Права и должности на студентите

Студентка која ги исполнува своите права и должности

На средношколци имаат низа од права и должности што мора да бидат исполнети Така што има добро функционирање во центарот, но покрај тоа, општеството и тие самите не смеат да заборават дека сите студенти исто така имаат низа права што мора да се почитуваат и кои се основни за нивниот развој и за нивниот академски успех.

Затоа, децата и адолесцентите имаат низа права што се признаваат во Декларацијата за правата на детето и Конвенцијата за правата на детето. Правата и должностите на студентите мора да ги почитуваат сите и тие се шират уште од првата Geneеневска декларација од 1924 година.

Меѓу овие права на студентите е и онаа на добиваат академска обука што ги исполнува стандардите за квалитет. Момчињата и девојчињата мора да имаат можност да добијат добра обука за да можат така да ги имаат потребните основи за да можат успешно да го достигнат животот на возрасните.

Земајќи ги предвид (LOE / 2/2006, од 3 мај и чл. 3.4 Уредба 15/2007, од 19 април), знаеме дека сите студенти имаат исти права и должности, без никакви други разлики, освен оние што произлегуваат од нивната возраст и нивото што го изучуваат во училиштето.

Многу е важно студентите да го знаат Шпанскиот устав и исто така и соодветниот Статут на автономија што одговара на нив според местото каде што живеат, така што на овој начин ќе знаат кои се вредностите и принципите што мораат да ги следат во нашето општество .

Права на учениците во средното училиште

Некои од основните права и должности на студентите што мора да се исполнат се:

 • Право на сеопфатна обука што е соодветна за развојот на личноста и придонесува за нивниот личен и академски развој
 • Право да се почитува во сите аспекти - идентитет, интегритет, достоинство -
 • Право на вреднување и признавање на посветеноста, напорот и перформансите на ученикот
 • Право на добивање на едукативно и професионално водство
 • Се почитува правото на слобода на совест
 • Право на физичка и морална заштита
 • Право на учество во животот на образовниот центар - следејќи ги правилата-
 • Право да добиете помош и прецизна поддршка за да ги надоместите недостатоците и недостатоците што може да ги претрпат од лична, семејна, економска или социокултурна природа.
 • Право на добивање скапоцени помагала и поддршка во случај на специјални образовни потреби кои спречуваат или го попречуваат пристапот или трајноста во образовниот систем, на кое било ниво.
 • Право на социјална заштита во образованието
 • Студентите можат да се здружуваат врз основа на правила и во согласност со она што е утврдено со закон
 • Право на средба на студенти со соодветни услови во центарот

Овие се некои од основните права што студентите треба да ги имаат во сите образовни центри каде се учи средно образованиеНа овој начин може да се гарантира адекватен развој на студентите во образовните центри. Но, за да ги завршите информациите малку и да разберете подобро што претставува ова од правата и должностите на студентите, не пропуштајте ги следниве точки.

Колку испити може да се направат за еден ден со закон?

Вистината е дека не е јасно. Едукативните центри го утврдуваат бројот на испити што се полагаат секој ден. Обично, не се прават повеќе од 2 дневно.

Право да добијат еднаков третман, како и право да бидат интегрирани во академскиот центар

Правата на студентите

Студентите треба да бидат третирани еднакво, без оглед на нивното потекло, верувања или кој било друг аспект. Сите луѓе се исти и тоа е она што треба да се промовира во едукативните центри. Еднаквост во правата.

Право на учество во училишни активности (внатре и надвор од центарот) и користење на капацитетите на центарот

Учениците мора да можат да учествуваат во сите училишни активности што се случуваат и во и надвор од училиштето. Тие можат да ги користат објектите на центарот за оваа намена и затоа се чувствуваат дел од образовна заедница како што е нивното училиште.

Право да уживаат соодветна заштита од сите видови на агресија (физичка или психолошка) или кршење на нивните права

Сите студенти кога ќе дојдат во образовниот центар мора да се чувствуваат безбедно и заштитено во секое време. Сите професионалци кои работат во едукативниот центар мора да осигурат дека тоа ќе се случи. Во случај да има физичка или психолошка агресија помеѓу луѓето во центарот - и студенти и професионалци - мора да се преземат сите потребни мерки за да престане оваа состојба и учениците и наставниците да се чувствуваат безбедно во секое време.

Право на изразување и презентирање на своите мислења, средба и здружување

Слободата на мислење е право што никому не може да му биде ускратено. Секој има право да може да ги искажува и презентира своите мислења, да се состанува и да се здружува според одредбите на Органскиот закон 8/1985 од 3 јули, кој ги разгледува правата на образование.

Право на обука заснована врз еколошка свест и грижа за природните ресурси

Средношколка која ги исполнува своите права и должности

Сите студенти имаат право да добијат образование и обука што се заснова на грижа за нашата планета. Децата се нашата иднина и планетата зависи од нас, но и од нив. Почитувањето и грижата за животната средина се од суштинско значење.

Право да се почитуваат нивните верувања и идеологии и да се земат предвид нивните морални принципи и убедувања

Секоја личност ќе има културни убедувања или идеологии кои мора да бидат земени во предвид и, пред сè, мора да се почитуваат. Соживотот и хармонијата меѓу луѓето се засноваат на почит и взаемна толеранција и затоа, ова право е повеќе од фундаментално во општеството во кое живееме во моментов.

Право на обука што ги зема предвид вашата способност, вашето темпо на учење и вашиот напор

Не сите студенти имаат иста способност за учење или темпо, затоа, тСите мора да имаат квалитетна обука според нивните способности или ритам. За образованието да биде успешно, ќе биде многу важно да се задоволат личните потреби на секој од учениците.

Покрај тоа, исто така е од суштинско значење за право да имаат технолошки средства (како што е Интернет) што се користи во образовната методологија и се наменети за студентите и правото да добиваат совети и упатства преку фигурата на училишниот советник во високото образование и засновани врз одредени професионални можности.

Дали сте се сомневале во Права и должности на студентите што постојат денес? Ако е така, оставете ни коментар и ние ќе ви помогнеме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

147 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   јасмин dijo

  тие имаат право да зборуваат

  1.    Brenda dijo

   Тие исто така имаат право да пишуваат добро. Ортографски гледано !! Неписмен

   1.    Мирта dijo

    Исто така или исто така Бренда ??

   2.    Alice dijo

    И твојата Бренда го кажува тоа, дека исто така си напишал наместо исто така. Ако во овој живот знаете само да навредувате, тоа го имате јасно.

    1.    Безгрешниот Лланес Лопез dijo

     Дали имаме право да ја знаеме програмата на предметите?

   3.    Вилијам dijo

    Ако се потсмевате на неговите правописни грешки, барем научете да разликувате »Исто така» и »Тамбуен» и добро користете ги извиците, дека не сме григоа да ги користиме на крајот од реченицата

   4.    Мигел dijo

    Здраво
    Мојот 16-годишен син е испратен дома со разни компјутерски задачи.
    Но, од разни причини тој нема како да ги спроведе. Немам компјутер или таблет.
    Училиштето прави.
    Неговиот учител му вели дека не ги прави дома.
    Тој ќе пропадне на оваа тема.
    Дали може да го направи тоа?
    Што можам да направам ?
    Ви благодариме.

 2.   Едуардо dijo

  извинете, наставникот може да го принуди ученикот да дојде на фронтот, ако тој не сака

  1.    едуардо ибара dijo

   Тоа зависи од која активност

  2.    Наум dijo

   Здраво, тие не можат, во зависност од случајот, на пример, мојот син не поминува низ религија

 3.   Вероника dijo

  здраво. мојот син син живее во март, на училиште не го почитуваат неговото место наутро, го поминуваат попладне, можам да го тврдам неговото место

 4.   либи присила dijo

  Овде каде што учам, некои наставници можат да се однесуваат лошо кон него и ништо не ми е направено, еден од нив се однесува толку лошо кон мене што моето срце е многу скоро, не сакам да одам да учам, тие зборуваат, зборуваат без размислување и без да се знае големата штета што ја предизвикуваат

  1.    Вартоломео dijo

   Ако можете да го направите се додека не е премногу далеку од куќата!

  2.    Зошто сакате да го видите xd? dijo

   здраво не се сеќавам како да дишам

  3.    Зошто сакате да го видите xd? dijo

   здраво не се сеќавам како да дишам

 5.   esteban dijo

  добро за мојот син беше обвинет за нешто лошо наставничката кога го виде како плаче таа му рече да престане да ја прави таа претстава или ќе го избркам

 6.   Роберто dijo

  Дали наставниците треба да им дадат на своите студенти одреден период на студии за да можат да оценат или можат да го сторат тоа кога сакаат?

  1.    едуардо ибара dijo

   Тоа е само максимум само 1 недела

 7.   Естебан dijo

  Дали ние студентите имаме право да избереме образовен центар во кој сакаме да учиме?

 8.   сериозен коментар dijo

  Извини, ако наставникот санкционира, на пример, меморандум, за глупави работи или не е на место, на пример, санкционирал затоа што не си доставил дело, а всушност го направил, но наставникот го изгубил и сметал дека не си доставил тоа и од таа причина ве санкционира и дека не се случило еднаш, повеќе од пет пати, тој наставник да ве санкционира за нешто што не е на место. Знаејќи исто така дека тој меморандум што му го дадоа на тој студент може да им наштети на оценките и на академската иднина на која било личност. Имајќи предвид дека повисоките власти го одобрија тој меморандум, без оглед колку бил на место. Дали тој наставник би повредил некое право на тој ученик?

 9.   Леонардо dijo

  Во моето училиште ги унапредуваат датумите за полагање на претходните предмети, не може да биде, имам помалку време за учење, тие имаа одредено датум што ќе биде 26 декември, а денес отидов да ги побарам дозволите за испит и се најдов со тоа дај го на 18ти! што треба да направам во тој случај? имам ли права

  1.    Mercedes dijo

   Здраво, би сакал да знам до кој степен наставникот може да навреди ученик и да не го пушти да помине на неговиот час

 10.   dani dijo

  Минатата година промоциите се сметаат за нели?

  1.    хрнан dijo

   ако го земете предвид

 11.   алдо dijo

  aaa loas наставникот не мора да помине se heee

 12.   Пилар dijo

  Мојот син е на 4-та година од ЕСО и е избркан од институтот 7 дена затоа што бараше да му предавам испит за религија, бидејќи наставникот рече дека е суспендиран и мојот син вели дека го положил со 5, наставникот одби и мојот Син почна да плаче велејќи дека се симнува да разговара со директорот, наставникот влезе во дефанзива викајќи му и дојдоа некои наставници и на крајот оној што беше избркан беше мојот син и овој учител почна да се смее затоа што тој победил. Мислам дека казната е неправедна, би сакал некој да ми каже што да правам.

  1.    прочитај dijo

   можете да го пријавите во образовниот совет
   И покрај тоа што мојот коментар доцни малку

   1.    РОДРИГЕЗ dijo

    Daughterерка ми отиде да полага географија трипати и наставничката не го одобри тоа, таа веќе и рече дека треба да дојдеш 8 пати. Отидов да разговарам со директорот и ми рече дека не може да го смени својот учител, вистината е јас не знам што да правам. Испит истиот ден кога почина неговиот дедо и отидовме да разговараме со директорот, а во реалноста тој не реши ништо и тоа е верско училиште не знам што да правам

  2.    Грабила dijo

   Известете го наставникот за она што му го направи на вашето дете

 13.   лесен валер какахуа dijo

  На мојот син не му е пријатно во училницата затоа што е страшно однесувањето на неговите соученици Дали има право да ја менува училницата?

 14.   Лорена dijo

  Здраво, ќерка ми е во 6 година средно, минатата година решија да ја поминат попладне за лошо да одговорат на наставничка, а менаџерите ми рекоа дека ако помине без да полага никаков предмет и без проблеми ќе ја спасат слободно работно место наутро, Денес работи од 15:21 до XNUMX:XNUMX часот и не може да присуствува попладне, да земе доказ за работата и ми рекоа дека треба да почека да ги дадат другите момчиња за да видат дали утре беше испразнето, тие не го почитуваа кажаното и денес наставата започнува по штрајкот и никој не ми се јавува да знае дали таа ќе оди утре, но ми рекоа дека и го сменив училиштето. знам дали училиштето има обврска да го разгледа случајот и да ја реинкорпорира утре во смена, или на друго место, што да направам, ти благодарам.

 15.   сонцето dijo

  Прашувам, мојата наставничка по филозофија многу ни вика, но таа не користи лоши зборови, дали е тоа незаконско?

 16.   Jorge dijo

  Здраво, ако имам проблеми со мојот учител, како можам да ги решам? Вели многу грубост, буквално ја влечеше косата од студентите, вели грубост, и понижува некого за да изгледа добро со групата, всушност ме понижи пред сите мои соученици, и кога некој пријател сакаше да поддржи мене, исто така му викав и му реков работи, таа да се одмазди кога некој ќе се расправа со неа, ја оценува нејзината различна квалификација, на пример, имам тенденција да зборувам постојано и да застанувам од моето место, но тоа не е затоа што сакам, ако не дека сум хиперактивна, и наставничката го носи тоа против мене како што ми вели, јас ќе те оценам поинаку, ако застанеш или зборуваш, те укорувам и не е фер кон мене бидејќи има луѓе кои зборуваат повеќе што дури викајте и правете што сакаат, тие не работат и ако веќе не им кажат ништо, што да направам?

 17.   СОФИЈА dijo

  Студентите имаат право да побараат средба со директори, родители и соработничка комисија за да видат што се прави со парите на соработникот, затоа што институцијата е во лоша состојба, тоа е техничко училиште и немаме алатки.
  Надвор од алатите, бањите се одвратни.

  Дали соработникот на институцијата може да биде составен од сите активни наставници?

 18.   aredаред Мартинез dijo

  Извинете, помошникот директор има право да им вика на студентите

 19.   Наталија dijo

  Здраво, јас сум во 5-та година од средното училиште и имам наставник кој претпочита некои соученици затоа што имаат важни презимиња или затоа што нивните родители се нејзини наставници и соученици, и за другите ученици, не ние, кои немаат такво нешто. «Заеднички» ни дава оценки пониски од 6 во тетратката, како на пример, минатата година добив 9 во тестовите и ставив 6 во тетратката и други кои добија помалку или не прават ништо и играј 8, прашање што понекогаш прескокнуваме на часови, но во реалноста таа е отсутна поголемиот дел од годината и става замена и со неа добиваме добри оценки и кога ќе дојде наставничката ќе стави оценка што ја сака ... вистината е дека со наставници како неа, вие не сакате да посетувате училиште што претставува дискриминација ... Би сакал мислење од вас

 20.   Моника dijo

  Здраво, мојот син е во 2 одделение. средно, но има пневматски проблем, многу е расеан, јас веќе го лекувам со психолог, детски психијатар и чекам да бидам пренесен на невролог, скоро сите наставници ме поддржаа да го оценувам, но наставникот по математика Всушност, тој не коментираше дека плаќам за да се дијагностицира и минатата година отиде на извонреден и на трет чекор, но сега наставникот му рече на мојот син дека ќе провери дали можат да го откажат испитот дека тој помина од извонредна, за Дека мисли дека поткупува.Проблемот е што тој му кажува сè на мојот син, и секогаш кога одам не ми кажува ништо, тој е деспотски и груб учител, што да правам?

 21.   naty dijo

  Здраво, би сакал да поставам прашање! Што се случува ако училиштето ги прекрши правата на учениците? И што може да се стори за да се обиде да ги поправи?
  Во мојот случај, тие го прекршија ова мое право како Студент (- Право да уживаат соодветна заштита од сите видови агресија (физичка или психолошка) или кршење на нивните права)

 22.   Сухаил галиндо dijo

  Здраво на мојата ќерка, таа беше обвинета за кражба на неколку клучеви од наставник кога ги нашле од друг ученик и директорот ја избркал од училиште и таа повторно се враќа да заврши средно училиште затоа што ќе разговарам со секретарот на средните училишта кога таа ги враќа сите Наставници му кажуваат дека на негова сметка тој истекува на училиште, тој добива многу навреди дури и од помошникот на директорот и никој не верува во она што го велат се додека властите не ги заштитат наставниците и да ја поминат последната година тој негира запишување велејќи дека Советот одлучи да ја избрка и настрана таа ги клевети студентите

 23.   Сухаил галиндо dijo

  Здраво, ќерка ми беше обвинета за кражба на неколку клучеви од наставник кога ги нашле од друг ученик и директорот ја избркал од училиште и таа повторно се враќа да заврши средно училиште затоа што ќе разговарам со секретарот на средните училишта кога таа ќе се врати сите наставници му кажуваат дека го снемува училиштето затоа што добива многу навреди дури и од помошникот на директорот и никој не верува во тоа што го кажуваат се додека властите не ги заштитат наставниците и минатата година тој го негира уписот велејќи дека Советот одлучил избркај ја и настрана ја клевети студентката

 24.   Волтер dijo

  Здраво, јас сум ученик во средно училиште од 3 година и академскиот координатор на моето училиште е исто така наставник по уметност и додека ни држеше час по уметност, таа ни рече дека сакате да го подигнете нивото на ученикот и затоа го сменија полагањето минимум од 6 до 8 И тој рече дека ако не достигнеме 8 нема да имаме вонредни или дополнителни работни места, тој рече дека ако не достигнеме 8, што е минимум, ќе бидеме исфрлени од училиште. направено? И, дали можеме да останеме по отпуштањето од училиште и паузите во домашните задачи? Но, тие нè принудуваат да останеме не затоа што тоа го сакаме

 25.   Џесика dijo

  Здраво, јас сум ученик на 2 од средно училиште ... Не ми е проблем, да не е наставник, пристигна нов помошник директор, но таа е лоша во аспект што подигнува лажни сведоштва од наставник. .. Повеќето од училиштето се сведоци Од она што заменик-директорот го кажува за нејзините часови, однесувањето на наставничката е ЛАALНО, мојата училница собира потписи од нас и од родителите, уште полошо сакам да знам како некој претпоставен од училиштето може да ги повреди моите права ако сфаќа дека јас сум тој што ги започнале потписите и се јавив на адресата ... се надевам и ме разбраа ...
  Ви благодариме за вашиот одговор што е можно побрзо ... Ви благодариме ...

 26.   Викторија Мелендез Барбоса dijo

  Во средно училиште во Изтапалапа, наставник им продава заштита на учениците, неговиот збор е поважечки од зборот на самата директорка, се плашам од одмазда против ќерка ми, ако разговарам за ова со соодветните органи.
  Покрај тоа, една наставничка им се закануваше на учениците дека дале вонреден испит за никој да не го положи и не дава оценки затоа што никој не го положил, според неа, кога прашале во поддиректоратот на училиштето, ме известиле дека малкумина имале го помина, но ученикот треба да побара, а не наставниците да информираат. Лошото е што мнозинството молчи бидејќи и раководството и под-управувањето се преклопуваат на оваа состојба. Што можам да направам, бидејќи мојата ќерка вели да не кажувам нешто, за да не одат против неа?

  1.    Вилма dijo

   ЗДРАВО: мојата ќерка посетува 4-та година, вчера наставникот ми испрати белешка, велејќи дека ќерка ми е оценета со 1 x што прави домашна работа на друг предмет, дека претходниот месец таа веќе го привлече своето внимание x истото. Сакам да знам дали одговара да се квалификува како тоа x нешто што таа пресметува дека го прави. Во ниту еден момент не ја праша за работата што ја даваше, за да види дали го прави тоа. Таа не може да ја издржи мојата ќерка и во овој период од годината тотално ја боли што можам да направам. Ве молам итно одговорете ми.Се чувствувам беспомошно и во беспрекорност тие секогаш се во прилог на наставникот и децата се виновни затоа што не знаат како да се одбранат.

 27.   Роси dijo

  Може ли студент да биде избркан затоа што акумулирал разни извештаи? Значи, го изгубивте правото да продолжите да студирате?

 28.   Ianулијан dijo

  Здраво, јас се викам Julулијан и сум прва година во средно училиште. Имам наставник по математика кој сака да бара проблеми. Другите денови ми фрлаа тиса и ми ја измешаа облеката и јас сум санкциониран и ми рече дека таа ќе стори се што е можно за да ме истурка од стабилноста.

  1.    ЛОЛА dijo

   Здраво, САМО САКАМ ДА КААМ ДЕКА ТЕ ВЕ ЗЕМААТ НЕКОИ НАСТАВНИЦИ ОД ВАШАТА МАЈАДА, ШТО ТРЕБА ДА ПРАВАМ

   1.    Розмари Санчез Круз dijo

    Здраво, сакам да знам дали училиштето можеби не сака да запише ученици кои немаат добро однесување

  2.    И ЈАС dijo

   АКО МЕСТЕР ВЕ ПОВЕЛУВА ШТО ТРЕБА ДА ПРАВАМ

 29.   Карла ибара dijo

  Мислам дека за да имаат добро средно училиште треба да направат како ученички совет за да го подобрат училиштето, можам многу лесно да зборувам и да се изразам на многу добар начин, да бев директор би ја сменил динамиката на студирање, бидејќи како ученик знам дека училиштето е здодевно и повеќе во адолесценцијата затоа што она што некој сака е да стане, и имам многу соученици на кои не им одговара начинот на кој нè учат, понекогаш дури ни наставникот не разбира што вели, а има и други кои не објаснуваат и никој не е задоволен од тоа :(
  И друго, мислам тие сакаат квалитетно образование и каков квалитет не даваат во владата, таму деца што седат на подот, други што немаат книги и ќе видат солони или сакаат да одат на училиште даваат :( и исто како што ќе имаме квалитетно образование

 30.   gisela dijo

  и на пример имам проблем што тие не ме ценат исто како и некој друг студент што можам да го сторам. или на кого можам да се обратам.

 31.   смарагд dijo

  Здраво, имав едно прашање, учениците можат слободно да имаат врска на училиште.
  затоа што советник секогаш кога ќе ги види како се бакнуваат ги носи на
  адреса

 32.   Дамјан dijo

  Ако полагам предмет и наставникот ме има како точка за повеќе што ме засега, ми треба еден поен да положам. Може ли да тврдам дека земам друг наставник?

 33.   арацели оливарес лопез dijo

  До денес барам прва година на ќерка ми за гласање во средно училиште и стопанската комора ги крши нејзините студентски права бидејќи и сеп не прави ништо и едвај ми даваат информации дека не ја акредитирам прва година дека е направено Во овие случаи, по толку време не е вистинската работа да се направи, а уште помалку вистинската работа да се направи, бидејќи таа во моментов е во второ одделение

 34.   слатко dijo

  Што можам да направам ако наставничката по математика го откаже мојот син во второто оценување според неа затоа што не му дадов скала, дури и знаејќи дека мојот син доживеал несреќа и не може да оди. испитот имаше вредност од 60% и мојот син доби 58% и таа оценка го оставам. Проблемот е што сега тие применија стандардизирано оценување за средношколци и сите ученици, вклучувајќи го и мојот син не успеаја. Јас не сум фер или етички или професионален од наставникот и менаџерите кои им дозволуваат на сите ученици да паднат предмет. Зошто тогаш наставникот работеше во текот на двомесечниот период што ниту еден ученик не можеше да го положи предметот? Покрај тоа, според договорот 696 што се однесува на евалуација и акредитација на учениците, наставникот мора да примени проект што им овозможува на студентите да не успеат и опорави оценки.

 35.   Гретел dijo

  Daughterерка ми заврши 6 година средно училиште и имаше предмет што лошо го даде сега во февруари, следната маса ќе и биде дадена од 15 март, но има време да се пријави на cbc до 13 март. Може ли да побарам табела за тој датум во училиштето?

 36.   Иванеи dijo

  Каде можам да го пријавам професорот?

 37.   Аналија Вероника Гавилан dijo

  Добро утро, можете да го принудите мојот син да менува смени кога има одлично однесување, ја почитува униформата и има добри оценки, оправдувајќи се дека има многу на курсот и направија лотарија и тој си замина. благодарам однапред !!!!

 38.   Милагрос Белен Силва dijo

  Одам на втора година во средно училиште. Дали наставникот може да предава ученик без да ја слушнал неговата приказна?

 39.   Судијата Кастиloо dijo

  ПОМОШ
  ПОМОШ
  ПОМОШ
  ПОМОШ
  ПОМОШ
  ПОМОГНЕТЕ МОЈА Е МЕ КАЗНЕТИТЕ ПОРЕД ЕДЕН ДЕН КОН ТВРДАМ ПРАВО НА ПРИВАТНОСТ.
  случајот започна вака: добро, еден ден пристигнаа наставниците и пребаруваа ранци, а наставникот ми го соблече мобилниот телефон.
  Ако ми го дофати ранецот, ми го крши правото на приватност и го презема и мојот мобилен телефон, бидејќи до денес не ми го враќаат мобилниот телефон.

 40.   ЛИДИА МАРИЛУ ГУТИРЕЗ КАБЕЗУДО dijo

  Го задржаа мојот син да чека во брканица на влезот од неговото училиште, не го пуштија да влезе во нивната училница, бидејќи тој не ја истрижал косата (училишен тип, како што велат), кога во реалноста сакаат тој да се исече како воен човек.
  Факт е дека тој пропушти два часа час, додека чекаше, ако мојот сопруг не одеше на училиште, тој веројатно ќе го поминеше тој ден без да влезе во неговата училница (без часови). Дали е ова злоупотреба? ... Што да се стори во оваа ситуација? За едноставна фризура, тие не дозволуваат студент да влезе во нивната училница… ..

 41.   лизи dijo

  Право да се слушне
  итн

 42.   Кармен пичардо dijo

  Мојот син оди во средно училиште и почнувајќи од таму, директорот разговара со нив со пелади и ако некој тврди дека ќе го најде тоа од младите, јас не сакам да разговарам бидејќи синот си заминува оваа година и тогаш ако го облечам, тој нема дај ми трудови

 43.   Микаела dijo

  Едно прашање: на некој предмет многу отсуствував, но секогаш бев добар со оценки со 8, може ли да го полагам предметот за отсуство? Или ги брои времето поминато и оценката? Благодарам

  1.    lo dijo

   Микаела, ако може да бидеш суспендиран, имам пријателка што ми недостигаше за операција на бубрег и студираше, но сепак не успеа затоа што немаат доволно белешки или белешки за да го одобрат тоа. Така мислам

 44.   лохад гарнер dijo

  Можам да одбијам да потпишам известување за странка

 45.   Клаудија гомез dijo

  Ве молам, помогнете… дали мојата ќерка од 1 одделение може да биде протерана поради нејзината сина коса? Тоа се само совети. Што можам да направам? Мислам дека никој не е навреден од тоа и таа е добра студентка без проблеми со дисциплината или оценките

 46.   Бето Анаја dijo

  Информации за ноќни средни училишта и пријавување злоупотреба на ученици

 47.   ЕДГАРДО dijo

  ДАЛИ СТУДЕНТОТ ИМА ПРАВО ДА Зборува со компаниите? БЕЗ П НАСТАВНИЦИТЕ РАЗМИСЛУВАТЕ КОИ СЕ ВАША ЛУА ????

 48.   Алан Рамирез dijo

  Ако делот не сака шпански наставник, дали може да се направи наставник?

 49.   Бак dijo

  Здраво, јас сум десетто одделение. Околу еден месец кога влегов во училиштето, тие направија одредени промени што ме погодија, една од нив е што ми ја сменија просторијата откако целиот свој училишен живот го поминав со моите соученици кои останаа на друг курс, како можам да тврдам дека сум пренесен во текот на целата моја академска обука?

 50.   Џералдин dijo

  Здраво, ова е принудено да ја смени мојата смена, курсот и градењето само затоа што „нема повеќе слободни места“. Кога од почетокот требаше да ми го зачуваат работното место, јас бев во тоа училиште три последователни години. Моето однесување е прифатливо, немам поплака од наставник, мојот фустан е соодветен и сум одобрен во сè. Ако не се лажам, ова е мое право да барам промена на утрото и зградата, но каде? Односно, каде треба да одам да поднесам жалба?

 51.   Кармен Ацедо dijo

  Здраво. Daughterерка ми има претходна географија од 5-та година, дипломирала во 2014 година, ние сме од главниот град на ЦБА, каде средното е 6 години. Јас презентирам практични дела во 6 кои беа одбиени од професорот без да дадам објаснувања или да ги покажам. На 20 години, ќерка ми сè уште не може да го помине овој предмет. Моето прашање е: дали наставникот може да пропадне ученик толку многу пати без никакво оправдување?

 52.   Пепе dijo

  Итно треба да знам што да правам, крајно сум загрижен, морав да ја извадам ќерка ми од училиштето каде што одеше поради економска криза, не сакам да ја пропушти учебната година, има семестар лево да завршам средно училиште, што треба да направам или како да ми помогнам

 53.   Jaime Saavedra dijo

  Нормално или дозволено е ученик од втора година во средно училиште, кој има недела и денови на час, да се смени настава без проблем и веќе студира во институцијата веќе пет години.

  1.    росана dijo

   Здраво, се надевам дека ќе ми одговорите ... Јас го имам мојот син во училиште што учи веќе 2-ри средно училиште ... Со ова, тој е во таа институција веќе 5 години ... причината за мојата загриженост ... е фактот дека веќе имаат 3 недели часови тие го сменија во друга паралела без да ми ја кажат причината или самата причина ...... тој има сè покриено со среќни корици и многу домашни задачи и упатства веќе засадени .. затоа што во таа институција има 2 бакалаурети науки и во кои не го даваат истото ... биди многу внимателен
   Се чувствувате дезориентирани и секако обесхрабрени and .и наставниците само велат да видат како ќе стигнете .... Тие ме натераа да потпишам труд во кој сум свесен дека го сменија ……, но појасни дека сум вознемирен. Како да тие беа неколку чевли ... помогни ми ми треба водство затоа што не сум во тоа ... ќе го стореа тоа од почеток
   Ти благодарам многу….

 54.   Хуан Пабло dijo

  Здраво, јас сум ученик од 11 одделение и за прв пат доцнев на училиште и мојот одделенски наставник не ми дозволи да влезам, сакам да знам дали има некои членови или закони што не поддржуваат во овие случаи, благодарам, Се надевам брз одговор

 55.   Ноел од Хесус Марес Валадез dijo

  Здраво, мојот проблем е што паѓам во уметност и тие веќе ми применија две извонредни и наставникот ми изнесе други изговори дека треба да танцувам во јануари и веќе го изгубив пријавувањето во средно во ова средно училиште, тие се срамат да не дадам сертификат, имам двајца браќа кои не. Тие исто така влегоа во средно училиште затоа што ставија многу пречки на извонредните, а наставникот по уметност е ќерка на директорот, мислам дека нема да ме охрабри сертификат. Ви благодарам.

 56.   хорхе елицер лојални пченици dijo

  Па, пред година и пол студент доживеа сообраќајна несреќа каде загинаа нејзиниот татко, мајка и друг, 15-годишното девојче беше во лоша состојба, многу е направено, но закрепнувањето е бавно, оваа година таа соучениците ќе дипломираат, институцијата сака да направи признание. прашањето е до неа и нејзиниот татко кои беа координатори. прашањето е каков вид на препознавање или препознавање може да и се направи на девојчето? Се радувам на вашиот одговор

 57.   Никој Солание Бернабе Дуејас dijo

  Јас сум очајна мајка, се кршат правата на мојот син, кој денес е втора година на компјутерски науки, со што направија грешка што го запишаа во Наука што се случи минатата година и до денес не можат да ја поправат грешката дека секретарот на училиштето се обврза затоа што во овој нов образовен систем училиштето е задолжено да го запише во специјализацијата што ја избраа во десеттата година, ние родителите повеќе не ги правиме овие постапки што ги реализирав од почетокот на учебната 2015 година _2016 година Влегов апликација во институцијата и областа не ми го решаваат тој проблем, времето поминува Не знам што ќе се случи кога син ми ќе отиде во трета година средно училиште и не може да работи пракса затоа што не се појавува во секако дека е тој и целата оваа ситуација создаде емотивна и психолошка непријатност затоа што специјализацијата што ја избра, а тоа е компјутерска наука, не беше почитувана

 58.   Мигел Перез dijo

  Бидејќи на мојот син му е забрането да се запише во средното училиште „либертадор“ во Акаригуа, португалската држава, само затоа што има петнаесет години и учи на тоа средно училиште и тој наполни петнаесет години на студии и сега кога ќе го препишеме , директорот одбива да го пререгистрира бидејќи има петнаесет години, тој вели дека тоа е нов закон, тоа е само она што би сакал да ме извадат од ова сомневање, дали детето, девојчето или адолесцентот имаат право да учам, да или не, затоа што се согласувам да спроведам закон дека дете кое не учи и има петнаесет години, отидов да побарам место во првата година и тие го негираа поради неговата возраст, но дете кое учи во тоа училиште доживеа несреќа и изгуби два пропусти, а наставниците и директорот ќе ме советуваат дека е подобро да ја повторам годината и јас прифаќам и сега ме напуштија за да не можат да го пререгистрираат затоа што новиот закон не го дозволува тоа би сакал да знам дали е фер во оваа земја дека наводно ставаме крај на неписменоста Јас сум МигелПерез и мојот син е Хозеш Грегарио Перез и тој учеше во гимназијата Либертадор де Акаригва каде одбиваат повторно да го запишат.

 59.   Мигел Перез dijo

  И, заборавив да кажам дека тој ги загуби двата лапса беше затоа што доживеа несреќен случај одејќи во средно училиште пет дена по започнувањето на учебната година и тие мораа да извршат итна операција на мозокот на клиниката во Лос Седрос де Акаригуа и траеше пет дена во кома и тоа е причината зошто морам да го повторам тоа и тие не сакаат да го прифатат. Знаејќи што се случило и имам доказ за тоа што се случило, би сакал ориентација во овој поглед, јас сум Мигел Перез и мојот син Хозе Грегарио Перез.

 60.   jenny dijo

  Може ли да ми забранат да му приоѓам на мојот дечко во училиштето?

 61.   Слика на зачувување на Серхио Алехандро Гонзалес dijo

  Добра вечер, одам во ноќно училиште на CENS 239. Завршив 2-та година во 2015 година и поминав без должност, полагајќи ги сите предмети во декември, тие никогаш не ги поминаа оценките и во 2016 година присуствував на 3-та минатата година што ја напуштив поради лични проблеми и денес тие не ги наоѓаат Моите белешки велат дека должам 4 предмети што веќе ги полагав, бидејќи не наоѓаат мој труд или од прва година, тие сакаат да ми дадат можност да се вратам во 1-ва година од почетокот најмногу од 2-ра година што му велам на кого тврдам дека ќе му се заблагодарам на твојот одговор. Немам време повторно да започнам средно училиште. сакам да завршам

 62.   Бла dijo

  Здраво, јас сум татко на девојче кое е во 3-та година на ЕСО во заедницата на Валенсија и неколку години гледам многу неправилности во институтот каде што посетува мојата ќерка, неправилности околу наставниот кадар и практиките на центарот . Пример е дека некои наставници отворено им се закануваат на учениците, директна закана, дека „или прават таква задача дома, или се директно суспендирани ...“, или во случај на генерален штрајк се закануваат дека ќе ги суспендираат доколку го сторат тоа ден на штрајк (на кој имаат право со закон). Од моја гледна точка, тие се закани и принуда, а децата им кажуваат нивниот учител, но тие се покриваат едни со други и на крајот единствените погодени се децата.
  Но, последниот случај што веќе го гледам е претеран и навредлив, сега тие одржаа натпревар за фотографија со компанија надвор од центарот (ФОТОПРИКС) во која се принудени да учествуваат, под закана за неизвесност во случај да не го сторат тоа, исто така принудувајќи ги да открие некои фотографии исклучиво во таа фотографска работилница. Мојот бес е огромен за неколку точки, пред се и заради тоа што ја принудив ќерка ми да учествува на натпревар што таа не го сака, ниту го сака, сака да ја принудува со суспендирање, второ затоа што им одземаат малку време што и преостанува да го изгуби тој натпревар, кога би можела да го искористи тоа за други работи, да учи други предмети или да прочита ако се чувствува како тоа, ОТКАКО Е НЕГОВО БЕСПЛАТНО ВРЕМЕ ПО НЕГОВИОТ ДЕН НА СТУДИЈАТА, тие се часови надвор од училишните часови и трети затоа што мора да го изгуби Времето, тој треба да ги развива фотографиите исклучиво во ФОТОПРИКС, кој го имаме на 2 километри од дома, кога на 100 метри имам друг фотограф што може да ги развие за мене, па дури и јас, кој имам печатач за развој на фотографии .
  Може да бројам многу, многу неправилности, како што е состојбата на БАРАКОНИТЕ каде што учат, што е жално, со протекување, ладно и исто така забранувајќи им да имаат јакни ... или поволниот третман на некои студенти, кои биле исто одделение со другите, тие се заокружени МНОГУ нагоре, 5,6 не е ист за еден ученик како за друг, и двајцата имаат исти испити, исти домашни задачи ... итн., но тој наставник подобро го гледа. .. со 5,6 е заокружен на 6, а другиот е 5, 1 цел поен разлика ??? Не знам кои критериуми ги следат овие наставници ...
  Би сакал да го знам твоето мислење и некој да ме упати на кого треба да контактирам за да се слушнат и упатат моите жалби, затоа што дури помислив да го пријавам сето ова на суд, но не знам дали го има или каде треба да го пријавам тоа. Мислам дека моето не е единствено и дека многу родители се во моја ситуација, но некогаш од страв, некогаш од незнаење, ништо не е направено и го оставивме времето да помине, но веќе сум уморен да седам наоколу да гледам како злоупотребуваат нашите деца, гледајќи како занемарување и небрежност на некои наставници и насоката на студискиот центар, ќерка ми е многу психолошки изменета, а понекогаш дури и презаситена со толку должности што се испраќаат дома и дека нема ниту време да оди надвор на училиште. улица за да го земе воздухот, покрај тоа што се чувствува загрозено од некои наставници (дали ова може исто така да се смета како БУЛИНГ, но од наставниците, или не треба да се „споредува“?).
  Ви благодарам многу што ми дозволивте да се изразам од тука и се надевам дека некој може да ми даде решение.

  1.    Луис Бланко dijo

   Ако ја допрел вашата ќерка или и се заканил, имате право да одите на училиште и да протестирате за оваа катастрофа, важно е да разговарате со директорот и нејзиниот учител. Сфатете го многу сериозно И на наставниците кои го прават ова, ако видите некој на улица да му дадете заслужен ќотек

 63.   Естебан dijo

  Извинете, што треба да направам за да побарам промена на часот, затоа што во типот на часот каде што сум, немам можност да се концентрирам и има луѓе со кои сум имал проблеми и сум во 4 одделение, но јас сум во 4-та 1 И како треба да ги натерам да ме сменат во 4 ° 2?

 64.   стандард на каналот dijo

  Здраво, ја имам мојата ќерка која пропушти испит поради болест, презентира лекарско уверение и наставникот и дава 1 и не сака да полага тест, дали е во ред?

 65.   Гриселда dijo

  Како и какво право да побараат за син ми за грешка на училиште сега тие сакаат да го вратат пред една година и ние сме во средината на годината, само затоа што велат дека им должи предмети кога ќе му дозволат да ја помине годината, што да направам за да не го врати назад?

 66.   јасмин лучијано dijo

  Здраво, што можам да направам во средно училиште, каде одеше брат ми, го закарираа пред една година и сега кога мајка ми сакаше да оди да му пишува, директорот не прифати, што да направам во овој случај, тој веќе изгуби една година на студии

 67.   Ибало Јесика dijo

  Здраво, јас се викам Јесика, мојот син е на 4-та година од средно училиште, моето прашање е дали наставник кој отишол на својот прв час само пренто и дал договор за соживот потоа отишол на боледување пред два дена испратив друго лице на известете ги на Студентите да направат или ако треба да завршат практична работа за да го положат предметот, што мислам дека не е правилно, денес тој го има овој учител, но не оди затоа што сè уште е на одмор, не мора да стори работата или ако тој оди На време и навремено на училиште, наставникот е тој што не се појавува за да ги даде часовите што одговараат

 68.   Пелајо кастели dijo

  Бев на училиште и разговарав со еден пријател во ходникот бидејќи тој го имаше мојот ранец во шкафчето и му требаше бројот на бравата, тој почна да ме турка да го направам часот и се свртев за да не ме допира повеќе, а потоа ми вика со лошо млеко велејќи се по скалите. Дали имам право да му викам или да го тепам? Јас имам 15 години

 69.   естефани dijo

  може наставник да принуди ученик да присуствува на годишен одмор

 70.   Мерцедес Ернандез Алварадо dijo

  Добра вечер ќерка ми може да биде суспендирана за еден и пол месец само затоа што пропушти некои часови

 71.   Гилермо dijo

  На мојот син кој е во 1-ви ESO му беше суспендиран предметот математика, мораше да се претстави со целата тема на обичен повик.
  И покрај тоа што ги поминаа првите две оценки засновани врз лошиот став што го одржуваше во текот на курсот.
  Дали е ова законско, односно да се суспендираат две претходно одобрени проценки за лошо однесување?

 72.   Паола Лол dijo

  Сакам да ми дадете совет да одговорам на прашање што не знам дали е нефер или фер. Мојот учител кој нема да го каже своето име ги кажуваше имињата на студентите кои ќе останат на курсот (курсевите се кога сте не е добро со твојата работа и мора да останеш до празниците) како и да е, проблемот е што ме именуваа, но тој ми рече дека играм, но мојот партнер му рече дека е сериозен и тој одговори да, па јас му одговорив зошто тој рече дека и тука Друга работа е што мора да ги додадеме сите биместери, мора да добиеме вкупно 30 поени, за овој мајстор извадив 8.5,9.5 и 6.5,6.5 од 6.5 што ми рече дека тоа се дополнителни поени и дека тој ми даде 4, па ако додадам 8.5 + 9.5 + 5 + 5 = 27 и со она што ќе го добијам во последниот двомесечен период имам 30 години, но тој ми рече дека морам да останам за да им ги дадам 4-те поени додека другите треба да сакаат до 20. Не знам дали тој сакаше да ме налути или е во право, но на начинот на кој размислувам за тоа мислам дека е нешто неправедно и не е важно дали ги немав тие 4поени затоа што сепак ќе се случеше, плус ден друг предмет и сакав да го разгледа, но не го прифаќам, го молев додека не се откажам. Ве молам, ако знаете за ова, сакам да ми кажете дали е фер или нефер. Приказната сè уште продолжува, но ќе ја проверам тука.
  Ви благодарам :), кој одвои време да го прочита ова и ве молам ако некој знае за ова, кажете ми.

 73.   Марија Сорија * Барера dijo

  Можат да го суспендираат мојот син 3 дена по ред, бидејќи според мене не го почитувам училишниот прибор ...

 74.   Лучи ЕВ dijo

  Здраво, некој ми помогне, дали можете да испратите билети за санкција за непочитување на униформата кога студентите полагаат?

 75.   Laura dijo

  Здраво, би сакал да знам што можам да направам ако во средното училиште на ќерка ми направив совршено видео додека таа се менуваше и не само таа, туку и неколку девојки, кои ќерка ми сметаше дека и е нарушена приватноста, треба да знам какви мерки преземете ја таа личност

  1.    Каханкро Бардал dijo

   Здраво Лора, не знам од која држава си? но во Мексико се нарекува порнографија и е кривично дело што се казнува со затвор.

 76.   Вероника dijo

  Здраво, ќерка ми има мало задоцнување во созревањето и сè ја чини повеќе од другите, проблемот е во тоа што таа започна 1 година средно училиште и има професор по англиски јазик кој само копира на таблата и треба да заклучат со речникот, без Без објаснување за проблемот, јас плаќам приватно и нема случај, не е разбрано ниту писмото на таблата и ќерка ми се фрустрира, ја прашува што ќе каже или што да прави и им кажува дека чувствуваат дека го имаат скапани, направивме извештај за родителите затоа што дури и во многу студени денови ги отвораат прозорците на училницата и почнуваат да плачат на час ... т.е. оваа жена има малку проблеми. Од административците на училиштето велат дека не можат да сторат ништо, бидејќи има минути од неколку курсеви За истиот проблем. Може ли некој да ме упати што можам да направам? Благодарам

 77.   душа лина dijo

  Добро утро, каде можам да одам кога син ми ќе работи повторувач, но ако има знаење за да можат со испит да го положат на 2-ра година

 78.   Сандра Болањос dijo

  Добро утро. Имам прашање? Што треба да направам ако мојата ќерка учи десетто одделение и сака да учи техничар во Сена и училиштето во кое учи не сака таа да замине еден час порано за да може да продолжи да се подготвува како личност за во иднина и дека ние веќе бараат решенија за таа да презентира работни места за тој час на училиште?

 79.   Нибите dijo

  Мојот син беше 6 месеци помеѓу хоспитализиран и примен на овој курс. Тој беше во 3 часот. Во мај го отпуштија и тој се приклучи на училиштето. Бидејќи во заедницата на Валенсија нема можност да се претстави во септември, испитите имаат бил во јули. Има положено математика и јазик и уште 6 предмети, бидејќи до оваа година тој никогаш не пропуштил ништо, но и покрај сите напори што ги вложи, тој падна на 5 предмети, како што е технологијата. Кога ги читаше правата на студентите, прашањето се појавува, мојот син доживеа посебна ситуација, која може да смета дека се потребни посебни воспитни мерки, но мораше да го полага истиот испит како и сите негови соученици. Дали е тоа нормално? Училиштето сака тој да ја повтори оценката, мислам дека ќе биди многу негативен за него. Можам да направам?

 80.   Светло Естер Ф. dijo

  Здраво, би сакал да знам дали учениците од платените училишта имаат мимозни образовни права ако министерството го поддржува нивното образование на начин игуана.

 81.   хумберто мехија dijo

  Го барам вашиот одговор што е можно побрзо; Би сакал да знам дали наставникот може да го провери мојот ранец без моја согласност и на моите родители
  .

 82.   Студент dijo

  Здраво, јас сум студент на ЕПЕТ бр. 7 „Висенте А. Салеми“ и се случува во моето училиште учениците кои пристигнуваат со 1 минута задоцнување да бидат испратени дома, тие го користат ова како метод на дисциплина, тоа е јавно училиште и јас сакаше да знае дали не крши некое право? Помогнете ни дека многумина од нас сакаат да научат и затоа што имаме различни видови на проблеми да ја посетуваме институцијата, не лишуваат од учење: в очекуваме одговор од студентите на Тата.

  1.    Ната авили dijo

   Здраво, се сомневам, кажи ми, наставниците можат да го отстранат куферот со целата нејзина содржина (имам наставничка која ако не си ја донесеш должноста, таа ти го одзема куферот) за мене не е точна боли многу бидејќи не е единствениот предмет има уште 14 и потребни се книгите и тетратките што таа ги отстранува. Јас навистина не разбирам што прави не е логично.

 83.   Јован dijo

  Она што не ми се допадна е дека лицето што наводно ги кажува обврските е само погрешно

 84.   Ната авили dijo

  Здраво, се сомневам, кажи ми, наставниците можат да го отстранат куферот со целата нејзина содржина (имам наставничка која ако не си ја донесеш должноста, таа ти го одзема куферот) за мене не е точна боли многу бидејќи не е единствениот предмет има уште 14 и потребни се книгите и тетратките што таа ги отстранува. Јас навистина не разбирам што прави не е логично.

 85.   sara dijo

  Можете ли да ја отстраните паузата?

 86.   Роземари чини dijo

  Па, ќерка ми е во повисок технички институт и сè беше во ред се додека оваа недела не пристигна плачејќи од часовите дека доживеала многу непријатна ситуација со нејзиниот шеф во кариерата, таа ги нарече своите реакции на силен начин со тоа што не беше многу толерантна од фрустрацијата и и се закануваше дека ќе се јави дома за да ме извести за ова, но исто така и рече дека бидејќи не е во можност да ја работи својата пракса, ми се јави и ми рече дека не знае како да реагира и дека се консултирал со други наставници и дека очигледно и другите мислат исто и дека, исто така, ги прашувам нејзините соученици и тие го велат истото недоволно со тоа што таа се јави во училиштето каде што ќе вежбаше за да каже негативни работи за неа. Би сакал да одговори на ова, а не знам дали се кршат нивните права

 87.   ќе има сими dijo

  Ако се пресечат премногу долгите барути и тоа не е училишна фризура, тоа е агресија

 88.   ќе има сими dijo

  Ако се пресечат бубрезите од студентите премногу долго и тоа не е фризура во училиштето, тоа е напад

 89.   Анонимен dijo

  Здраво, дали може да ми помогнете да решам проблем?
  Мислам дека зборувам во име на многу ученици од моето училиште кога велам дека има наставник кој воопшто не ги почитува момчињата и девојчињата на страницата (Бакалауреат). Досега, или барем за што знаеме, сè што прави е да биде лош учител, совесно, се осмелувам, колку и да звучи чудно. Излегува дека овој наставник не го почитува мислењето на учениците, тој ни вели дека „сите одат директно на ѓубре“, тој дури и не го објаснува правилно наставниот план и ни се смее кога ќе одговориме на неговите прашања, без оглед на без разлика дали се во право или не. Да не ги спомнувам испитите; Тој ни дава час од најмногу два часа, само читајќи неколку пасуси од сегашната книга (патем со многу мал интерес), и ни дава испити од околу триесет страници, без претерување, за околу четири дена. „Вие сте во средно училиште“, ни рече тој, и покрај тоа што го знаеше датумот на сите наши испити и го наметна својот предмет на останатите со излегување со наведените испити на средина од нив. Дали има начин како што е техничар (на пример) кој не ја работи својата работа добро и е отпуштен, да направат овој човек да се смени?
  ПС: Тој цврсто одбива да бира. Што треба да сториме во оваа ситуација?

 90.   Пакии dijo

  Здраво, мојата ќерка има 11 години и скоро 12 години во училиштето каде што е од мала има монитор кој е споделен и јас многу години барав мониторот да поминува повеќе време со неа поради неа потешкотии да се справи со себе, таа има церебрална парализа и оди на стол На тркала, мониторот ја менува нејзината пелена само еднаш… и треба помош за повеќе работи бидејќи е многу интелигентна девојка, но заостанува сама… .. КИ може да стори . Благодарам

 91.   Thiago dijo

  Здраво, јас се викам Тиаго.Учам 1 година средно училиште.
  БЛАГОДАРНОСТ

 92.   Thiago dijo

  Здраво, јас се викам Тиаго.Учам 1 година средно училиште.
  БЛАГОДАРНОСТ

 93.   Beatriz dijo

  А домашната? Каде се тие?

 94.   Мајт dijo

  Здраво, правиме средна диплома по коффекција и мода. Наставникот за обрасци ни дава слајд и ние ги копираме. Ние ги правиме обрасците што можеме, тој не ни дава никакво објаснување Сега имаме испит што вклучува пет или шест типа на обрасци и половина од часот знае само како да направи два. Дали е фер да не испитаме вака ???

 95.   замокот диксон dijo

  Дали ученикот има право да бара нешто што останува во училницата дури и ако е тврдоглаво?

 96.   Анонимен dijo

  Здраво, имам девојче кое аплицираше во училиштето Монсерат, подготвуваше многу за влез но нервите повторно ја изневерија но таа е многу добра ученичка, има многу знаење, вреќам 108.5 и не ја достигнувам границата Во училиштето каде што таа оди, учениците имаат друг начин на учење дека таа не се прилагодува, немаат почит за никого, тоа е соседско јавно училиште и таа е подготвена да седне и да добие оценка затоа што сака повеќе барања има многу вознемирени проекти и со тоа предавање нема да стигне никаде. се чувствува фрустрирано само сака можност да влезе во ова училиште токму тоа. возраста не и помага да продолжи да се применува штета што никој не ја разбира и тие седнете да ја слушате кој и е гајле што се случува со нејзиниот психолошки ум и остана многу лошо ме убива кога ја гледам вака. Daughterерка ми ќе има некои права, некој ќе разбере како се чувствуваш, се колнам, знаеш, целиот испит беше расипан и не можеше директно да ја заврши шпанската приказна, и ставија 0 иако беше расипан затоа што има леукопенија Кога е многу под стрес, тоа и се случи. Како мајка, се чувствувам многу тажно за неа. Заслужува да влезе. Повторно прашувам, ќерка ми ќе има право.

 97.   Дејвид dijo

  Имаме право да побараме промена на наставникот на маса со суд откако ќе не одобриме три различни пати затоа што образовните власти не го применуваат тоа право

 98.   СОЛЕДАД МОНТЕЈАНО dijo

  Јас не се согласувам дека кога некој ќе се жали за наставник во администрацијата за одредени причини, како што некои од наставниците зборуваат на мобилниот телефон за време на часовите, ваквиот приговор се објавува ЧИЈА МАЈКА ПРИЈАВИ ФАКТ.

 99.   Ибаи dijo

  Бев во fp и го прашав мојот учител за испитите што ги полагаше до тој момент, тој ми рече дека бидејќи веќе ме научил на испитите подоцна, не може да ги научи овие повторно.
  Дали имам право да ги видам сите испити што ги полагам за време на курсот?

 100.   вики dijo

  здраво, дали учениците имаат право да фотографираат, фотокопираат или да напишат на лист барем од своите грешки од редовен тест?

 101.   Хозе Хоакин Родригез dijo

  Правата беа многу јасни, но должностите… каде се тие? Бидејќи правата и должностите на луѓето имаат смисла само кога тие одат рака под рака: не е разбрано да барате права ако не сте подготвени да ги исполните своите должности.

 102.   Ана dijo

  Многу е добро што се вклучени правата. Но, забораваат на домашните задачи. И секако, тоа е проблемот. Треба само да одите во институт за да видите толку многу добро, но се чини дека денешните деца немаат никаква обврска.

 103.   џеел варгас dijo

  Добра вечер имам грижа, ќерка ми е во десетто одделение и на часови по математика некои ученици го саботираат часот, наставникот донесе одлука да не предава час, но тој зема здраво за готово дека тој го диктираше и го оценува предметот кога учениците прават Тие обрнуваат внимание, тврдат тие, тој одговара дека тие се виновни што не ги извадиле своите соученици од часот, тоа е законско, ученикот е тој што мора да го извади својот соученик или наставникот.

 104.   гленда dijo

  Здраво, можно е син ми да остане една година бидејќи има сто / отсуства што не ги оправдувам и имам потпишано документ за обврска. Beе може да се жалам на случајот, ве молам помогнете ми

 105.   Дилан Гаел dijo

  Средношколец има проблем затоа што дома има проблеми поради тоа, понекогаш не обрнува внимание и не ги извршува домашните задачи и затоа што е мрзлив, но наставникот одлучи дека повеќе не го сака на училиште и директорот не не го сакам него Дали може некој студент да биде лишен од студирање? Тој предложи да го натера да посака и да се опорави, но тие повеќе не го сакаат во средно училиште, може ли нешто да се направи? Се надевам и помогни ми

 106.   silvia dijo

  Дали може да се казни целиот курс за недостаток на група студенти или еден студент? Негирање на нивното право да ги презентираат задачите, да им дадат соодветна вредност на нивната работа?

  1.    Адриана dijo

   Мојот син правеше од прва до трета година и во трета година замина во месец ноември последните денови, излегува дека оваа година тој сакал да продолжи и кога отидов да го побарам неговото место тие ме демантираа дека нема место за него затоа што тој повеќе не е студент од институцијата, бидејќи ден претходно зедоа момче кое беше избркано и ми рекоа да го праќам во забрзана училница да прави повторно секоја година што да правам

 107.   Pablo dijo

  Добро утро. Мојот син кој страда од проблеми со прилагодувањето во средно училиште поради притисокот што го вршат неговите соученици затоа што има потекло од Еквадор. Многу е точно она што го објавувате во овој напис за правата на децата, затоа ви благодарам што им помогнавте на семејствата во овие работи што се толку важни за развојот на малолетници. Прегратка!!

 108.   Карлос dijo

  директорот не дозволи да заминеме на нашето време на заминување претходно означено во регулативата
  за губење на мобилен телефон
  ако можат да го сторат тоа? или што доаѓа?

 109.   Пола dijo

  Дали е легално, така да се каже, во училиште да дадат 11 испити на учениците за само 3 дена без да бидат подготвени?

 110.   карина гранда dijo

  сите се права и должности, каде се должностите. Должност за учење, должност да се однесуваме во однос на соучениците и наставниците, должност да посетуваат настава итн.

 111.   тенка маслинка зачнување dijo

  На 2-ри, вонредни испити во јуни, закрепнување, еден од предметите се менува од денот на испитот, без предупредување, мојот син не отиде на новиот датум, бидејќи не откри, моето прашање е, ако можам да тврдам што го полагаат испитот во друго време благодарам.

 112.   Даниел dijo

  Јас сум претставник на мојата институција и поради време, поради зафатеност со лични работи, изгубив многу време и тоа се одрази на мојата матура оваа година, бидејќи нема да можам да дипломирам, би било фер што ми даваат ист третман како нормален студент појаснувам дека не потценувам никого, но затоа што присуството на многу состаноци влијаеше многу на мене, го ценам вашиот одговор многу благодарам

 113.   Клејвер dijo

  Здраво добро, би сакал да знам дали е право на студент да ги добие сите свои оценки и ако во тетратката не ставија оценка, што можам да направам?

 114.   Елена dijo

  Во IES LA MARINA ВО БЕЗАНА КАНТАБРИЈА ВЕAYААТ ДВОЈАЈВАЛНО е, но тие не ги почитуваат правата на студентите на француски јазик во ЕСО има наставник кој не користи музика или книги или што било друго, таа дава само неколку фотокопии неколку дена пред на испит и става 200 глаголи без да се преведува и не им помага на помалку поволните студенти да бидат класисти и тоа е затворено, со народни пари и слаб квалитет на францускиот јазик на IES LA MARINA BEZANA IS NEFASTO SOS.
  Тие не учат и суспензиите и демотивираноста заради мадам Патриша де Безана на француски јазик не објаснуваат катастрофа што се 13-годишни деца и ги бараат како да се Французи и таа нема само торба за место и 5 наставникот Патриша де Безана Канабрија и јас влегуваме во списокот за да подучувам во живо методологија и педагогија

 115.   МАРИА ЦИ dijo

  МО CАМ ДА ИЗРАЗАМ ШТО МИСЛАМ БЕЗ НАСТАВНИЦИТЕ КОИ ЗАБРАНЕТ И МИ КААТ ДЕКА Е ТОЈ КОЈ НАПРАВУВААТ И КИ МОРААТ ДА НАПРАВАТ НИШТО ШТО МИ КАELLАААААТ И ОБВЕНО ОВА МИ КАAYАААТ ДА МИ ВИКААТ, Дури и јас и сиот мој клас верувам во К Е НЕПРАВИЛНО.

  И ДЕКА НЕ МОANЕМЕ ДА ГО ЗБОРУВАМЕ ДИРЕКТОРОТ БИДЕКА ИНСПЕКТОРОТ Е ТУКА И НЕ МОЕ ДА НАЈДЕМЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА?

 116.   Valeria dijo

  Дали учениците од приватните училишта имаат право на слобода на изразување?
  Косата ми е црна и ја осветлив малку, тешко се забележува, да не речам дека не се забележува, но и така ме испратија да ја соблечам и ми забранија утре да одам на час ако не го „поправам“ "

 117.   Силвија dijo

  … АКО Е НОРМАЛНО ДА ИМА 5 ИСПИТИ ИСТ ИМ ДЕН? (Мислам на 4 од ЕСО)

  АКО НАСТАВНИКОТ МОANЕ ДА ОБВИНЕ ИСПИТУВАЕ СО ПОСЛЕДЕН ДАТУМ ВО СЛУЧАЈ, ИСПИТУВАМ ДЕН ДЕНОВИ НА ИНСТИТУТОТ СО ОСВЕТЕНА АБСИТЕНСТВО (ИЗВЕСТУВА EVЕ СЕ НА НАСТАВНИКОТ)

 118.   Безгрешниот Лланес Лопез dijo

  Дали имаме право да ја знаеме програмата на предметите?

 119.   jose luis dijo

  Дали ученикот може да се тестира во дворот?

 120.   Антонела dijo

  Дали можат да ве принудат да останете во установата кога имате 18 години и без наставник?