неуредна акумулација на коментари на лист хартија, тие треба да се класифицираат според нивната важност. Откако ќе се идентификуваат клучните идеи, што треба да се изрази и визуелизираме наслов што може да го води, продолжуваме со структурирање на текстот. Употребата на алатки како што е речник со прецизни дефиниции, речник на синоними и антоними, список на значајни цитати и удобно место за седење и пишување може да биде одлучувачко за квалитетот на пишувањето.

Составот на текстот

-Организацијата на идеи генерално тече низ логичен пат составен од воведот, развојот и конечниот заклучок.

-Пишаниот тотал мора да се смета како неподелена и текстуална целина што бара конзистентност и единство преку кохезивни ресурси и кохерентност на секоја изјава, само по себе и со другите изјави во текстот.

-Вовед сака да го интересира читателот, да го привлече вниманието на истиот и, за да се постигне ова, авторот може да користи шокантен принцип.

-Текстот може да започне со значење на поим, со експериментален пример, што се однесува на историски факт, со употреба на анегдота.

-Можете да започнете со предизвикувачка фраза која повикува на дебата или со исклучок на правилото за кое сакате да зборувате.

Почетокот или воведувањето на текстот варира во зависност од видот на текстот што треба да се напише:

Неформален комуникативен текст: Здраво како си? Ти пишувам за.

Формален комуникативен текст: Со ова ви комуницирам ...

Студиски текст: Оваа работа има за цел да ја демонстрира врската помеѓу социоекономскиот статус и напуштањето на училиштето.

Информативен текст: Вчера, 23 јули 2009 година, Индија и Кина, двете најнаселени земји на планетата, беа во можност да бидат сведоци на најголемото затемнување на Сонцето во минатиот век.

Рекламен текст: Пробајте го бесплатно!

Забележете дека објавениот текст обично го користи императивот како ресурс додека студискиот текст ја почитува сегашноста.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.