Како да станете нотар

Елементи на нотарската функција

Нотар е јавен службеник на државата кој ја има целта на проверка на конкретни факти претходно договорени меѓу луѓето. Тие се правни професионалци кои се задолжени за управување преку јавен акт со секоја регистрација што е направена во различните регистри низ шпанската држава.

Нотарската професија има многу можности за работа, нешто што привлекува многу дипломирани правници. Во следната статија ви прикажуваме Како можете да стигнете да работите како нотар во Шпанија? и кои се барањата за тоа.

Нотарски функции

Постојат неколку функции што може да ги изврши нотар професионалец:

 • Главната функција на нотарот е да се осигура дека секој договор или бизнис одговара на законот и нуди правна сигурност.
 • Нотарот мора да биде присутен и да потпише во секоја операција од типот на хипотека. Истото се случува и при откажување на одредена хипотека или нејзино суброгирање.
 • Во случај на наследство и тестамент, потписот на нотарот е суштински за нивно извршување. Ако лицето или лицата за кои станува збор сакаат да се откажат од наследство, нотарот мора во секое време да ги потврдува наведените дејствија.
 • Кога основате различни компании, нотарот мора да го потврди тоа. Во случај да има промени во компанијата или во компанијата, нотарот мора да го евидентира тоа.
 • Продажбата на одредена стока мора да се собере во документ во кој се појавуваат странките, начинот на плаќање и условите на истите. За да биде валиден, нотарот мора да го потпише споменатиот документ.
 • Нотарот има и овластување да верификува и автентицира различни документи. Без потпис на нотар таквите документи се неважечки.
 • Друга функција е да се даде одредена моќ на луѓето кои дејствуваат во нејзино име во врска со одредени управни и правни акти. Така се случува со адвокатите.
 • Исто така, има моќ да стапи во брак со две лица или да ги разведе доколку постои меѓусебен договор од двете страни.

нотар

Основни услови да се биде нотар

Постојат три барања кои мора да се исполнат за да се практикува како нотар:

 • Имајте шпанска националност или припаѓаат на членка на Европската Унија.
 • Имајте диплома по право или сте добиле докторат во таква кариера или диплома.
 • Донеси ги слободните опозиции поврзани со функцијата нотар свикано од Министерството за правда.

нотар

Како се опозициите да се биде нотар

Опозициите за нотаријат се состојат од четири дела поврзани со различни теми поврзани со граѓанско право, трговско право, фискално или процесно право. Опозициите опфаќаат устен и писмен дел и се состојат од следните вежби:

 • Во првата треба усно да одговорите на низа теми Граѓанско и даночно право во рок од најмногу еден час.
 • Втората вежба мора да се направи и орално. Треба да одговорите на прашања поврзани со граѓанско, трговско или хипотекарно право. Како и со првата вежба, максималното време ќе биде еден час.
 • Третата вежба е напишана и се состои од пишување мислење за тема поврзана со граѓанско, трговско или нотарско право. Во овој случај вежбањето трае најмногу 6 часа.
 • Четвртата вежба трае најмногу 6 часа и Таа е поделена на два дела:
 1. Во првиот дел кандидатот нотар мора да состави нотарска исправа и објасни на суд.
 2. Во вториот дел барателот мора да реши финансиска и сметководствена претпоставка.

Накратко, ако штотуку дипломиравте на Правен и сакате да се стремите кон нешто друго, не двоумете се да студирате за да станете нотар. Има многу можности за работа што ги нуди без да се заборави добрата плата што ја има. Точно е дека спротивставувањата се навистина комплицирани и тешки, но со истрајност и истрајност може да се одобрат. Во однос на платата, мора да се каже дека во голема мера ќе зависи од нотарската канцеларија во која се работи и од бројот на документи што ќе успеат да ги потпишат годишно. Како и да е, Просечната плата на нотар обично е околу 150.000 евра годишно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.