Фази на читање

Фази на читање

Кога зборуваме за читање, можеме да го сториме тоа повикувајќи се на три различни типа на тоа. Првиот би бил оној во кој имаме книга, роман или приказна како алатка, во која читањето се прави главно како слободно време во потрага по забава и забава. Ова читање е опуштено и мирно затоа што не станува збор за запаметење на нешто друго освен добро поминување. Во вториот тип го споменуваме и глаголот прочитан за да се однесува на читањето што го даваме на печатот, етикетата на какво било рекламирање, пропаганда, списание итн. Во ова читање, ние бараме да дознаеме за нешто особено, да ја посочиме цената на кој било производ или едноставно да ги прочитаме карактеристиките на најновиот модел на iPhone што се наоѓа на пазарот, на пример. И, како последна опција, и таа е онаа на која ќе се фокусираме во овој напис, на која се повикуваме до читање како студиски процес или методологија.

Кога се повикуваме на тоа читање што го правиме за одреден предмет на студии, тоа мора да се направи со диференцирање на неговото фази со цел да се постигне подобро учење на предметот што е предмет. Оваа методологија на студии е една од најупотребуваните од секогаш во училиштата, институтите и универзитетите, бидејќи е најефикасен кога станува збор за стекнување знаење и спроведе значајно учење од страна на студентот на концепти и податоци што треба да се меморираат. Затоа ја истакнуваме секоја од овие фази подолу и сумираме многу кратко од што се состои секоја од нив.

Фаза 1: Пред-читање

Читање момче

Во претходното читање, првото нешто што ќе сториме е да реагираме ментално на прашања што излегуваат пред да ја прочитаат темата и само со вртење на страниците: За што ќе се работи? Колку датуми мора да се изучуваат? Колку од овие концепти ќе бидат најрелевантни? итн. Оваа фаза на читање може многу добро да се види во учебниците на ученици од основните училишта. Тие се прелиминарни прашања што наставникот им ги поставува на своите ученици само со читање на насловот на темата за која ќе се дискутира. Што добивате од ова? Откријте ги претходните знаења што ги има студентот за предметот на студијата што ќе ги научи подоцна и дадете кратка идеја за тоа што ќе најде во предметот што ќе го започне.

Оваа фаза се разликува од другите по тоа неговото читање е брзо, агилно и нема застанувања ниту да се обидеме да го разбереме текстот ниту да запишеме нешто на лист хартија или на работ на она што го читаме. Едноставно, ќе прочитаме и собереме одделни зборови за да добиеме кратка идеја за тоа во што ќе истражуваме следно.

Фаза 2: Критичко читање на текстот

Откако ќе заврши пречитувањето или фазата 1, она што ќе го сториме е да го препрочитаме текстот, но овој пат разбирање за тоа што ни е кажано и запирање на секои неколку пасуси за да се разбере темата на студијата.

Во оваа фаза на читање ќе правиме структурна анализа за тоа и значително учење. Доколку е потребно, и скоро задолжително, ќе користиме алатка за подвлекување за да ги посочиме најважните концепти. На овој начин, откако ќе заврши оваа фаза на читање, на прв поглед, ќе можеме да ги разликуваме основните концепти од другите попосебни, специфичните датуми од другите кои не се толку важни и буквалните дефиниции на едноставни коментари за кои авторот на темата или книгата се однесува на одредена точка.

Тоа е најважната фаза на читање, бидејќи во неа ние разбираме што читаме, обрнувајќи внимание на она што ни е кажано и ја ставаме целата концентрација на тоа ново учење што го проучуваме. Дури и да е така, иако е најважен, не смееме да ги игнорираме другите две или да започнеме со оваа. Внимателно!

Сеопфатно читање: разберете што прочитате
Поврзана статија:
Сеопфатно читање: разберете што прочитате

Фаза 3: Пост-читање

двојка што учи

Откако ќе се направи лесно читање и многу подлабоко и критичко, она што ќе го сториме следно е анализира прочитано. За ова ќе си помогнеме едни на други белешки, резимеа, дијаграми и други алатки со цел да ги доловиме најважните работи што сме ги прочитале. На овој начин ќе обезбедиме услови, ќе ги реорганизираме идеите и ќе имаме сценарио што ќе ни помогне да проучиме сè што прочитавме и извлековме од предметот.

Помогнете си во оваа фаза на читање обоени моливи, пенкала од различни нијанси итн., Со цел да разликувате различни типови на податоци што можеме да ги најдеме во темата на студијата: датуми, важни концепти, споредни концепти, објаснувања итн.

Се подразбира дека за добар метод на истражување, секоја од досега видените фази е важна да се спроведе и дека не треба да прескокнуваме ниту една од нив, како што рековме претходно. Сите, со цел, фаворизираат студија и учење. Овој вид на учење со читање обично се учи од мала возраст, во училиште. Ако не, препорачливо е да го сторите тоа, бидејќи тоа не само што ќе ви служи во овој сегашен период на учење, туку и во подоцнежните периоди: институт, универзитет, можни конкурентни испити, итн.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Dj yoguiman dijo

  Треба да се забележи многу добра информација дека фазата на пред-читање може да се повтори онолку пати колку што е потребно за да се прилагоди на текстот, со поголема практика на читање, овие процеси се применуваат побрзо и дури е забавно ...

 2.   Џесика dijo

  Информациите што ни ги даде не ни беа од корист, фазите на читање не се тие, тие се збунети.

 3.   Оскар Ное Телез Вилагомез dijo

  Па, тоа е добра работа, но тие сепак треба да додадат нешто друго како што? и затоа?

 4.   Марија dijo

  многу добро ... тоа е нешто многу добро сумирано

 5.   Sandra dijo

  одличен тој концепт навистина ни помага да се рефлектираме и научиме мене и многу повеќе !!!!!!!!!!!!

 6.   карол кастиloо dijo

  Сакам прецизно име на фазите на читање, разбирам дека има 3, но не знам кои се тие .. и нивните концепти… помогни ми ……

 7.   Фер Паломино dijo

  целосна е ... ако се развива понатаму, секоја фаза ќе биде поинтересна