Кои видови на спротивставувања постојат?

Без оглед дали размислувате да се претставите пред опозиција или ако сакате да ги знаете само видовите на спротивставувања што постојат во Шпанија, и во овој напис и во оној што ќе го објавиме утре, ќе ви помогнеме во тоа. Во ова ќе ви кажеме што видови опозиции Тие во моментов постојат во нашата земја, а утре ќе ви дадеме низа клучеви за да знаете кое спротивставување е точно за вас и според вашите студии.

Четири типа на јавни службеници

Во моментов, постојат четири типа на јавни службеници, кои ќе ги разликуваме според тоа дали се:

 • Службеници за кариера.
 • В.д.
 • Трудски персонал.
 • Евентуален персонал.

Службеници за кариера

Тие се оние кои имаат фиксен договор со администрацијата и трајно ја извршуваат својата работа. За возврат, овие службеници за кариера се поделени во следниве категории според квалификациите потребни за нивните испити:

 • Група А. кои пак се поделени на А1 и А2. За да аплицирате за една од овие позиции, мора да поседувате диплома или еквивалентно. Секоја од поткатегориите се разликува по степенот на одговорност за функциите што треба да се извршат и карактеристиките на приемните испити.
 • Б група. Тие се оние противници кои ја поседуваат титулата врвен техничар.
 • Група Ц. Тие се поделени во две подгрупи: C1 и C2. Оние од Ц1 мора да имаат титула диплома, а оние од Ц2 титула дипломиран студент во задолжително средно.

В.д.

Тие ги извршуваат истите функции како службените лица во кариерата и имаат таква позиција кога ќе се појави некоја од следниве околности:

 1. Има слободни работни места.
 2. Замена на постојан персонал.
 3. Кога треба да извршите привремена програма за работа.
 4. Вишок или акумулација на работа.

Трудски персонал

Имате договор за вработување формализиран во писмена форма од една од јавните администрации.

Привремен персонал

Тие имаат договор за привремена и непостојана работа. Тие обично обезбедуваат квалификувани функции на доверба или посебен совет.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.