Каде да студирате настава на далечина?

Во моментов, благодарение на различните универзитети на далечина што ги имаме, можеме да студираме скоро каква било кариера или диплома што сакаме, вклучително и онаа од Магистер

Ако сакате да знаете каде да студирате настава на далечина, еве ви кажуваме. Постојат неколку универзитети кои ја имаат оваа дисциплина во својата академска понуда.

Универзитети на далечина кои предаваат настава

Како што веројатно веќе знаете, наставата е кариера или општ степен што може да се подели помеѓу различните одделенија за настава што моментално постојат: Основно, новороденче, странски јазик, физичко образование, итн. Сепак, не сите универзитети за далечина што ќе ви ги изложиме подолу, се сите овие специјалитети. Меѓутоа, најчести се оние кај новороденчињата и кај примарните.

УНЕД

Еден од Универзитетите за далечина во кој одиме најмногу кога сакаме да проучиме нешто на некој начин онлајн обично е UNED (Национален универзитет за далечинско образование), со оглед на неговото престиж и искуство. Сепак, наидовме на изненадување што овој универзитет сè уште не ја спроведе оваа дисциплина во својата академска понуда за дипломи. Последниот извештај што го најдовме во врска со ова е дека иако тие сакаат да одржуваат настава по настава, заради кратења на буџетот сè уште не биле во можност да ја спроведат. Сепак, тие не се откажуваат од своите напори и сè уште чекаат конечно да ја вклучат наставата во студиите. Првиот специјалитет што ќе се спроведе би било Образование за рано детство.

Универзитетски центар Ла Сал

Овој приватен универзитетски центар, познат како Ла Сал, е центар во прилог на УАМ (автономен универзитет во Мадрид) и видовме дека има и диплома за основно образование и степен за образование за рано детство. Покрај тоа, исто така имате можност за правење на двата степени заедно, со логичка валидација на заеднички предмети помеѓу обете специјалитети.

VIU (Меѓународен универзитет во Валенсија)

Исто така, има наставна специјалност меѓу своите наставни понуди. Станува збор за Степен на основно образование, штом еднаш ќе се финализира, можете да искористите една од 5 спомнувања што нуди:

 • Споменување во музичко образование.
 • Споменување на странски јазик: англиски јазик.
 • Споменување во ИКТ во образованието.
 • Споменување во религијата и католичкиот морал и нејзината педагогија.
 • Споменување на валенсијански јазик.

Ова е доста интересно затоа што ќе ја прошири можноста за работа како нешто друго, како наставник од основно.

УНИР (Меѓународен универзитет во Ла Риоха)

И, конечно, споменуваме друг универзитет кој многу порасна во последниве години, во однос на бројот на студенти: ЛИНК.

Меѓу неговата широка академска понуда, можеме да ги најдеме двата степени на настава: Образование за рано детство и Основно образование. Една од предностите на овој универзитет е тоа што неговите часови се во живо и можете да ги видите од каде било што нуди интернет-врска.

Ако конечно се одлучите за овој последен универзитет, треба да знаете дека датумот на започнување е јуни 2017 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   норма бетриз dijo

  Здраво добро, би сакал информации за наставничката кариера и колку долго трае и како треба да сторам за да се запишам.

 2.   Силвина Богадо dijo

  Добро утро, би сакал да знам бидејќи учебната година започнува со натписи, такси, накратко, општи информации за наставничката кариера, чекајќи навремен одговор, испратени срдечни поздрави временски рок

 3.   Ампаро Мора Манез dijo

  Здраво, добро попладне. Можно е да се учи наставата преку кореспонденција. Колку би чинела регистрацијата?
  Ако имам универзитетска диплома, дали би можел да ги потврдам предметите?