Должности на административен асистент

Административен асистент проучувал опозиција

Дали знаете што функции на административна? Ако во моментот размислувате да ги полагате следните натпревари за Асистент на административци, треба да знаете кои ќе бидат овие функции што ќе мора да ги вежбате доколку го положите испитот и работите како такви.

Ова дело, и затоа, Нивните функции не треба да се мешаат со оние на административниот техничар. Иако и двајцата го имаат зборот „административна“, тие се две различни категории на работа.

Што е административен асистент?

Административен асистент е тоа личност со која обично се среќаваме во приватни или јавни центри и чии главни задачи се поврзани со канцелариска работа. Но, за да знаете поточно кои се функциите на административната администрација, какви задачи и улоги имаат административните асистенти, и јавни и приватни центри, прочитајте подолу.

Што е потребно за да се биде административен асистент?

Знаејќи ги сите функции што треба да ги извршуваат административни асистенти, ова е сè што треба да знаете и да имате:

 • Знајте како да читате и пишувате, очигледно и да имате поими за основен камен.
 • Капацитет на комуникација.
 • ИКТ знаење, обработка на текст и / или контрола на тастатурата.
 • Бидете добро организирани, биди методичен и внимателен во својата работа.
 • Знајте и бидете подготвени работа како тим.
 • Знајте како да ракувате со вообичаената канцелариска опрема, како што се фотокопири.
 • Имајте елегантен и свечен изглед доколку извршуваат работни задачи за прием.
 • Знајте како да покажете а професионален, iteубезен и пријателски однос.
 • Имајте иницијатива да ги заврши задачите што се бараат од него.

А вие, дали се придржувате на сè што е побарано од административен асистент? Дали ти е јасно што е тоа функции на административна Што ќе треба да направите ако ја добиете работата? Ако сте заинтересирани да ја работите оваа работа, во САС спротивставувања на здравствената служба во Андалузија имате одлична можност да го постигнете тоа.

Која е разликата помеѓу административниот и административниот асистент

Постојат неколку задачи што административниот асистент ги извршува

Подготвувањето за опозиција е предизвик со кој се соочуваат многу професионалци денес. Меѓу конкурсите што предизвикуваат интерес кај многу кандидати се оние што повикуваат на нови места за административен и административен асистент. Иако поимите се толку слични по изглед, треба да се разјасни дека тие не се синоними. Следно, ќе разјасниме кои се разликите помеѓу двата профила во контекст на веќе споменатата опозиција.

Барањата за пристап до тестовите се различни во секој случај. Од академска гледна точка, биографијата на административниот асистент мора да го покаже насловот на ЕСО или еквивалентно на ова. Административните, од своја страна, треба да докажат дека го завршил Бакалауретот или таа титула што е еквивалентна на ова академско ниво. Треба да се разјасни дека професионалците можат да имаат понапредна обука, но ова е основната подготовка потребна во секој случај за да се квалификуваат за тестовите.

Како што коментиравме, администраторите мора да имаат поголема обука. И, затоа, тие исто така извршуваат задачи кои се посложени. Двата профила вршат многу важни функции во секојдневното работење на фирмата, но природата на секоја работна позиција е различна. Административниот асистент извршува повеќе технички функции во врска со ова прашање.

Административниот, од своја страна, зазема позиција со поголема одговорност и извршува административни задачи за управување. И како последица на тоа, извршувањето на позиција со поголема одговорност се согледува и во месечна плата која е поголема отколку плата на административен асистент.

Подолу ги детализираме функциите на секој од нив за да биде појасно:

Функции на административен асистент

 • Овој професионалец одговара на телефонски повици
 • Изведете задачи за архивирање
 • Внесете текстови со внимателен правопис
 • Внимавајте на дневната агенда
 • Работете како тим со колегите за да ги исполните роковите

Овој работник користи различни компјутерски програми за практична цел. Развијте комуникациски задачи: не одговарајте само на телефонски повици, туку и на е -пошта.

Должности на административна

Подолу имате список на главните задачи на административната:

 • Прием на документи.
 • Земете телефонски повици.
 • Присуствувајте на посети.
 • Архивирај документи.
 • Изведете елементарни пресметки.
 • Информирајте за сè што е поврзано со одделот од кој зависи.
 • Бидете во тек со обработката на датотеките.
 • Ажурирајте ја агендата, телефонските и адресите и состаноците.
 • Имајте познавање на одделенијата на јавните администрации со кои делот од кој зависи најмногу е поврзан.
 • Исто така, да имате знаење за ракување со канцелариски машини, од калкулатори до фотокопири, преку персонални компјутери и компјутерски програми што тие ги вклучуваат.

Многу е веројатно дека секојдневно ќе има уште повеќе функции што ќе треба да се извршуваат како административни, меѓутоа, овие се најрепрезентативни.

Колку трае курсот за административен асистент?

Административниот асистент е професионалец кој работи како тим. И, затоа, таа е вклучена за да се постигнат целите поставени во канцеларијата. Сите задачи извршени во канцеларија се релевантни, дури и оние кои изгледаат полесно да се извршат. Фотокопирање, на пример, е суштинска работа. Овој професионален профил е одговорен за оваа задача.

Обуката нуди подготовка на оние професионалци кои сакаат да бараат работа во оваа област. Еден од патувањата што можете да ги оцените, доколку сакате да пристапите до оваа работна позиција, е Циклус за обука на средно одделение специјализиран за административен менаџмент. За пристап до овој циклус, претходно, студентот мора да ги завршил студиите за Задолжително средно образование и да го завери соодветниот наслов, или друг еквивалент, во биографијата.

Овие студии имаат приближно времетраење од 2000 наставни часа кои се организирани во два академски курса. По завршувањето на овој период на обука, студентот ги има потребните компетенции и вештини за извршување на задачите на оваа работа во канцеларијата.

Во моментов, можете да најдете широк спектар на курсеви за обука кои ќе ви помогнат да се подготвите да работите како административен асистент.

Колку предмети мора да се изучуваат за испити за административен асистент

Честопати, ова е едно од прашањата што ги поставуваат оние кои ја ценат можноста да се појават на претстојниот испит. Во тој случај, мора да го проучите наставниот план и програма за да ги полагате тестовите и да добиете добра оценка. Содржината на наставниот план е структурирана околу неколку клучни концепти. Од една страна, административно, финансиско и уставно право. Јавна функција, автоматизација на канцеларии, локален режим и организација на јавни канцеларии се термини кои исто така заземаат соодветно место во содржината на испитот. За да ги полагате тестовите, мора внимателно да ги прочитате основите на повикот.

Општо, тоа е во наведениот повик каде што се појавуваат информациите поврзани со дневниот ред. Агендата е структурирана во различни модули. На пример, во моментов, агендата на опозицијата за државен административен асистент е организирана во два главни блока и групира 27 теми.

Сепак, ова е информација што може да се промени во одреден момент, бидејќи не постои единствен орган за свикување што објавува места за административни асистенти. Може да има можни варијации во однос на ова прашање, како и некои ажурирања од одреден датум. Една од предностите на подготвување опозиција со помош на академија е тоа што професионалците на центарот за обука решаваат какви било прашања во врска со ова или друго прашање.

Треба да се запомни дека не постои единствена администрација. Опозициите можат да бидат врамени во опсегот на Општата управа на државата, во Автономната администрација и во Локалната администрација. На овој начин, ако сакате да работите како асистент во вашата професионална кариера, можете да бидете внимателни кон повиците што се вршат во секоја област. Задачите што ги извршува овој профил во секој случај може да варираат во секој вид администрација. Сепак, задачите наведени досега се чести во сите случаи. На сите нив се додава, исто така, вниманието кон јавноста што е суштинска задача во канцеларија во која секој ден е различен од претходниот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   румени dijo

  Здраво Кармен, добри информации… .. Но, можете ли да ги објасните разликите помеѓу административниот и административниот асистент ако постои? и што е административен техничар?
  Исто така, ве молам, што треба да направите за да бидете административен или административен асистент?
  Ви благодарам многу и поздрав

 2.   кукита боксер dijo

  oiiee сакам повеќе информации

 3.   ТОЛАЗО dijo

  машки репродуктивен систем за оној што чита ментално

 4.   Јорјелис dijo

  Добра ноќ е дека сум многу загрижен и не можев да спијам, мислејќи дека ќе започнам да учам и треба да знам дали да студираш административен асистент треба да знаеш математика, затоа што се плашам затоа што јас заборавив на сè што ме фаќа мајонез една година кога дипломирав, те молам помогни ми

 5.   YO dijo

  Имајте неколку добри слотови, за да трпите со нефер и непристрасни шефови, кои се обидуваат да ве натераат да си ја завршите својата работа за нив и да наплаќате како помошен