Предности на студирање СОО на далечина

далечинско СОО

Студирањето кариера не мора да биде тешко, а уште помалку лице в лице. Понекогаш, тие нудат далечинско VT, диплома на средно растојание или повисоко, со што може да се исполни тој сон за обука без да мора да страдате рано наутро, часови во центар и да мора да присуствувате на наставник.

Но Дали ги знаете сите предности од изучувањето на FP на далечина? Ги откриваме подолу.

СОО на далечина: истата обука, но од вашиот дом

ученик со компјутер

Не многу луѓе знаат дека СОО може да се изучува од далечина. Е обука исто толку валидна како и FP лице-в-лице, во кој ученикот користи нови технологии, особено користење на компјутер или таблет и интернет за проучување на кариерата што ја избрал преку видеа и документи.

Покрај тоа, мора да се има предвид дека Станува збор за повеќе гранки на FP. Во моментов, местата на далечина се нудат во многу студии, што ви овозможува да го пронајдете вистинското и дека тоа може да се направи онлајн. На пример, спортски тренинг, компјутерски науки, трговија и маркетинг, угостителство и туризам, личен имиџ...

Кои се предностите на далечинско СОО?

онлајн студент со таблет и компјутер

Un растојание среден степен, или повисок степен, има многу повеќе предности отколку тоа да се прави лице в лице. Иако мислите дека на овој начин немате поддршка од наставникот, во реалноста тој е покрај вас, преку упатствата. И уште повеќе.

Меѓу предностите што треба да се истакнат се:

Флексибилен распоред

Во VT лице в лице имате распоред што треба да го следите што често може да биде во конфликт со вашите потреби, без разлика дали семејни, лични или професионални. Ако не можете да присуствувате, го губите објаснувањето и тоа ве тера да зависите од соучениците да ви ги дадат белешките.

Од друга страна, во далечинско СОО Имате се што ви треба за да учите во времето кога сакате. Тоа може да биде наутро, попладне или навечер, рано наутро... Вие навистина одлучувате колку време ќе му посветите и кога, со што се прилагодувате на потребите што ги имате.

Не мора да си дома

Замислете дека одите на патување со пријателите и одите на стручно стручно образование лице в лице. Најнормално е што велиш дека не можеш да одиш затоа што имаш час, а на крајот го пропушташ тоа патување и времето да бидеш со другарите.

Или дека некој од твоето семејство се разболел и живееш во друг град и не можеш да одиш да го видиш.

Ако го правите тоа, пропуштате часови и тогаш сигурно се обидувате да го забрзате темпото.

Но, со СОО вие не само што имате флексибилност, туку и можете да се поврзете од каде било во светот.

Ова ви овозможува послободно да се движите и да продолжите да учите знаејќи дека ништо не пропуштате. Сè додека имате Интернет и уред со кој можете да влезете во платформата, нема да ви треба ништо друго.

поставете сопствено темпо

Понекогаш, постојат проблеми кои чинат повеќе за некои луѓе од другите. И кога сте на обука лице в лице, наставникот е тој што го одредува времето да се посвети на секој час и тема. Но, што ако треба да одите побавно или побрзо?

На крајот треба да се прилагодите на класата.

Меѓутоа, во далечинско СОО тоа не се случува, и всушност можете да го следите сопственото темпо на студирање. Сè додека го достигнете крајот во договореното време, не е важно дали поминувате повеќе време на некои теми од други. Нема да имате кој да ви ги означува упатствата, па затоа се нарекува а автономна обука каде што вие сте задолжени да го знаете времето што и е потребно на секоја тема.

пишувај на компјутер и тренирај за СОО на далечина

заштедувате многу повеќе

Со ова сакаме да ви кажеме дека ќе заштедите пари. Замислете VET лице в лице. Мора да одите на час, а тоа претпоставува трошок, или со кола, со автобус или добро да се прошетате ако не живеете далеку. Мора да купувате книги, да правите белешки, да трошите на пенкала, облека итн.

Сега размислете за далечинско СОО. Преку платформата ја имате теоријата, не мора да излегувате од дома и единственото нешто што го трошите е струја и интернет. Можеби дури и да ги испечатите темите. Но ништо друго.

Ако направиш пресметки ќе го сфатиш тоа Онлајн СОО е многу поевтино отколку лице-в-лице.

Ја промовирате вашата одговорност и автономија

Не секој е способен да спроведе СОО на далечина бидејќи бара упорност и посветеност за да може да се постигне целта, а тоа е да се има соодветен степен и знаење.

Но, ако се посветите на тоа, не само што го добивате тоа образование, туку и поттикнуваат одговорност (да се посвети време на учење) и автономија (во смисла дека си сам свој „газда“ на тренинзите).

И ова, иако на почетокот не го забележувате, подоцна влијае на професионалната иднина.

одржуваш контакт

Не само со вашиот учител и наставник (всушност, има неколку во зависност од предметите што ги имате), туку можете да бидете во контакт и со други студенти кои се дел од студијата што ја правите.

Преку разговорите и форумите можете да разговарате со нив, да правите групи, па дури и да ја префрлите самата платформа за да се поврзете преку WhatsApp или слично.

Имате и плус кога имате контакт со други студенти: тие можеби не се во вашиот ист град и имаат гледишта што не сте ги разгледале. Имањето различност, исто така, генерира повеќе идеи и начини на гледање на работите што не сте можеле да ги постигнете лично.

Имате пристап до многу повеќе студија отколку што има во вашиот град

Фактот дека нуди далечинско стручно образование и обука има предност во однос на обуката лице в лице: ќе има повеќе студии на интернет отколку во вашиот град. Со тоа, меѓу другото, се избегнува потребата да се менуваат градовите, со трошок што тоа го носи, и целосно да се промени вашиот животен стил.

Благодарение на фактот што се нудат се повеќе студии на далечина, работата и личното помирување, неморањето да се менуваат градовите (нешто што многумина наоѓаат кочница затоа што не можат да си го дозволат) им помага да можат да тренираат за она што го сакаат без да мораат проблем.

Како што можете да видите, изработката на опсег на FP од среден или повисок степен е можност што треба да ја земете во предвид. Можеме ли да ви помогнеме да ги решите вашите сомнежи?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.