Кои се задачите на државниот обвинител?

колку-дава-обвинителот-во-шпанија

Професијата обвинител може да се вклучи во таканаречените Правни науки. Фискалниот термин е доста популарен меѓу населението бидејќи различните медиуми најчесто го споменуваат многу често. Сепак, и покрај ова, многу малку луѓе знаат со сигурност кои се нивните функции и надлежности на оваа правна професија. Од друга страна, треба да се напомене дека доаѓањето до работа како обвинител не е лесно или едноставно, бидејќи патот е долг и многу комплициран. Затоа, тоа е професија која бара одредена струка од страна на лицето кое копнее да стане обвинител.

Во следната статија ќе зборуваме малку повеќе за фигурата на обвинителот за да можете подобро да ја запознаете и можете да се одлучите за тоа ако ве привлекува овој свет.

Што прави обвинител?

Прво мора да се разјасни што прави обвинител. Обвинителот е државен функционер и го застапува Јавниот обвинител пред суд. Оттука, обвинителот е дел од наведеното Министерство, кое е дел од судството.

Тие се задолжени за водење и насочување на кривичните истраги. Ако има докази и причини да се обвини некое лице, тие се задолжени да го направат тоа. Во случај да нема причини да се обвини некое лице, ќе побараат случајот да се архивира или обвинетиот да биде ослободен. Главната цел на обвинителот е да ги брани правата на граѓаните.

Освен ова, тие се задолжени да го насочат правилниот развој на судските процеси согласно она што е утврдено со закон. На овој начин, Ќе се погрижат и обвинителството и одбраната да постапат на законски начин и во согласност со законот.

даночна држава

Што е потребно за да може да се практикува како обвинител?

За да се работи и работи како обвинител, потребно е прво да се има положено диплома по Правен факултет. Да се ​​биде државен функционер, по дипломирањето е од суштинско значење да се усвојат низа опозиции. Ваквите опозиции се доста барани бидејќи се оние кои припаѓаат на групата А. Тие се исти како оние кои се однесуваат на професијата судија и се состојат од околу 320 теми. Испитот ќе се состои од три типа на вежби: едната е повеќекратен избор, а другите две се орални. Бидејќи се доста тешки и барајќи опозиции, просечната подготовка за нив е обично од 5 до 6 години. Како што можете да видите, тоа е кариера која ќе бара многу посветеност и упорност од страна на апликантот.

Ако ги положите сите три испити, можете да изберете, во зависност од вашата оценка, да преминете на судска или обвинителска кариера. Откако беше избран за обвинител, лицето ќе добие специфична обука за една година во Центарот за правни студии. Тоа е тело зависно од Министерството за правосудство и се обидува на најдобар можен начин да ги подготви идните обвинители во земјата. Освен теоретски предмет, студентите ќе добијат и голем број практична настава.

Откако ќе заврши обуката, лицето мора да влезе во даночната кариера да ја преземе функцијата обвинител и да може да ја врши како таква. Како што видовте, кариерата за да може да се работи како обвинител не е воопшто лесна и бара многу работа и упорност од страна на личноста која претендира на таква позиција.

фискална

Каде можат обвинителите да ги извршуваат своите должности?

Бидејќи обвинителите се државни функционери, нивната работа е целосно јавна.. Областа во која ја извршуваат својата работа е областа на судовите. Во зависност од нивната категорија, обвинителите работат во три различни области:

  • Во Врховниот суд изедначување со судиите на Високиот суд.
  • Во другите судови кои се распоредени низ шпанската територија. Во овој случај, рангот на обвинителите ќе биде еднаков со оној на магистратите.
  • како даночни адвокати асимилирање на судиите.

Колку заработуваат државните обвинители?

Платата на обвинител во голема мера ќе зависи од категоријата што ја има. Друг фактор кој влијае на платата е територијата на која работите. На овој начин, просечната даночна плата во Шпанија е околу 23.500 евра годишно или 12 евра на час. Оние обвинители кои својата работа ја започнуваат од дното можат да заработат околу 19.500 евра годишно додека поискусните обвинители можат да добијат околу 30.000 евра годишно.

На крајот на краиштата, Ако ви се допаѓа правниот свет и сакате да работите во него, не двоумете се да станете државен обвинител. Иако тоа е долг и комплициран пат, крајниот резултат вреди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.