Стипендии за студирање во странство

Денес ви претставуваме некои од стипендии за студирање во странство дека имаме можност да побараме ако ги исполнуваме сите формални барања што се бараат.

Најпознато: Еразмус + стипендија

Ние веруваме дека оваа стипендија може да се побара само кога сме во кариера или диплома и имаме веќе одобрена низа кредити, сепак се дава и во други фази на обуката на студентот. Тоа е една од најпознатите и најбараните стипендии од универзитетски студенти насекаде во Европа и има за цел да ја подобри мобилноста на овие студенти помеѓу земјите учеснички на Унијата.

Во рамките на Еразмус стипендијата, ќе ги најдете сите овие програми:

 1. Училишно образование: за професионалци во предучилишно, основно и средно образование (и наставен и ненаставен кадар).
 2. Стручна обука: Таа е наменета за оние студенти, наставници и вработени кои учат или предаваат основни циклуси за стручно оспособување и средно ниво.
 3. Високо образование: Насочена кон студентите универзитет, студенти на докторски студии и наставен кадар од повисоко ниво (дипломи, кариери, итн.)

Други помалку познати стипендии

 • Стипендии Каиксата.
 • Стипендии Фондација „Рамон Арес“.
 • Стипендии Фулбрајт
 • Стипендии Арго Глобал.
 • Стипендии Сантандер.
 • Стипендии од Кинеска влада.
 • Програма Вулканус.
 • Стипендии УНЕСКО.
 • Програма Цинда.

Стипендии за учење јазици

 • Стипендии за ОИК: Со овие можете да студирате англиски, француски или германски јазик во странство.
 • Студиски помагала Курсеви по англиски јазик во странство.
 • Помага за Курсеви за потопување на англиски јазик на Меѓународниот универзитет Менендез Пелајо.
 • Помага за Програма за потопување јазик во англиски летни кампови.
 • Помош за курсеви по англиски јазик во текот на летото: За млади луѓе на возраст од 16 до 30 години.
 • Помага за учествуваат на курсеви за потопување на англиски јазик.

Овие стипендии се некои од многуте што постојат за да студираат во странство. Ако сте заинтересирани или заинтересирани за било кој од нив, не двоумете се да ги прашате сите информации поврзани со нив во соодветните тела.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.