Разлики помеѓу мајстори, специјалисти и универзитетски експерти

Магистерски студии

Постојат многу прилики во кои сум го чул ова прашање како сомнеж кај луѓе кои не знаеја која опција да ја изберат кога станува збор за продолжете со универзитетските студии. Пред именувањето на разлики помеѓу мајстори, специјалисти и универзитетски експерти, мора да бидеме јасни за една точка: тројцата магистри, како специјалисти и дипломи за универзитетски експерти студии за континуирано образование и може да се избере кога веќе имате високо образование (диплома, диплома, диплома и сл.).

Со нашата универзитетска диплома веќе би имале општа база на знаење во одредена област (здравство, образование и слично) и што би барале при избор на магистратура, специјална диплома или универзитетски експерт, би било „специјализирање“ по предмет, особено на целата кариера што сме ја изучувале претходно. Затоа, треба да се забележи дека НЕ Можете да студирате магистратура, специјалист или универзитетски експерт без претходно да добиете универзитетска диплома.

Со разјаснетото прво сомнение, продолжуваме да го разјаснуваме следниот, кој е најчест и најактуелен кога ќе ги завршиме универзитетските студии.

Што ги разликува мајсторите, специјалистите и универзитетските експерти?

Главната разлика помеѓу трите е во оптоварувањето на студијата. Ајде да видиме подолу шематски да резимираме:

 • Наставната посветеност на Магистерски студии Тоа ќе биде минимум 60 кредити и максимум 120 од кои најмалку 10 од овие кредити мора да одговараат на завршување на финален проект или работа.
 • Наставната посветеност на студии Специјалист Универзитет Тоа ќе биде најмалку 35 кредити и помалку од 60, и може или не може да вклучува завршување на финален проект или работа со посветеност што не надминува 5 кредити.
 • На курсеви на Експерт Универзитет Тие ќе имаат наставна посветеност од најмалку 20 кредити и помалку од 35, што може да вклучува завршување на проект или работа со посветеност не повеќе од 3 кредити.

Знаејќи го ова, заклучуваме дека магистерските степени се многу пообемни од другите две и дека затоа нивната школарина ќе биде поголема (по правило).

Друга важна точка за да забележите дека треба да знаете е дека во зависност од кариерата или универзитетската диплома што сте ја студирале, студирањето на една или друга работа е подобро или полошо за вас. Во зависност од професионалната цел што сакате да ја добиете, ќе мора да студирате експерт или магистратура. За да нема грешки или жалење во иднина, препорачуваме да се информирате многу добро пред да се запишете на која било од нив: тие претпоставуваат време, напор и пари. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јули dijo

  и матурантот

 2.   Јули dijo

  дипломат?

 3.   Франциско dijo

  Информациите се изразени погрешно:
  Главната разлика е во тоа што мајсторот е официјален назив (според условите на Европската област за високо образование) и специјалистот и стручњакот се „сопствени титули“ без академска валидност.
  Ако она што го барате е квалитетот на обуката, можете слободно да изберете помеѓу едното и другото, но знаејќи дека специјалисти и експерти немаат иста вредност како квалификациите.