Тековни кариери во здравствените науки

кариери на здравствени науки

Во денешната статија, понеделник, сакаме да ве информираме за тоа што се тековни кариери во здравствените науки. Мораме да ве предупредиме дека овие дипломи што ви ги презентираме може да бидат во одредени автономни универзитети со различни степени, бидејќи тие имаат одредена автономија да го изберат името на секоја диплома, иако тогаш програмите на предметите се скоро 100% слични на другите со различни степени.Име.

Кариерите за здравствени науки отсекогаш биле едни од најбараните, па затоа и оние со најголема граница на отсекување потребни за пристап до нив. Некои исто така имаат добар излез на пазарот на трудот, како може да бидат степени во Биомедицина, биоинформатика и оптика-оптометрија.

CC.SS трки

 • Степен по биоинформатика
 • Степен по хумана биологија
 • Степен во здравствена биологија
 • Степен во основна и експериментална биомедицина
 • Степен во наука и производство на животни
 • Степен во наука и технологија на храна
 • Степен во биомедицински науки
 • Степен во физичка активност и спортски науки
 • Степен на медицинска сестра
 • Степен во аптека
 • Степен во физиотерапија
 • Степен во говорна терапија
 • Степен по медицина
 • Степен во исхраната на човекот и диететиката
 • Степен по стоматологија
 • Степен во оптика и оптометрија
 • Степен во оптика, оптометрија и аудиологија
 • Степен во подијатрија
 • Grado en Psicología
 • Степен во работна терапија
 • Степен во ветеринарна медицина

Ако сакате да знаете дали можете да пристапите до нив според вашата белешка за отсек, прочитајте го ова artículo во која зборуваме за нив и накратко објасниме од што се состојат.

Да го најдам ова трговска марка се врши следната пресметка:

Оценка за прием = 0.6 * NMB + 0.4 * CFG + a * M1 + b * M2

Да се ​​биде НМБ: Просечна оценка на диплома; CFG: квалификација за општа фаза; М1, М2: Оценките на максимум два предмети положени во специфичната фаза што обезбедуваат најдобра оценка за прием; a, b: параметри за пондерирање на субјектите од специфичната фаза.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.