Што е дијаграм и за што служи?

Дијаграм

Знаеш што е дијаграм? Кога правиме студија или презентација и сакаме одредени информации да бидат добро нарачани и класифицирани, една од работите што можеме да ја направиме е дијаграм; односно графикон кој служи за подобрување на комуникацијата и информациите за процес или систем.

Многу е интересно да се избере да се направи едно, бидејќи Има толку многу видови што можеме да направиме еден што одговара најдобро според нашите потреби, но пред да започнеме, да видиме што е дијаграм.

Што е дијаграм?

Дијаграм е шема што ја претставува врската помеѓу неколку зборови тоа се индиции во текстот или кратки реченици.

На дијаграм, идеите се презентираат на уреден и систематски начин овозможувајќи да се прикажат односите меѓу нив. Целта е да се предизвикаат изградба на ментални структури преку идентификување на главните идеи и подредените идеи според логичкиот редослед.

Организирајте ги информациите на дијаграм ја олеснува перцепцијата и помнењето на односите помеѓу идеи, многу е погодно за брзи прегледи.

Како правиш дијаграм?

Градењето дијаграм е повторувачки процес, во кој се определува секој чекор што е избран концепт за проширување на другите концепти подредени на тоа, овие концепти се претставени преку клучни зборови или кратки фрази, а со тоа и концептите што треба да се прошират се поврзани.

На чекори што треба да се следат за да се направи дијаграм Тие се следниве:

 1. Откријте кој е влезниот елемент на вашиот систем, односно концептот што треба да опфаќа сè.
 2. Одлучете за видот на дијаграмот што ви треба, како и насоката што сакате да ја преземе (од лево надесно, од горе до долу, со главната идеја во центарот и графичките околу него,…).
 3. Изберете го јазикот што ќе го користите. Запомнете дека колку е пократко и подиректно, толку подобро. Покрај тоа, мора да го соберете значењето на елементот што треба да се поврзе.
 4. Одлучете кои икони и бои ќе ја претставуваат секоја од идеите или концептите. Така можете лесно да ги разликувате.
 5. Поделете го дијаграмот на блокови. Ова ќе ви помогне да бидете јасни за тоа што сакате да кажете во секоја од нив, што ќе ве спречи да заборавите нешто.
 6. Соберете го.
 7. На крај, прочитајте го неколку пати. Дури и ако го разбирате, замолете го партнерот да го прочита. Секој мора да ги разбере информациите што сакате да ги пренесете. Ако ја постигнавте оваа цел, тогаш веќе знаете како да направите дијаграм.

Видови на дијаграм

Сега кога знаете што е дијаграм и како да го направите тоа, да ги видиме различните типови на дијаграми што постојат. Најзначајни се:

Дрво дијаграм

Таа е структурирана на хиерархиски начин. Коренот на дијаграмот генерално одговара на насловот на дијаграмот и секое ниво надолу покажува подетални информации за предметот што се учи.

Кружен дијаграм

кружен дијаграм

Познат како пита дијаграм или кружен график, тој е оној што се користи за претставување на фреквенциите изразени со пропорционални делови.

Концептен дијаграм

Концептен дијаграм

Може да биде едноставно или сложено, во зависност од количината на концепти и идеи што сакате да ги додадете и да ги поврзете. Многу се користи од оние кои полагаат напредни предмети, бидејќи им помага да ја поедностават студијата.

Бар шема

Бар шема

На нивната хоризонтална оска тие претставуваат модалитети или податоци, додека на вертикалната оска фреквенциите на секоја од нив.

Цветен дијаграм

Цветен дијаграм

Се користи за графикон на цветните видови. Со овој тип на дијаграм, можете да добиете информации за компонентите на цвеќето, од најмалите до најголемите, што може да се искористи за да се направи целосна студија за секој од деловите што ги формираат.

Табела за проток

Табела за проток

Се карактеризира со тоа што овалот е почетна и завршна точка, правоаголник каде што е детално одредено дејство, ромб за графикон на извршување на одлука, круг како компонента што поврзува сè и триаголници што се користат за објаснување на документите кои се неопходни.

Како да креирате графикони на проток
Поврзана статија:
Кои се графиконите и за што служат?

Процесен дијаграм

Се користи за графички приказ на различните чекори на одреден процес. Чекорите се диференцираат со симболи, а покрај тоа, вклучени се и податоци што ќе овозможат поцелосна анализа на процесот.

Радијален дијаграм

Во овој тип на дијаграм, главниот наслов е поставен во центарот и фразите или клучните зборови се веднаш поврзани со насловот и се поврзани преку лакови. Овој тип на дијаграм се разликува од дрвниот дијаграм по тоа што ја развива структурата во сите правци, разголувајќи ја.

Синоптички дијаграм

Од идеја или концепт, се шири широка мрежа на меѓусебно поврзани знаења. Често се одликува со загради и загради кои отвораат или затвораат идеи.

Организациона шема на

Тие се оние што се користат за претставување на организацијата на одредена компанија. Секој график ги покажува различните области што го сочинуваат ентитетот, како и името на лицето кое го насочува.

Изградбата на дијаграми треба да биде дел од студиските навики бидејќи е разработена целосна хиерархија на знаење. Значи, се надеваме дека сега знаете што е дијаграм и како можете да направите еден one.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   касматика dijo

  ШТО НЕ ПОДАРУВАМЕ Е МНОГУ ИНТЕРЕСОТ ОТИ КОИ УЧИМЕ ПОВЕЕ ТОА Е МНОГУ ДОБРО ЗА НАШАТА ЗАДАЧА

 2.   мачкички мачки dijo

  popopopopopopopopopopopopopopopopoopoo

 3.   ана занчез паз dijo

  хелоооооо мејамо панкразија јас сум дибина, напалена

 4.   омбреман dijo

  толку лошо ах лошо

 5.   Андреа dijo

  ти си кучка

  1.    Неналида dijo

   ова е поркерија

 6.   ангелика урибке dijo

  k bn но скоро никој не ја посетува оваа страница k погрешно ... poporprporprorrpprorpppporrrrooooo ??? Поздрав до сите и до сите vgbnds k pasn pore akiii… ..хехехехејејејејајајајајаја

 7.   Јас немам име xD dijo

  хајајајаја локендо !! xDDD

 8.   Не, така немам име Д; dijo

  xDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

 9.   Пухолито dijo

  Кој ми кажува 5 примери на радијална