5 универзитетски дипломи во хуманистички науки

5 универзитетски дипломи во хуманистички науки

Секоја раса има свој предмет на проучување. Вокацијата на многу студенти е врамена во областа на хуманистичките науки. Обемен универзум кој добива различни форми преку специфични маршрути.

1. Филозофија

Студентот што се запишува на овој Степен, има можност да истражува во реалноста преку придонесите дадени од различни мислители. Сан Агустин, Томас де Акино, Паскал, Сартр, Декарт, Кант, Хегел, Киркегор, Хјум и Ортега и Гасет се некои од авторите кои предизвикуваат воодушевување кај многу луѓе.

La филозофија е во директен контакт со вистинското: јазик, процес на знаење, општество, разум, афективност, естетика, антропологија, култура, историја, среќа, семејство, наука и природаНа Ова се некои од прашањата на кои може да се пристапи од филозофска перспектива.

2. Хуманистички науки

Студентот кој сака да има хуманистичка обука со интердисциплинарен пристап може да го разгледа овој предлог за вредност. На овој начин, студентот навлегува во различни дисциплини како што се филозофија, историја, уметност или литература.На Хуманистичка обука што може да биде придружена со последователна специјализација за да го води барањето работа во одредена насока.

3. Историја

Преку проучување на хуманистичките науки, човечкото суштество може да се запознае себеси подобро. Секој историски период е контекстуализиран со специфични настани. Реалност што предизвикува интерес кај оние студенти кои започнуваат прва година на универзитетот.

Какви можности за работа нуди оваа академска подготовка? На пример, дипломираниот може да работи во областа на наставата или истражувањетоНа Но, во исто време, можете да пишувате како специјалист за историски прашања во специјализирани списанија и публикации во оваа област.

Не се работи само за навлегување во минатото на одреден период, туку и за разбирање кои фактори влијаеле врз развојот на настаните.

4. Шпанска филологија

Литературата зазема видно место во историјата. Публикациите на различни автори овозможуваат дијалог со писателите, дури и од временска дистанца. Во моментов, издавачкиот сектор е многу динамичен бидејќи се проширува со вклучување на чести вести.

Всушност, многу писатели избираат издание на работна површина за да ги споделат своите дела со јавноста. Но, постојат одлични скапоцени камења на светската литература што заземаат истакнато место во историјата. Студентите кои се запишуваат на шпанска филологија, длабоко го учат овој предмет и шпанскиот јазик.

Студентот не само што има можност да учи од професионалци кои чувствуваат вокација за литература. Тој, исто така, црпи постојани рефлексии од читање книги кои имаат глас од универзални автори.

5 универзитетски дипломи во хуманистички науки

5. Педагогија

На размислување за хуманистичките науки може да се пристапи од различни гледишта. Образованието е едно од најважните. Образованието го формира и подготвува човечкото суштество да се соочи со предизвиците на модерниот животНа Од друга страна, постојаното истражување на оваа тема овозможува да се промовираат иновации во наставни техники и процеси на учење. Педагогот работи како тим со професионалци од училиште.

Затоа, универзитетските дипломи во хуманистичките науки нудат професионални можности што треба да се вреднуваат во време како сегашноста. Период во кој науката е многу важна, но и размислувањето за суштината на самото човечко суштество. Образованието е дури и врамено во областа на здравството, што е прикажано со примерот на болничката педагогија.

Постојат повеќе причини да студирате филозофија, хуманистички науки, историја, шпанска филологија или педагогија. Кои други академски маршрути би сакале да ги препорачате подолу?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.