Планирање на времето на студии

Важно е добро да се испланира студијата

Планирањето на времето за учење го олеснува учењето. Учењето на продуктивен начин секогаш ќе биде гаранција за успех во постигнувањето на целите во кој било образовен контекст. Ова распоредување е исто така суштинско за време на спротивставување.

Значи, ако сакате да научите да ги организирате студиите на најдобар можен начин, тогаш ќе ви објасниме како можете да го постигнете тоа.

Која е организацијата во студијата?

Навика што студентот ја практикува преку ова проактивно однесување. Студентот постигнува различни образовни цели на секој курс. Па, мора да се подготвите да ја постигнете секоја цел. И оваа организациска способност нуди практичен начин да се придвижи процесот напред. Студентот подготвува план за акција што покажува предвидување на задачите што е совршено контекстуализирано во календарот.

Секоја акција произведува последица во академското опкружување. Кога планирањето е интегрирано во рутината на ученикот, резултатите се подобруваат. Напротив, кога импровизацијата е честа во овој процес, ризикот студентот да го достигне денови пред испитот, без да ја разгледа содржината, се зголемува.

Како да се организира време за студирање и работа?

Можете да ја испланирате студијата за да добиете резултати

Управувањето со времето е уште посложено кога некое лице учи и работи. Сепак, примерот на оние кои го живееле ова искуство покажува дека најважно не се самите часови, туку ефикасно да ги користат. Како да организирате време за студирање ако работите?

 • Побарајте ја компатибилноста помеѓу двете рамнини во вашиот живот. Викенд-работа, која ќе ја најдете преку универзитетската банка за вработувања, може да се надополни со посета на часови. Слично на тоа, ако работите со полно работно време, можеби претпочитате да продолжите со диплома преку Интернет во специјализиран центар. Од друга страна, мешаната обука е модалитет што треба да се земе предвид.
 • Воспоставете редослед на приоритети. Времето е ограничено и, во оваа фаза, работата и студијата заземаат важно место во вашиот живот. Исто така, треба да се одморите и да уживате во слободното време. Сепак, со воспоставување реален редослед на приоритети, може да дојдете до заклучок дека сега мора да ставите некој специфичен аспект во позадина за да се фокусирате повеќе на вашите студии.
 • Прашајте ги другите соученици за белешки ако не можете да присуствувате на часот. Ова е нешто што понекогаш се случува кога некое лице работи и учи истовремено.
 • Поставете реални цели прилагодени на вашите околности. Можеби ќе ви треба повеќе време да поминете курс на колеџ. Важно е да одите напред: останете фокусирани на вашите цели и запишете се на помалку предмети доколку е потребно.
 • Намалете го времето што го поминувате на ТВ, мобилен телефон или технологија. Минутите што ќе ги заработите можете да ги инвестирате во студии или во други работи.
 • Организирајте го вашиот простор за учење. Украсете пријатна околина со биро сместено во добро осветлена просторија. Додадете мебел за складирање за да организирате книги, белешки и сите материјали. Самата организација на времето е израз на редот. Па, оваа нарачка добива визуелна форма преку украсување на многу пријатна околина.

Како да се организира времето за студирање на универзитетот?

Следно, во обука и студии ви даваме шест совети што можат да послужат како водич:

 • Организација на распоредот за студии. Обидете се да одржите конзистентност во посетеноста на часот. Но, покрај тоа, направете календар со времето потребно за преглед на секој предмет. Поминете повеќе часови на предметите што се посложени за вас.
 • Студиски техники, планирање и распределување на времето. На пример, користете агенда за да ги запишете најрелевантните информации од вашата академска рутина. На ист начин, користете техники на студии за полесно да ги научите содржините: подвлекот, контурите, резимето, правила за мнемонија, концепт мапите и картичките се практични алатки.
 • Неделни цели. Една од вообичаените грешки е да се одложи за друг пат прашањето што не се смета за итно на краток рок. Сепак, постои основна премиса во врска со оваа тема: одличната организација започнува со исполнување на неделните цели.
 • Ниво на тешкотија во содржината. Постојат различни пристапи што можете да ги користите за да дизајнирате стратегија која ќе ви помогне подобро да се фокусирате. На пример, можно е да се започне денот со изучување на потешка тема, а потоа да се продолжи со поедноставна. Но, можно е и да се утврди спротивниот критериум. Најважно е да ја следите сценариото што ви помага подобро да се фокусирате.
 • Избегнувајте одвлекување на вниманието. На пример, ако одите во библиотека да студирате, обидете се да изберете место во област каде што поминуваат помалку луѓе. На ист начин, на масата имајте го она што објективно ви треба во тој момент. Исклучете го мобилниот телефон и фокусирајте се на предметот на проучување.

Изведете го она што сте го испланирале на вашата агенда. Планирањето останува во рамките на теоријата, ако не го примените во пракса подоцна. Мотивирајте се со мали награди во текот на неделата. Идентификувајте кои се вашите омилени моменти од денот. Визуелизирајте го тоа време на уживање како награда што ќе ја живеете со уште поголем ентузијазам доколку претходно ги постигнете целите што си ги поставиле себе си. На пример, кратка пауза е мотивациски поттик по период на максимална концентрација.

Како е планирано времето?

Времето на студирање мора да биде продуктивно

Времето, строго кажано, не е својство што можете да го прилагодите за одредена употреба. Како студент, не ги знаете сите детали за тоа што ќе се случи за една недела. Но, да можете да направите приближна прогноза за тој временски простор преку ова очекување. Ова е, во суштина, клучот за планирање. На овој начин, вие го остварувате она што сте го програмирале. За да може еден проект да биде остварлив, потребно е сега да се посветите на неговото исполнување. Тоа е, развојот на тоа планирање зависи само од вас.

Контролата на времето на студирање е од суштинско значење за подобрување на организацијата. Исто така, се препорачува да ги следите достигнувањата. На овој начин, вие не само што ја ставате сопствената еволуција во перспектива во текот на целиот курс, туку исто така ја поттикнувате вашата мотивација да продолжите да напредувате по овој пат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.