Кои се главните науки?

Како општо правило, повеќе ученици, откако ќе завршат средно училиште, избираат гранка на науки кога одлучуваат за еден или друг степен. Отсекогаш се верувало дека оваа гранка има повеќе професионални изгледи отколку филијалата „Писма“, и до неодамна, тоа беше вистина. Иако до ден-денес, тоа продолжува да биде така, иако со помалку можности за работа воопшто за секого, сепак има многу студенти кои сè уште се одлучуваат за оваа гранка. Но, Кои се специјалност наука?

Во оваа статија ви ги покажуваме сите кариери во науката што можете да ги најдете во секоја од овие Шпански универзитети. Ние ги игнорираме двојните степени за да можете да видите само што е навистина интересно во оваа статија.

Научни кариери на шпански универзитети

 • Степен по биологија
 • Степен по биологија на животната средина
 • Степен по биохемија
 • Степен по биохемија и молекуларна биологија
 • Степен во биохемија и биомедицински науки
 • Степен во биотехнологија
 • Степен во наука и технологија на храна
 • Степен во науки за животна средина
 • Степен во биомедицински науки
 • Степен во науки за храна
 • Степен во морските науки
 • Степен во експериментални науки
 • Степен во гастрономски науки
 • Степен по енологија
 • Степен во статистика
 • Степен во применета статистика
 • Степен по физика
 • Степен по генетика
 • Степен по геологија
 • Степен по математика
 • Степен по математика и статистика
 • Степен по микробиологија
 • Степен во нано-наука и нанотехнологија
 • Степен во оптика и оптометрија
 • Степен по хемија
 • Степен во технологија и управување со храна

Мора да запомниме дека иако технолошките кариери беа поврзани во одредено време со научни кариери, можеби заради студираното средно училиште и класификацијата што беше направена во тоа време, тие немаат никаква врска со науката и се тотално различни кариери. Погледите погоре се сите специјалност во науката што можеме да ги студираме на универзитетите во Шпанија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.