Што е адвокат?

адвокат

Многу малку луѓе можат да разликуваат што е адвокат од адвокат. Бројката на адвокатот е малку малку позната на пошироката јавност, иако ја има истата важност што може да ја има адвокатот. Вие двајца соработувате за да може спорниот спор да се одвива непречено.

Во следната статија ќе ви помогнеме така што отсега ќе знаете кој е адвокат и кои се нивните функции во рамките на судската сфера.

Што е адвокат

Адвокатот е дипломиран правник и е оној кој застапува лице или компанија пред судот. Адвокатот е специјализиран во гранка на закон како што е процесно право. Застапувањето направено од полномошното се врши благодарение на полномошното добиено од нотарот.

Благодарение на присуството на адвокатот, се гарантира дека предметната пресуда ќе се заснова на право како што е еднаквоста на странките. Бројката на обвинителот е толку важна и суштинска што без присуство на истиот не може да се покрене одредена пресуда.

Кога е потребно присуство на полномошник

Адвокатот мора да биде присутен на задолжителен начин во секоја граѓанска парница. Земајќи го ова предвид, бројката на адвокатот има низа обврски:

 • Мора да соработувате во целост со органите на надлежност.
 • Да брани и да претставува различни клиенти за кои се потребни вашите услуги.
 • Претставуваат клиенти чија економска состојба не го дозволува тоа.
 • Донесете точна документација на случајот што го претставува.

Клиентот на кој му требаат услуги на адвокат, Можеби ќе го побарате тоа на различни начини или средства:

 • Формулирање на петиција до адвокатскиот колеџ.
 • Преку препорака од доверен адвокат.
 • Соодветниот суд бара дежурен адвокат.

По што адвокатот се разликува од адвокатот?

Разликата е сосема јасна и е дека адвокатот е лицето задолжено за одбрана на неговиот клиент. Во случај на адвокат, дадејствува како претставник на клиент и тој е одговорен за чување на целата документација што е потребна во парничната постапка. Рече адвокат не е ништо повеќе од фигурата на клиентот на суд. Од друга страна, ја доставува целата документација што адвокатот му ја дава на судот во исто време кога ги доставува различните судски известувања до самиот адвокат.

Според лошите страни, фигурата на адвокатот е задолжена за одбрана на различните интереси на неговиот клиент пред судот. Тие дејствуваат директно во различните тужби и го советуваат својот клиент за сè што е потребно за резултатот од парницата да биде што е можно покорисен.

право

Должности на адвокат

Главната функција на адвокатот е да ја организира целата документација што е неопходна во контекст на одредена парница. Тоа не е ништо повеќе од врската што мора да постои помеѓу судот, клиентот и адвокатот. Тој ќе биде одговорен за различните покани или известувања што се неопходни за правилен тек на конкретно судење.

Како што можете да видите и набудувате, бројката на адвокатот е суштинска и клучна кога одредена парница може да започне и да се одвива совршено. Адвокатот работи заедно со фигурата на адвокатот во врска со кое било прашање од правна природа што бара вашето присуство.

Должности на адвокатот

Улогата на адвокатот ќе зависи од правната гранка во која тој е специјализиран. Адвокат специјализиран за трудово или даночно право не е ист со друг кој е специјализиран за брачно право. Во случај на адвокат, треба да се напомене дека тој е специјализиран само во процесно право и може да застапува и поединци и компании.

На кратко, бројката на адвокатот е во позадина во споредба со онаа на адвокатот. Сепак, како што видовте, адвокатот е клучен кога станува збор за започнување на одредена парнична постапка и сè може да работи според правилата. И адвокатот и адвокатот мора да работат заедно на која било правна работа што бара нивно присуство.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.