Како да се решат равенките од прв степен

равенки

Ако има комплициран и тежок предмет за многу студенти, тоа е без сомнение математика. Во рамките на ЕСО тоа е предмет со најмногу неуспеси кај учениците и тој што предизвикува најмногу главоболки. Во оваа тема, една од најтешките работи за учење се познатите равенки.

Постојат многу видови равенки, иако оние што вообичаено се изучуваат за време на ESO Тие се прво, второ и трето одделение. Клучот при решавањето на равенката е да се започне со првиот степен, а потоа да се продолжи со другите. Во следната статија на јасен начин ќе го објасниме најдобриот начин за решавање на равенките од прв степен.

Равенки од прв степен

Овој тип на равенки се познати и како линеарни и Тие се најлесни за учење. Тие се математичка еднаквост во која една од вредностите е непозната. Кога го решавате, треба да го најдете бројот што одговара на таа вредност.

Во равенките од прв степен, непознатата вредност се зголемува на еден, за разлика од она што се случува во другите видови равенки, каде што вредноста се множи сама по себе еден или повеќе пати.

Научете да решавате равенки од прв степен

При решавањето на равенките важно е да се започне со оние од прв степен и од таму да се започне со оние од втор или трет степен. Потоа ви ги прикажуваме чекорите што треба да ги следите кога правилно ги решавате равенките од прв степен:

 • Првото нешто што треба да направите е да ги групирате сите броеви за да се извади X од равенката. Пример за ова би бил: 4-x=x-6, 4+6=x+x.
 • Откако ќе ги префрлите броевите на страна, мора да го смените нивниот знак. На овој начин, ако бројот се собира на едната страна, кога го пренесувате на другата страна мора да го ставите негативниот знак на него.
 • Следниот чекор е да се решат операциите на броевите и групирајте ги сите х од другата страна. Пример би бил 4+4=x+x, 8=2x.
 • Последниот чекор е да се подели резултатот од операцијата по бројот на непознати од другата страна. Еден пример би бил 8=2x, 8/2=x, 4=x

Во случај да има посложени операции како што се делење или множење, мора да ги решите по следниот редослед: Собирање, одземање, множење и делење. Доколку имало загради, прво би требало да се извршат операциите во нив.

равенки од прв степен

Неколку совети за решавање равенки од прв степен

Ако ги совладате равенките од прв степен, ќе можете да продолжите да решавате други видови на малку покомплицирани равенки како што е случајот со второодделенците. Потоа ви даваме серија совети кои можат да ви помогнат да ги решите равенките од прв степен:

 • Ако има термин или вредност што се повторува на двете страни, може да се отстрани или отстрани. За да го направите ова, бројот, операцијата што ја извршувате и која е надвор од заграда мора да одговараат.
 • Во случај да има негативен број во дропка, целата дропка е негативна. Можете да го ставите негативниот знак пред целата равенка и на тој начин да го имате многу јасно.
 • Кога непознатата е негативна, треба да ја пренесете на другата страна со додавање и потоа решете го остатокот од бројот. Тоа е поедноставен начин за решавање на равенката.

решава равенки

Некои примери на равенки од прв степен

Како да се реши равенка со дропка x/4=8

Лесно е како преместување на 4 на другата страна и чистење на x. Кога ќе се положи 4, се множи со 8, со што се добива 32. На овој начин хот би бил еднаков на 32.

Како да се реши равенка со негативен број -16+x=29

Во овој случај, бидејќи е негативен број, мора да се групира со другиот број и да се додаде, со цел да се исчисти променливата. Вака би било x=29+16, а x би било 45.

Како да се реши равенка со негативен коефициент -5x=45

Лесно е како да ја поминете 5-ката на другата страна и Поделете го со 45 за да добиете x. Бидејќи е -5x, поделбата би била негативна. На овој начин тоа би се направило на следниов начин: x=-45/5, а x би било -9.

Накратко, кога станува збор за правилно решавање на равенката од прв степен, Мора да имате малку трпение и да внимавате на различните операции што треба да се извршат. Овие типови равенки на почетокот може да станат комплицирани, па затоа е препорачливо да ги направите на посебен лист хартија. Нормално е да имате серија грешки на почетокот, но со вежбање тие стануваат лесни за решавање. Штом равенките од прв степен се добро совладани, многу е полесно и поедноставно да се решат други видови на малку покомплицирани равенки како што се оние од втор и трет степен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.