Став кон студијата

Важно е да имате став кон студијата
Ставот што студентот го усвојува кон студијата влијае на учењето на кој било предмет. Некои предмети можат да бидат тешки. И кога тоа ќе се случи, перцепцијата на самата тема се менува. Предизвикот се чини посложен во тој случај. И овој факт може да предизвика демотивација. Но, ученикот исто така има ресурси да се соочи со оваа тешкотија и да ја надмине. Постојат два клучни концепти за постигнување на оваа цел: планирање и посветеност. Со добра организација, студентот успева да ги надмине сите потешкотии.

Доследноста и секојдневната работа се одлучувачки за исполнување на поставените цели. Препорачливо е да бидете флексибилни при изборот на методот на студирање. Ако ова не е ефикасно, мора да се вметнат промени за да се најдат позитивни резултати од учењето. Студентот мора да ги прифати своите грешки и да ги надмине своите ограничувања; Ова е од суштинско значење за да се напредува од ден на ден.

Честопати учениците кои изведуваат најдобро се најмотивирани. Студентите кои се уверени во своите можности, ја планираат својата агенда и користат добар метод на студирање.

Како ставовите влијаат на учењето?

Понекогаш, ученикот се чувствува условен од надворешни фактори за кои не може да одлучи сам. На пример, датумот на претстојниот испит. Но, проактивен студент е оној кој ги цени околностите и не се чувствува определен од нив. Со други зборови, донесете најдобри одлуки во контекстот во кој се наоѓате. Едукација на сопствениот став за вежбање оптимизам кон студирањето е можен процес на учење. Користете ги вистинските алатки за да одите напред, на пример, техники на студирање.

Ставот влијае на учењето во неговата позитивна перспектива, но исто така и на повеќе негативен начин. Верувањата влијаат на однесувањето и создаваат емоции. Студент кој си повторува дека нема да може да постигне цел, се уверил во тоа затоа што верувањето го претворил во вистина. На овој начин се произведува ефектот на само-исполнувачко пророштво. Тој факт завршува да се случи во реалноста. Лицето предвидуваше сопствен неуспех. И, со оглед на можноста за овој хоризонт, тој навистина не беше вклучен во студијата.

Ставовите влијаат значително на учењето, надвор од непосредното. За тоа сведочи вредноста на навиките. Студиските навики што студентот ги учи во првите години од неговиот академски живот се развиваат на долг рок. Но, суштината на таа навика беше моторот на оваа подоцнежна еволуција. Обичајот не трае вечно ако нема посветеност за извршување на задача. Тоа е, навика лесно може да се прекине откако ќе ја вметнете во ден за ден. Сепак, упорноста на студентот што ги прави овие рутини во пракса, ја подобрува личната еволуција.

Зошто личните ставови влијаат на учењето? Бидејќи ученикот решава тешкотија потпирајќи се на себе. Имено, вежбајте ги тие ресурси и алатки на дофат на раката за да ги постигнете своите цели и исполнете ги вашите образовни цели.

Како да се разликуваат ограничувачките верувања од подобрувачите

Како да се разликуваат ограничувачките верувања од подобрувачите?

Ограничувачки верувања се оние што ја нарушуваат самодовербата на ученикот кој реално не набудува кои се неговите квалитети и способности. Со други зборови, овие типови на пораки го нарушуваат личното самопочитување. Оние изјави кои започнуваат со воведот „Не можам“ се пример за ограничување на верувањето. Напротив, човечкото суштество исто така може свесно да негува зајакнувачки верувања.

Тие пораки се оние што ви дозволуваат да ја согледате вашата лична еволуција. Ова е случај кога ученикот ја анализира својата моментална состојба, но исто така ги визуелизира целите што може да ги постигне. Иако нешто изгледа невозможно или многу комплексно кога се согледува преку филтерот на ограничувачки верувања, волјата се зголемува кога ќе се зафати во погледот на можното.

После она што е наведено во овој дел, ги предлагаме следниве предлози. Прво, идентификува кое е ограничувачкото верување што ја условува вашата академска фаза. Таа идеја што ве придружува на периодична основа и генерира замор, загриженост и демотивација.

Идентификувањето на тоа верување е првиот чекор да не се биде условен од тоа. Исто така, запомнете дека оваа идеја не ја опишува реалноста објективно. Од друга страна, направете список на лични предности што сакате да ги култивирате во натамошниот текст. И поткрепете се на вашите зајакнувачки верувања од тие јаки страни.

Како да се постигне позитивен став кон студирањето

Како да се постигне позитивен став кон студирањето?

Прво на сите модели однесување од оние соученици кои ви го пренесуваат овој вреден пример. Тоа е, тие можат да бидат огледало во кое го гледате вашиот сопствен потенцијал. Не споредувајте се со другите студенти, научете од нив од воодушевување (исто како што тие исто така можат да ви се восхитуваат).

Спроведува оптимално планирање во студиите. Поставете краткорочни цели кои се поврзани, пак, со повеќе долгорочни цели што сакате да ги постигнете. Посветете се на времето посветено на проучување што сте го запишале во вашата агенда. Не кршете го сценариото со изговори во последен момент. Ако постапувате на овој начин, ја ослабувате навиката и се зголемува демотивираноста. Идентификувајте ја наградата што ќе си ја доделите на крајот на неделата кога ќе го исполните вашиот распоред за студии. На пример, време за пауза во кое ќе гледате нов филм.

Ценете го вашиот напор надвор од самиот резултат. Можеби во одреден момент ја чувствувате фрустрацијата што не сте ја постигнале целта по долго време на студирање. Но, да не ја достигнеме таа цел не значи дека овој претходен период сам по себе нема вредно значење. Тоа е, секогаш фокусирајте се на позитивното во кој било процес, надвор од конечните податоци. Проценете го вашиот напор, вашата вклученост и вашата способност да се истакнете во секоја од фазите на студијата.

Покрај тоа, се согласува побарајте совет секогаш кога е погодно. Можеби во одреден момент студентот верува дека не може да го подобри својот став кон студирањето, дури и ако тоа го сака. Во тој случај, може да биде позитивно што имате педагошка поддршка од приватен наставник за да ве води низ оваа фаза.

Украсете ја вашата област за студии и создадете удобен и уреден простор.

Затоа, односот кон студијата е многу важен. И во оваа статија ви дадовме неколку совети за да ја зголемите вашата најдобра верзија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.