Техничар во столарија и мебел, професионална обука

Техничар за столарија и мебел

Процесот на производство на мебел отсекогаш била рачно изработена. Сепак, индустриската револуција што започна околу XNUMX век донесе со себе откривање и проширување на производството, и многу рачни занаети на крајот беа раселени со масовно производство.

Иако се изгуби привлечноста и додадената вредност за производство на уникатно уметничко парче, сепак производство сериски, откривање на нови методи на производство од поголем обем, со себе донесе и истражување за развој на нови материјали што ги заменуваат исцрпните ресурси на планетата, покрај фактот дека се вработи многу повеќе луѓе кои вршат работи директно или индиректно вклучени во сите процеси.

Денес индустријата за мебел тоа е во полн раст. Постојат многу деловни модели засновани на комерцијализација на мебел: класичен, модерен, авангарден, само-склопување, итн ... и има многу популации целосно вработени во оваа индустрија. Ако сте заинтересирани да се приклучите на овој сектор, да имате завршено ЕСО или веќе да имате техничка диплома, меѓу другите, можете да започнете со циклус на среден степен во стручна обука и подгответе се да добиете степен на Техничар во столарија и мебел.

Во неговите 2000 наставни часови ќе можете да научите за процеси на производство на елементи за мебел и столарија, знајте и ставете ги во пракса техниките за завршна обработка (лакирање и лакирање), склопување на мебел, како и употребата на машинеријата вклучена во секоја од фазите.

Можеш ве вработуваат во секторската индустрија и да дејствува како раководител на мноштво оддели вклучени во пуштање во работа, производство, монтажа и завршна обработка на елементи за мебел и столарија. Вие исто така може да вежбате како независен професионалец, да бидете свој шеф во А. работилница за производство на столарија и елементи за мебел.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Анали Ротонда Калехас dijo

  Здраво, добро попладне, јас сум заинтересиран да студирам, може ли да ми кажете каде треба да одам

 2.   Јурема Моранте Бедоја dijo

  Здраво момци од обука и студии

  ЈУРЕМА МОРАНТЕ БЕДОЈА Ве поздравува јас сум 30 години и ви пишувам од Перу, ве коментирам дека сум заинтересиран за обука како техничар во столарија и мебел, па така на вашата страница пронајдовте уметнички дела, ОБЕЗБЕДЕН ЦЕНТАР НА СТУДИИ, ДЕЛИ ДЕТАЛИ ЗА ПРИМЕНА И ТРОШОЦИ.

  ЗА ТАКВА ПРИЧИНА, Би сакал да ја имам твојата поддршка за насочување на оваа професионална обука, како и курсеви или специјалност ориентирани кон областа на дизајнот и архитектурата.

  ОДЛИЧНО ГО ПОЦЕНУВАМЕ ВАШАТА ПОДДРШКА И ОДГОВОРЕНО

  ГОЛЕМА ПРЕГРАТКА.

  ЈУРЕМА МОРАНТЕ БЕДОЈА