Што работи лабораториски техничар?

лабораториски техничар

Ако ви се допаѓа светот на здравствените науки и сакате да проучите нешто во оваа гранка, можеби сте чуле за степенот во Лабораториски техничар. Тоа е средна и повисока диплома, во зависност од специјалитетот, што можеме да ја најдеме во различни шпански автономни заедници и што можете да започнете да студирате лично или да се мешате во одредени шпански центри.

Ако сакате да знаете што работи лабораториски техничар И, како би била вашата работа доколку направите ваква обука, продолжете да го читате остатокот од написот. Во него објаснуваме сè.

Лабораториски техничар

Лабораторискиот техничар е таа личност која помага и ја поддржува работата на научниците, наставници или истражувачи, во зависност од тоа дали нивната работа се применува во клиничка, универзитетска или научна лабораторија.

Некои од активностите што ги спроведуваат се:

 • Управувајте со залиха на материјал на лабораторијата и тие се одговорни за надополнување на овие кога е потребно.
 • Елиминирајте го отпадот од лабораторија.
 • Тие ги подготвуваат тимовите и тие ги одржуваат.
 • Тие земаат и анализираат примероци примени
 • Снимете ги и прегледајте ги резултатите добиени во експериментите.
 • Комуницирајте ги резултатите на научниците, наставниците или истражувачите за кои работите. Тие можат да го сторат тоа усно или во писмена форма преку извештај.
 • Тие ги идентификуваат опасностите во лабораторија и проценка на ризиците.

Лабораториските техничари се лесни за идентификување на работното место, бидејќи тие обично се облечени во специјална облека што ги штити: наметки, ракавици, очила и безбедносни чевли.

Постојат различни степени на одговорност за лабораториски техничар, главно зависи од тоа дали тој е техничар кој студирал циклус на среден или повисок степен. Вторите имаат поголема одговорност од претходните и, следствено, нивната плата е обично поголема. Накратко, ќе кажеме дека во зависност од степенот на студии, ќе припаѓате на една или друга група во вашиот договор за плата. Погледнете ја следната класификација:

 • Група I (Виши дипломирани студенти): диплома, инженер, архитект или еквивалент.
 • II група (дипломирани студенти од средна диплома): диплома, технички архитект, технички инженер или еквивалентно.
 • III група (специјалистички техничари): диплома, супериорен техничар или еквивалентно.
 • Група IV-A (службеници): квалификација на техничар, дипломиран средно образование или еквивалентно.
 • Група IV-Б (помошни): училишен сертификат или еквивалентно.

Оваа групација може да се примени на скоро секое работно место и / или занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.