Што е магистратура

Можеби некогаш сте слушнале дека некој завршил или завршил магистерски степен, па дури и на работна позиција сте прочитале дека од апликантите се бара одреден вид магистратура за да се пријават за работното место. Од оваа причина, Важно е добро да разберете што е магистратура.

Официјалните магистрирања беа додадени на тековната понуда за постдипломски и магистерски дипломи. Но, што е диплома за постдипломски студии, сопствена магистерска диплома и универзитетска магистратура? Продолжете да читате за да дознаете и да ја изберете најдобрата опција за вас во секој случај.

Постдипломски

Секој курс што е извршен со универзитетска диплома е веќе постдипломски студии. Мора да биде курс долг до 400 часа. Цената на постдипломските курсеви ќе варира во зависност од центарот каде студирате. Нормално, поради оптоварувањето на содржината, не е потребно да се спроведе завршен проект за постдипломски студии до добиете наслов, но тоа ќе зависи од критериумите на центарот.

Сопствен господар

Неопходно е да се разликува магистерската диплома од универзитетската магистратура. Во овој момент ќе ја анализираме самата магистерска диплома ... тоа е најпознатата постдипломска студија. Неговото времетраење е обично до две години и со академско оптоварување до 500 часа.

Обично има цена од 3 до 50 илјади евра. Во зависност од видот на господарот. Може да биде општ магистерски степен за да започнете во одредена област или специфична за да истражувате повеќе во знаењето за одредена област.

Тие се приватни дипломи од универзитетот или се одобрени од не-универзитетски центри. Тие имаат тенденција да имаат поголема флексибилност, но немаат хомологација во европската област за високо образование. И покрај ова, овој вид господар има престиж и квалитет.

Универзитет и официјална магистратура

Овој вид господар обично е регистриран во Европската област за високо образование. Тие се јавни студии и затоа е општествено призната и може да се продолжи, на пример со докторат.

Обично трае најмногу една или две години. Добиена е теоретска и практична обука и завршниот проект на мајсторот мора да биде подготвен на крајот од курсот. Цената на овој тип господар обично се диктира на јавно ниво и ќе варира во зависност од кредитите на кои студентот се запишува. Обично неговата цена е помала од магистратура.

Што треба да изберете?

Можете да изберете еден или друг вид господар во зависност од тоа кои се вашите интереси. И двата вида магистерски дипломи се навистина официјални, само што се регулира со сопствен систем на сметководствено кредитирање и нема никаква врска со оние од јавна природа. Но, и двајцата ги водат универзитети.

Магистерски степен на универзитет е одобрен од државата и полесно е да се процесира ако сакате да одите на странски универзитет. Од друга страна, магистратура нема никакви законски регулативи што ги регулираат. Ова значи дека и двајцата господари постојат, но никој не го зазема местото на другиот. Тие се комплементарни бидејќи секоја покрива различни академски потреби.

Кога зборуваме за универзитетска магистратура, таа обично е насочена кон неодамна дипломираните студенти кои сакаат да ја продолжат својата обука и сакаат да ги водат кон стручна практика на практика или на полето на истражување. За да разберете подобро, старите 5-годишни дипломи сега се 4 години на додипломски студии и 1 или 2 магистри, Затоа, за да можат да ја завршат својата обука на специфичен начин, тие треба да направат магистратура.

Од друга страна, сопствената магистратура е насочена кон друга јавност, точно професионалци кои сакаат да го прошират своето професионално поле, своето знаење, кои сакаат професионално да се обноват или рециклираат. Ова обично се прави за да се прилагодат на социјалните промени и побарувањата на пазарот. Или дури и, да се промени патот во кариерата.

Исто така, постои клучна разлика што треба да ја знаете помеѓу вашата магистратура и универзитетската: тоа е наставниот кадар. Додека магистрирал на универзитетот, сите наставници припаѓаат (или голем дел) на универзитетот што го дава (има академска обука, на магистерски студии, три четвртини од наставниот кадар не треба да бидат студенти на универзитет).

Сопствената магистратура има пореален и попрофесионален карактер, а универзитетската има поакадемски карактер. Како и да е, ако го знаете типот на мајстор што сакате да го направите, само треба да се фатите за работа!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.