Кои се видовите на средно училиште што постојат

Постојат многу адолесценти кои дебатираат сами да изберат тип на средно училиште за кое веруваат дека полесно ќе ги отвори вратите на нивната иднина откако ќе ја завршат оваа едукативна фаза и ќе решат да направат циклус на обука, да одат на универзитет или да се одлучат за други опции за работа.

Изборот на точен диплома е неопходен за да имате пристап до еден или друг вид на идна работа, особено со цел да изберете универзитетска кариера, професионална обука што сакате да ја направите, да изведувате уметничко образование на повисоко ниво или да полагате тест за да добиете звање постар техничар.

Поради оваа причина, адолесцентите и младите треба да ја знаат структурата и различните теми во зависност од постоечките модалитети на бакалауреат. Бакалауреатот е збир на студии што се вршат по проучување на ЕСО (задолжително средно образование). Планирате да ги направите во два академски курса. Возрасните можат да учат средно училиште од далечина или во попладневен режим (кај возрасни не е можно да се повтори курсот).

Во сегашното средно училиште, оценувањето е континуирано, се изучуваат различни предмети и има различни вонредни тестови во случај на испит да не успее се додека учениците ги исполнуваат целите на програмата при континуираното оценување.

Модалитети на средно училиште во Шпанија

Прво на сите, треба да знаете кои се модалитетите или опциите што треба да бидете во можност да го изберете оној што одговара најдобро на вашиот профил или што најмногу ви се допаѓа, а потоа да можете да изберете професионален излез кој најдобро одговара на вашите проблеми. Денес ги имате овие опции за избор:

Модалитет на наука и технологија

Овој модалитет е дизајниран за оние луѓе кои сакаат наука и технологија. Кариерите или професионалните можности што одговараат на овој модалитет се медицина, ветеринарна медицина, индустриска технологија, архитектура… меѓу другите.

Модалитет на хуманистички и општествени науки

Овој модалитет е насочен кон луѓе кои особено сакаат предмети по литература. На пример, можете да помислите на можности за кариера што се поврзани со наставата, правото, новинарството, рекламирањето, управувањето со бизнисот, меѓу другите.

Уметнички режим

Овој модалитет е дизајниран и насочен за оние луѓе кои се заинтересирани за ликовна уметност или други видови на супериорни уметнички професионални можности.

Момци кои учат резиме

Како да изберете најсоодветен модалитет за вас

Пред да изберете еден или друг модалитет за учење во средно училиште, треба да ги земете предвид пред сè, кои се личните грижи и како сакате да биде вашата иднина. Во оваа смисла, потребно е да направите вежба за рефлексија, поради оваа одлука, вашата иднина може да биде на еден или друг начин.

Кога ќе изберете еден вид бакалауреат, треба да дознаете на Институтот за предметите што ќе се полагаат во тој специфичен бакалауреат и да знаете дали е навистина тоа што сакате да го направите одразувајте дали овие предмети се според вас и вашата личност.

Ако имате јасна професионална кариера од самиот почеток, тогаш нема да имате проблеми, само ќе треба да студирате бакалауреат што го олеснува тој излез и последователните студии на крајот од оваа формативна фаза. Ако можете да внесете кој било модалитет, тогаш треба да бидете водени само од предметите што најмногу ви се допаѓаат.

Ако не знаете што сакате да правите со вашиот живот, но ви е јасно дека сакате да посетувате средно училиште, тогаш ќе биде потребно да разговарате со советник или психоедукација. Може да го положите тестот за стручно водство за да ги поништите сите сомнежи што ги имате за вашата идна обука. Можеби имате различни интереси и не знаете кој да изберете сега.

Треба да го земете предвид и патот во кариерата што би го имале во иднина и ако овие студии можат да ви дадат добри можности за работа. Во оваа смисла, можете да помислите на студии што ви се допаѓаат, но кои истовремено можат да ви обезбедат добра работа во иднина. Но, во реалноста, подобро е да се засновате врз вашите вкусови и интереси, затоа што проучувањето нешто што не ви се допаѓа никогаш не вреди, што е повеќе, може да потрошите години од животот проучувајќи нешто што не ви се допаѓа размислувајќи за идната работа и дека подоцна не сте задоволни затоа што не ви се допаѓа тоа што го развивате. Од друга страна, ако ви се допаѓа она што го студирате, сигурно ќе најдете начин да живеете од тоа.

Немојте да бидете презаситени со изборот на средно училиште затоа што ниту една опција не е неповратна засекогаш. Ако кога започнувате средно училиште тоа не ве убедува, секогаш можете да ја разгледате опцијата за промена на модалитетот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Јован dijo

    Дали има математика во гимназијата за хуманистички науки?