Кариери во општествените науки

кариера-на-општествени-науки и-правни

За оние луѓе за кои се неодлучни каква кариера или степен да студирате и / или особено им се допаѓа гранката на Општествени науки но тие не знаат какви кариери можат да најдат во неа, ние ви го нудиме овој комплетен напис со сите потребни информации.

Ако сакате да се одлучите за кариера во рамките на филијалата на општествени науки, можете да ја изберете меѓу сите овие што накратко ги сумираме.

Кариери што можеме да ги најдеме во филијалата на социјалното

Во моментов, кариерите во општествените науки се исто така поврзани со правни кариери, поради што тие се попознати како кариери во социјалните и правните науки.

Следно, ги собираме сите следниве:

 • Степен во деловна администрација
 • Степен во деловна администрација и управување со иновации
 • Степен во деловна администрација и менаџмент
 • Степен во администрација и управување со технолошки компании
 • Степен во јавна администрација и управување
 • Степен во деловна анализа - Бизнис анализи
 • Степен во економска анализа
 • Степен во социјална антропологија
 • Степен во социјална и културна антропологија
 • Степен во помошта за управување - Помош за управување
 • Степен во аудиовизуелни и мултимедија
 • Степен по политички науки и јавна администрација
 • Степен по политички науки и администрација
 • Степен во политички науки и јавен менаџмент
 • Степен во наука, менаџмент и инженерство на услуги
 • Степен во кулинарски и гастрономски науки
 • Степен во физичка активност и спортски науки
 • Степен во науката за спортот
 • Степен во трудовите науки
 • Степен во трудовите науки и човечките ресурси
 • Степен во трудовите науки, работните односи и човечките ресурси
 • Степен во науки за транспорт и логистика
 • Степен по економија
 • Степен во деловни науки
 • Степен во деловни науки - менаџментt
 • Степен во правни науки на јавните администрации
 • Степен по политички науки
 • Степен по политички науки и администрација
 • Степен по политички науки и јавна администрација
 • Степен во политички науки и јавен менаџмент
 • Степен по политички науки и социологија
 • Степен во општествени науки
 • Степен филм и телевизија
 • Диплома за трговија
 • Степен во меѓународната трговија
 • Степен во трговија и маркетинг
 • Степен во комуникација
 • Степен во аудиовизуелна комуникација
 • Степен во аудиовизуелна и мултимедијална комуникација
 • Степен во дигитална комуникација
 • Степен во комуникациските и културните индустрии
 • Степен во меѓународна комуникација - Диплома за глобална комуникација
 • Степен во комуникација и односи со јавност
 • Степен во рекламна комуникација
 • Степен во консалтинг и управување со информации
 • Степен во сметководство и финансии
 • Степен во создавање и раскажување видео игри
 • Степен по криминологија
 • Степен во криминологија и политики за јавна превенција
 • Степен по криминологија и безбедност

кариера на општествени науки и правен степен на криминологија

 • Степен на право
 • Диплома за закони / Диплома за закони
 • Степен во развој, деловно управување и стратегии на пазарот
 • Степен во комерцијален менаџмент и маркетинг
 • Степен во бизнис менаџмент
 • Диплома за бизнис администрација (BBA)
 • Степен во технолошки бизнис менаџмент
 • Степен во управување со воздушни операции и комерцијален пилот
 • Степен во финансиски менаџмент и сметководство
 • Степен во меѓународен бизнис менаџмент
 • Степен во меѓународен менаџмент на компании за туризам и рекреација
 • Степен во деловна администрација и менаџмент
 • Степен во деловно управување и создавање
 • Степен во деловно управување и администрација во дигиталното поле
 • Степен во јавен менаџмент и менаџмент
 • Степен во дизајн и производство на видео игри
 • Степен во економијата
 • Степен во финансиска и актуарска економија
 • Степен во економија и финансии
 • Степен во економија и менаџмент
 • Степен во економија и меѓународен бизнис
 • Степен во раното детско образование
 • Степен во образованието за рано детство - Образование за новороденчиња
 • Степен во основно образование
 • Степен во основно образование - Примарна едукација
 • Степен во социјално образование
 • Степен во бизнис и технологија
 • Степен во меѓународен бизнис
 • Степен во туристички компании и активности
 • Степен во статистика
 • Степен во применета статистика
 • Степен во деловната статистика
 • Степен во статистика и бизнис
 • Степен во глобални студии - Глобални студии
 • Степен во меѓународни студии
 • Степен во меѓународни студии за економија и бизнис - Економија на меѓународен бизнис
 • Степен по филозофија, политика и економија
 • Степен во финансии
 • Степен во финансии и сметководство
 • Степен во финансии и осигурување
 • Степен во финансии, банкарство и осигурување
 • Степен во оданочување и јавна администрација
 • Степен во гастрономија
 • Степен по гастрономија и кулинарска уметност
 • Степен по географија
 • Степен по географија и управување со земјиштето
 • Степен по географија и животна средина
 • Степен по географија и просторно планирање
 • Степен во управување со аеронаутика
 • Степен во комерцијален менаџмент
 • Степен во комерцијален менаџмент и маркетинг
 • Степен во бизнис менаџмент
 • Степен во управување со трговски и дистрибутивни компании
 • Степен во бизнис менаџмент
 • Степен во управување со мали и средни бизниси
 • Степен во управување со јавна безбедност
 • Степен во управување со информациски системи - Диплома за управување со информациони системи
 • Степен во финансиско економско управување
 • Степен во хотелски менаџмент и туризам
 • Степен во управување со деловни информации
 • Степен во трговско и финансиско управување
 • Степен во управување со туризам
 • Степен во туризам и управување со хотели
 • Степен во менаџмент и јавна администрација
 • Степен во деловен менаџмент и маркетинг
 • Степен по историја и географија
 • Степен во информација и документација
 • Степен на шпански знаковен јазик и заедница на глуви
 • Степен во лидерство во претприемништво и иновации
 • Степен во логистика и поморски бизнис
 • Диплома за образование во раното детство
 • Степен во наставата во основното образование
 • Степен во маркетинг
 • Степен во маркетинг и истражување на пазар (МИМ)
 • Степен во меѓународен маркетинг и комерцијализација
 • Степен во маркетинг и комуникација
 • Степен во маркетинг и комерцијална комуникација
 • Степен во маркетинг и деловна комуникација
 • Степен во маркетинг и дигитални заедници
 • Степен во маркетинг и комерцијален менаџмент
 • Степен во маркетинг и комерцијален менаџмент
 • Степен во аудиовизуелни медиуми
 • Степен во мултимедија
 • Степен во мултимедија и дигитални уметности
 • Степен во меѓународен бизнис - Меѓународниот бизнис
 • Степен во меѓународен бизнис и маркетинг
 • Степен во организација на настани, протокол и институционални односи
 • Степен во педагогија
 • Степен во новинарството
 • Степен во новинарство и корпоративна комуникација
 • Степен на протокол и организација на настани
 • Степен на протокол, организација на настани и корпоративна комуникација
 • Grado en Psicología
 • Степен во рекламирање и односи со јавност
 • Степен во рекламирање, маркетинг и односи со јавност
 • Степен во рекламирање, односи со јавност и маркетинг
 • Степен во меѓународни односи
 • Степен во меѓународни односи - Диплома за меѓународни односи
 • Степен во работни односи и развој на човечки ресурси
 • Степен во работни односи и вработување
 • Степен во работни односи и занимање
 • Степен во работни односи и човечки ресурси
 • Степен по безбедност
 • Степен во сеопфатна безбедност
 • Степен во безбедност и контрола на ризик
 • Степен во социологија
 • Степен во применета социологија
 • Степен во квантитативни техники за економија и бизнис
 • Степен во превод и меѓукултурна комуникација
 • Степен во социјална работа
 • Степен во туризмот
 • Степен во туризам и управување со слободно време
 • Степен во туризам, администрација на туристички организации и ресурси
 • Степен во урбанистичко планирање, просторно планирање и одржливост

Ова се дипломи и кариери што денес можеме да ги најдеме вклучени во гранката на социјални и правни науки. Се обидовме да ги собереме сите наслови, според нивното име, но тие можат да се најдат со свои наслови според самите универзитети.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.