Повеќе главоболки со познатата „ревалидација“

Повеќе главоболки со познатата ревалидација

Бидејќи беше потврдена познатата „ревалидација“ низ која ќе треба да поминат сите наши студенти, „лошите вести“ за студентите се континуирани напред и назад. Една од последните гласи на следниов начин: Основна стручна обука. Овој модалитет на LOMCE е наменет за студенти на возраст од 15 до 17 години кои го поминале само првиот циклус на ESO, односно до 2-ри “.

И се поставува прашањето, кога овие мерки ќе почнат да се применуваат? Thisе започнеме на овој курс, 2016-2017 година за момчиња во четврта година на ЕСО и втора година на Бакалауреат.

Повеќе информации за повторна проценка

 • Да го добие Универзитетска диплома Конечното оценување мора да биде положено со оценка еднаква или поголема од 5 од 10. Просекот на оценките добиени на секој од предметите положени на Бакалауреат ќе има тежина од 60% и 40% од добиените при финалното оценување на рече фаза.
 • Да го добие дипломиран степен во ЕСО Beе биде потребно да се помине последната група за оценување со квалификација поголема или еднаква на 5 поени од 10, со тежина од 70% просек на квалификациите добиени во ESO и 30% од последниот тест.
 • LТестовите ќе бидат поделени на три дела: а) Првото ќе вклучува најмногу 200 прашања од четирите општи предмети од основните предмети; б) Второто ќе оцени, преку максимум 100 прашања, незадолжителни и, конечно, в) Третото ќе се состои од максимум 50 прашања за специфичните.

Малкумина се согласуваат со овие нови мерки во однос на образованието. Seeе ги видиме резултатите што ги нудат и дали навистина го подобруваат квалитетот на образованието во Шпанија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   БЕТСИ ЗАМБРАНО dijo

  ЗДРАВО; МОЕТО ПРАШАЕ Е, МОЈА UЕЛКА ИМА ШПАНСКА НАЦИОНАЛНОСТ, Е ВЕНЕЗУЕЛАН И ДОЈДЕ ВО Барселона - пред 6 месеци Шпанија, само што стигна до еден круг од 5-та година од основното образование, се учи до 5 години, КАКО НАПРАВИ ДА ГО ПРОДОЛ HИ СТУДИИТЕ, ТОА Е, ДА ПОЧНЕТЕ ПОВТОРИ 5-ТА ГОДИНА, ОТКОКО САМО ЈА ОДОБРУВАМ 4-та И КРЕМОТ НА 5-та ... ОСТАНА Е 17 ГОДИНИ