Степен по психологија на УНЕД

Степен по психологија на УНЕД

El Степен по психологија на УНЕД го наоѓаме во категоријата здравствени науки. Тоа е многу барана кариера на национално ниво и многу комплетна во однос на студирањето. Ако размислувате да студирате диплома по психологија и имате UNED (Национален универзитет за далечинско образование) во вашата цел, изгледајте добро затоа што не можете да студирате на социјален начин или затоа што ви се допаѓа овој универзитет, тогаш ве оставаме со сите деталите за ова одделение.

Цел и презентација на степенот

Општата цел на диплома по психологија Тоа е обука на професионалци специјализирани за анализа, толкување, разбирање и објаснување на човековото однесување. Слично на тоа, тие мора да покажат основни вештини и способности за анализа, проценка, проценка и интервенција во различните лични и социјални контексти во текот на целиот животен циклус, знаејќи ги и почитувајќи ги етичките вредности и Кодексот на етика на психологот.

Структура на студијата

Прв курс | вкупно 60 ЕКТС

Основна формација 36 Задолжително 24
2 предмети од 9 ЕКТС 4 предмети од 6 ЕКТС
3 предмети од 6 ЕКТС

Втора година | вкупно 60 ЕКТС

Основна формација 24 Задолжително 36
4 предмети од 6 ЕКТС 2 предмети од 9 ЕКТС
3 предмети од 6 ЕКТС

Трета година | вкупно 60 ЕКТС

Задолжително 60
10 предмети од 6 ЕКТС

Четврта година | вкупно 60 ЕКТС

Задолжително 18
Проект за крај на диплома 6 Надворешни практиканти 12
6 ЕКТС 12 ЕКТС

Откако ќе заврши четвртата година, можете или да ја завршите и да добиете титула Дипломиран по психологија или да направите некое од овие спомнувања:

 • Споменување во работата и организациската психологија.
 • Споменете се во образовната психологија.
 • Споменување во здравствена психологија и интервенција во ментални и нарушувања во однесувањето.

Професионални излети

Областите за професионална работа на психологот отсекогаш биле Клиничка и здравствена психологија, на образовна психологија и Психологија на работа и организации. Во моментов, овие области се проширени на нови полиња на интервенција, како што се, меѓу другите:

 • Когнитивна наука
 • Невропсихологија
 • Психогеронтологија
 • Правна и судска психологија
 • Adicciones
 • Интервенција во катастрофи и итни случаи
 • Сообраќајна психологија и безбедност на патиштата
 • Психологија на физичка активност и спорт
 • Психологија на заедницата

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.