Предности на припадност кон заедница за учење

Научете германски: причини да го проучите овој јазик

Заедницата за учење може да биде насочена кон различни области и тоа ќе зависи од тоа што сакате да научите дали сакате да се приклучите на една или друга заедница за учење. Заедницата за учење е точно проект смислен од луѓе каде што се спроведуваат насочени едукативни активности каде што главната цел е образовна и социјална трансформација.

Заедницата за учење следи едукативен модел кој ќе биде во согласност со факторите за учење на општеството. Во заедницата за учење, учеството на членовите на заедницата е од суштинско значење. Едно лице може да учествува во заедница за учење директно или индиректно и може да влијае на учењето и развојот на сите ученици.

Постојат заедници за учење низ целиот свет и можат да бидат за сите возрасти, за да се подобри не само академскиот успех на студентите, туку и да се подобри соживотот на луѓето.

Заедници за учење

Заедниците за учење можат да ја олеснат академската транзиција што ја прават сите студенти кога ќе започнат часови на колеџ. На универзитет, на пример, заедницата за учење има пристап до членовите на факултет кои работат како заедница. Може да се воспостават врски со наставници и студенти за да се подобри сегашната и идната мрежа. 

Студентите кои ќе одлучат да бидат дел од заедницата за учење имаат тенденција да имаат подобри оценки затоа што се активно и социјално вклучени во учењето што го развиваат. Познати се многу луѓе кои се заинтересирани за истото учење како вас, проширувајќи круг на контакти што можат да бидат од голема полза не само за учење, туку и за иднината. Постои поголема мотивација кон учењето кога има повеќе луѓе заинтересирани за тоа.

Ако сте заинтересирани да бидете дел од заедницата за учење, многу е важно прво да размислите дали таа заедница за учење навистина ги задоволува вашите интелектуални проблеми. Ова е многу важно затоа што учениците кои сакаат да припаѓаат на заедницата за учење може да имаат привилегии во рамките на образовната заедница.

Предности од пристапувањето во заедница за учење

Учеството во заедницата за учење нуди голем број придобивки, сите помагаат во промовирање на академски и социјален успех. Како и со секоја заедница, она што ќе го добиете од тоа во голема мера ќе зависи од тоа што ќе го ставите во неа. Придобивките од тоа да бидете дел од заедницата за учење (или дури и да живеете во една) вклучуваат:

 • Поголема мотивација кон учењето
 • Зголемете ги тековните и идните контакти
 • Подобри академски, социјални и работни можности
 • Подобрете ја врската со студиската заедница
 • Поголемо учество во учењето
 • Активно учење
 • Поголемо лично и академско задоволство
 • Академски успех
 • Многу позитивно академско и социјално искуство
 • Наставниците се обврзаа да им помагаат на своите ученици
 • Запознајте повеќе луѓе и создадете повеќе пријатели од интерес

Заедници за учење денес

Денес, заедниците за учење не се наоѓаат само во универзитетите или резиденциите на универзитетите. Во моментов, постојат заедници за учење преку Интернет на едукативни платформи, на кои можете да припаѓате и да бидете член. Но, исто така е можно да припаѓате на едукативни заедници кои постојат на Фејсбук или на социјалните мрежи, иако овие заедници имаат тенденција да бидат помалку формативни и повеќе социјални, односно да запознаваат луѓе со слични интереси отколку да учат сериозно.

Ако сакате да бидете дел од заедницата за учење, ќе имате големи можности да развиете вештини што инаку не би ги добиле. ДОПонатаму, ќе имате можност да научите да работите како тим и да бидете добар партнер за поддршка, како и да добиете дополнителна помош од останатите членови на образовната заедница на која и припаѓате.

 

 

Како да не е доволно, заедниците за учење спроведуваат активности и проекти кои имаат врска со вашите интереси, нешто што несомнено ќе биде позитивно за да ја охрабрите вашата мотивација и да ги зголемите контактите. Без сомнение, припадноста кон заедницата за учење се предности, затоа не двоумете се да ја побарате онаа што најдобро одговара на вашите интелектуални интереси. Во некои заедници мора да се плати мал придонес, но во други тоа не е потребно, одлучете која ве интересира најмногу!

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.