Како да се презентира писмена истрага

Откако ќе се соберат добиените податоци, ќе бидат избрани и организирани на систематски начин, доаѓа фазата на презентација, или во писмена или во усна форма на истражувањето. Работата за организирање идеи може да се артикулира преку разработка на дијаграми и последователен развој на агендата. Работата за производство на текстот се артикулира преку изградба на добро конструирани пасуси. Овие теми се занимаваат со аргументирано пишување.

писмена работа

Следно, ќе бидат презентирани технички аспекти (индекс, библиографија, белешки, цитати) што ќе ја карактеризираат и диференцираат пишаната презентација на истражувањето од другите видови на списи.

 

Ако писмената презентација е прилично долга, добро е правилото да се подели во неколку поглавја. Соодветно е секое поглавје да се занимава со подпроблем и, колку што е можно, да биде автономно од другите поглавја. Поделбата на текстот на делови е корисна само за многу долги записи, потребно е овие да бидат релативно автономни, додека е потребно да се избегне поделба на текстот толку детална за да се доведат до пресеци на делови или под-делови.

Кога истражувањето е поделено на поглавја, соодветно е да се обезбеди индекс кој мора да содржи список на поглавја и можни делови, со назнака за соодветните страници на текстот. Обично индексот се појавува на втората страница од напишаниот текст.

 Библиографијата е список на сите напишани текстови што се користат во областа на истражувањето. Генерално се нарачува по азбучен ред, според името на авторот на секој користен текст.

 Презентацијата на истрагата е нешто многу лично што мора да следи наредба, бидејќи ова е конечен резултат на голема работа и напор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јован dijo

  нел не е добро mer nuck

 2.   koko dijo

  q pex со syu icdt, ти