Како да се комбинираат докторат и работа

Како да се комбинираат докторат и работа

Спроведувањето на докторат е академска цел што се спроведува по завршувањето на студиите на диплома. Докторант кој добива стипендија за истражување на одреден временски период може целосно да се концентрира на својата цел во периодот во кој има извор на приход. Но, бројот на помагала не е бесконечен, не сте единствениот кандидат и исполнувањето на барањата на секој повик не е лесно. Во тој случај, вообичаено е завршувањето на тезата да се комбинира со занимање на работно место.

Исто така, треба да се има предвид дека и професионалците можат да одлучат да се вратат на универзитет за да продолжат со докторски студии на возраст од 30, 40 или 50 години. Во овој случај, вообичаено е истражувачкиот проект да биде интегриран во професионална кариера која носи и други одговорности. како да се споредат Докторат и работа? Во Обука и студии ви даваме четири совети.

1. Планирајте реален распоред

Се препорачува времето посветено на секоја цел да биде совршено разјаснето. Календарот е основен ресурс за визуелизација на распоредот на неделата. Човек кој работи и студира во исто време мора да следи рутина што дава приоритет на исполнувањето на двете одговорности.

2. Направете врска помеѓу двете рамнини

Работата и завршувањето на докторатот се различни области. Сепак, позитивно е што гледате некаква врска помеѓу двете. На пример, работата нуди стабилен извор на финансирање на некој кој сака да се концентрира на завршување на својата докторска теза. Освен тоа, специјалноста на работната позиција може да биде директно поврзана со темата избрана за тезата. На ист начин, звањето доктор е заслуга што се издвојува во стручната наставна програма.

Тоа е признание што во иднина може да ви помогне да барате други можности. Покрај тоа, постојат состојки на професионалното занимање кои се суштински во академската рутина на докторантот: упорност, трпение, учење, концентрација, дисциплина, мотивација, посветеност, стремеж кон извонредност и внимание на деталите.

3. Решете ги вашите сомнежи со директорот на тезата

Чувството на осаменост и дезориентација може да се појави во текот на истражувачкиот процес. Уште повеќе кога докторантот се споредува со другите колеги кои се целосно фокусирани на спроведување на нивниот проект. Сепак, секој истражувач има свои околности и, генерално, надворешните околности не го одредуваат степенот на одржливост на идејата.

Најважно е да најдете акционен план прилагоден на вашата реалност и вашата ситуација. На пример, важно е да размислите колку часови неделно можете да посветите на тезата (вклучувајќи го и викендот). Исто така, разговарајте со директорот на вашата теза за да ги решите сите сомнежи што ги предизвикува предизвикот да се работи и студира во исто време.

Како да се комбинираат докторат и работа

4. Не ги одложувајте целите поставени во тезата

Важно е да се посветите на истражувањето исто колку што се обврзувате на работата. Професионалната должност се пренесува на академската област. Понекогаш се случува вообичаената грешка да не се запазат временските рокови поставени во истрагата затоа што се смета дека календарот на тезата е пофлексибилен од работниот ден. Сепак, Честото непочитување на поставените цели прави крајниот хоризонт на одбраната на проектот да изгледа подалечен. И, следствено, демотивацијата расте до тој степен што некои студенти ја напуштаат тезата пред да ја завршат.

Како да се спојат докторатот и работата? Не губете од вид која е вашата главна мотивација на долг рок. Зошто сакате да го направите истражувањето?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.