XXVIII издание на летни курсеви на UNED

УНЕД веќе ја претстави својата понуда во врска со XXVIII издание на летни курсеви, да се одржи помеѓу 21 јуни и 23 септември 2017 година на различни локации низ целата земја. Доколку сте заинтересирани за овој тип на курс, тука ви донесуваме некои од најинтересните. Подолу ви ја оставаме врската каде што можете да имате целосен пристап до овие информации и до сите достапни курсеви.

Некои карактеристики на овие курсеви

Овие курсеви ги имаат следниве карактеристики:

 • Тие ќе се занимаваат со 15 различни предметни области, така ќе имате многу да изберете.
 • Ги обединува и слободното време и културата во различни места од туристички, културен и наследствен интерес.
 • Многу од овие курсеви се преку видеоконференција и преку Интернет, и во живо и со задоцнување, така што имате пристап каде и кога можете.
 • Сите присутни a виртуелен кампус каде ќе најдете информации во врска со курсот, форумите, мачки, Итн
 • Овие курсеви се исто така достапни на затвори.

Некои од достапните курсеви

Антропологија

 • Јазичен сексизам: изглед или реалност?
 • Пол и еднаквост.
 • Покажи, треба и симбол: храна и култури во XNUMX век.
 • Мигранти и бегалци: талент што се додава.
 • Судската заштита на навредливите клаузули.
 • Комуникација на насилство, насилство во комуникација.
 • Здравје и болест. Прилози од социјална антропологија и општествени науки.
 • Социјална интервенција во затворскиот контекст.
 • Одржлива храна: предизвици во денешното општество.
 • Антропологија дома. Работа на терен без егзотика.
 • Пејзаж и наследство во Пиринејските планини. Предизвици за иднината.
 • Верувања, суеверие и рационалност во Шпанија и во шпанска Америка од историска и антрополошка перспектива.
 • Уметност и легенда за средновековниот Камино де Сантијаго.
 • Антропологија на безнадежност: влијанието на промената во човечките општества.
 • Психолошка благосостојба: loveубов, вино и рокенрол.
 • Магија, вештерство и суеверие во историјата.

Комуникација

 • Јазичен сексизам: изглед или реалност?
 • Политика во дигиталното време.
 • Покажи, треба и симбол: храна и култури во XNUMX век.
 • Дигитален маркетинг и компании 2.0.
 • Комуникација на насилство, насилство во комуникација.
 • Правна документација: теорија и пракса.
 • Лична марка: станете професионалец што прави разлика.
 • Како да се идентификуваат „глупостите во науката“. Вовед во основите на научното знаење.
 • Создавање интерактивни и достапни е-пабови: модуларни електронски мини-книги.
 • Социјална интервенција во затворскиот контекст.
 • Lifeивотни вештини и подобрена способност за вработување.
 • Апликации и развој на емоционална интелигенција.
 • Од Сервантес до Чирбес. Денија и литература.
 • Поттикнување на развојот на вашата професионална кариера: создавање личен бренд.

Образование

 • Општество и кино.
 • Психологија и образование 4.0: едукација на генерацијата З.
 • Училишно образование, стручна обука и доживотна вработливост. Некои критични перспективи.
 • Органски закон од 28 декември, за сеопфатни мерки за заштита од родово насилство: тринаесет години подоцна.
 • Психологија и музика.
 • Парови насекаде.
 • Спортска психологија: иницијација и попреченост.
 • Пол и еднаквост.
 • Среќа и емоционална благосостојба.
 • Стратегии за учење во формалното и неформалното образование.
 • Мигранти и бегалци: талент што се додава.
 • Спречување на зависности во адолесценцијата.
 • Психологија на заведување.
 • Техники за обука во компанијата, развој на кариера и регрутирање денес.
 • Даунов синдром, семејство и перспектива на училиште.
 • Образование денес: проблеми и предлози (почит кон професорот Рамон Перез Јусте).
 • II Курс за освежување за наставници по Е-Л2 / ЛЕ: Алатки и ресурси за настава.
 • Надзор и инспекција на центрите за подобрување на образовната практика.
 • Едукативната евалуација под дебата. Анализа на нејзината образовна и социјална улога.
 • Семејно и родово насилство: мултидисциплинарна интервенција.
 • Комуникација на насилство, насилство во комуникација.
 • Стратегии за училницата: дидактички предлози за време на конфликт и промена.
 • Причини и последици од насилството во семејството: малтретирани родители.
 • Обука како клуч за вметнување.
 • Психоедукативен развој на емоционална интелигенција.
 • Неврологија, психологија и едукација на емоционалната регулација.
 • Нашиот образовен систем под дебата: парадокси и дилеми.
 • Создавање интерактивни и достапни е-пабови: модуларни електронски мини-книги.
 • Стратегии за геопросторно знаење во средното образование.
 • Квалитет на живот и ментално здравје. Био-психо-социјална перспектива.
 • Студирање, работа и иновации со втор јазик во отворено, подвижно и социјално опкружување во училницата.
 • Позитивни емоции, емоционална интелигенција и тренинг.
 • Вредности во семејниот идентитет: импликации дома и на училиште.
 • Управување со емоциите со внимателност: пат кон адаптивна емоционална регулација.
 • Повеќе живот и подобар живот! Да размислиме за стареењето.
 • Техники и средства за вметнување труд во општеството на знаење.
 • Сеприсутно и мобилно учење.
 • Lifeивотни вештини и подобрена способност за вработување.
 • Екосистемот на социјално претприемништво: иницијативи за подобрување на светот.
 • Насилство, агресивност и решавање на конфликти.
 • Популарна астрономија - Сигуенца вездено светло.
 • Апликации и развој на емоционална интелигенција.
 • Надвор од границите на Законот против родово насилство.
 • Психопатологија, евалуација и интервенција во гранично нарушување на личноста.
 • Училиште за медијација. Култура на мир за да се стави крај на малтретирањето.
 • Развој на интелектуални капацитети.
 • Курс за технолошко и методолошко ажурирање за формално и неформално учење на втор јазик.
 • Медијација во училишна средина.
 • Поттикнување на развојот на вашата професионална кариера: создавање личен бренд.

Ова лето 2017 година, вкупно понудите на УНЕД 145 курсеви, што можете да го консултирате во ова линк. Ако направите некој од нив или неколку, уживајте во тоа! Секогаш е добро време да ги обучите и проширите своите знаења.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.