Отворете ја кредитната линија за заемот Рента Универсидад во 2011 година

Оттогаш помина околу половина деценија Магистерски и докторски студенти може да се добие заеми во многу поволни услови со кои треба да се соочите со трошоците на вашите обука, што како што знаеме може да биде навистина високо. Не може да се негира дека сегашната економска состојба низ која поминува земјата доведе до жртвување на добар дел од буџетот наменет за оваа ставка, всушност, од 100 милиони евра применети минатата година, таа достигна 45 во оваа нова период, но важно е - несомнено, и покрај ограничувањата - да го има ова помош.

Отворете ја кредитната линија за заемот Рента Универсидад во 2011 година

Кои предности ги прават овие кредити за обука на дипломирани студенти кои сакаат да извршат постдипломски студии наспроти другите видови заеми? За почеток, ако се побара заем во која било приватна финансиска институција, покрај тоа што ќе биде обврзан да го плати враќањето на неговиот износ од моментот на неговото потпишување, ќе се применуваат доста високи камати. На Кредити за заем за универзитетски приходи се добиваат преку Министерство за образование, тие се - затоа - капитал на државата. На Министерството важи денес (во претходните повици применуваната камата беше 0%) фиксна камата од 5,4% и се утврдува грејс период (без отплата) што може да достигне до четири години и рок на отплата (надомест) што во одредени случаи може да достигне до шеснаесет години.

El период на аплицирање за овие заеми Openе работи до 30 мај. Покрај тоа што се академски квалификувани за пристап постдипломски учења, апликантите мора да имаат завршено запишување курсеви со не помалку од 30 кредити ЕКТС во рамките на земјата интегрирана во Европска област за високо образование, Канада или Соединетите држави и немајќи корист од истиот кредит на претходните повици.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.