Супериорен техничар во протетика и ортотика

Супериорен техничар во протетика и ортотика

Во рамките на семејството на Санидад, во циклус Циклус за обука за високо образование, можно е да се добие степен на Супериорен техничар во протетика и ортотика, но пред да пристапите до наставните часови во 2000 година, мора да исполнувате низа барања, кои ги изложуваме подолу:

1. Ако сте го стекнале степенот на Бакалауреат или Втор Бакалауреат, во рамките на некој модалитет на експерименталниот Бакалауреат.

2. Ако имате какво било звање врвен техничар или специјалист.

3. Сè додека сте поминале универзитетски курс за ориентација или прет-универзитет.

4. Ако имате која било универзитетска диплома или еквивалентно, за академски цели.

Од друга страна, Супериорен техничар во протетика и ортотика станува професионалец способен за прилагодување, како и изработка на протези, ортози и ортоти според рецептите на лекарот, исто така, за организирање на околината и методите на производство на протези, ортоти и ортоти и, се разбира, вршење на управување и администрација на лабораториски и ортопедски центар.

El План за обука Се состои од теоретско-практична настава, заснована на следново модули професионалци: управување и администрација на лабораторија и ортопедски центар, дизајн на орто-протетски делови, производство на орто-протетски производи врз основа на медицински рецепт, адаптација на орто-протези, физиопатологија на орто-протеза, итн.

Излез од работа. Како што веќе ви рековме, обуката опфаќа вкупно 2000 наставни часови. На крајот на вашите студии ќе можете да најдете област на професија во рамките на здравствениот сектор на ортопедија, или во јавни и приватни области, исто така, создавајќи своја сопствена компанија како хонорарен професионалец. Позициите што треба да се спроведат ќе бидат: техничар за ортопротеза, техничар за ортопедија и раководител на лабораторијата за орто-протеза. Исто така, ќе можете да дејствувате како трговски делегат на компании кои произведуваат орто-протетски делови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   спасител dijo

  Би сакал да знам каде можам да студирам кариера на супериорен техничар по ортотика во Нуево Леон Мексико

 2.   Даниел dijo

  и мене, во Нуево Леон, но се чини дека овде не одговараат.

 3.   ЗАКАРИЈАС ФЕЛИКС РУБЕН dijo

  Добро утро, сакав да знам ако можам да ја проучувам кариерата за ортоза и протеза на растојание, јас сум од капиталот на кориенти, би сакал да ја проучувам таа кариера.
  ЈАС СУПЕРИОР ТЕХНИЧАР ВО ХИРУРШКА ИНСТРУМЕНТАЦИЈА.
  Се надевам дека имаш Dубезност да ми обезбедиш со потребните податоци за да знам ако е можно, од каде и како ќе требаше да направам.

 4.   МЕЛИСА ЦАРАНЦА dijo

  Здраво, би сакал да студирам Супериорен техничар по ортотика. Јас сум многу заинтересиран дека сум од провинцијата Кордоба, примена во Лиц. Во Биоимагенес.
  Ми треба информативен совет, многу ти благодарам !!!

 5.   Ietулиета Карбонел Хервас dijo

  Би сакал информации за курсот за Супериорен техничар по протетика и ортотика.
  Ви благодарам многу

 6.   РОБЕРТО КАРИЗО dijo

  ЗДРАВО, Може ли да ми испратите информации за овој степен?

 7.   АРТУРО МЕНДОЗА dijo

  Добро попладне, сакам да ме известите за оваа кариера и би сакал информации за курсот за супериорен техничар во орто-протетика.

 8.   кончи рамос dijo

  Би сакал да добијам ажурирани информации за Супериорен техничар во ортотика

  Благодарам и почит