Nga se përbëhet thanatoestetika?

tannate

Në kuadër të sektorit të funeralit, Profesioni i atatoestetikës është sot një nga më të kërkuarit. Thanatoestetika i përket degës së thanatopraksisë dhe objektivi i këtij specialiteti nuk është tjetër veçse të arrihet një imazh i mirë i të ndjerit. Siç do ta shihni më poshtë, puna e personit që është përgjegjës për përgatitjen e trupit është thelbësore kur bëhet fjalë për përballimin më të mirë të dhimbjes.

Në artikullin e mëposhtëm flasim pak më shumë për këtë profesion, të aktiviteteve të ndryshme që përfshijnë Dhe ku mund të studioni?

Çfarë është thanatoestetika?

Nuk janë asgjë më shumë se ato aktivitete që aplikohen ndaj të ndjerit për të përmirësuar pamjen e tyre fizike. Puna e profesionistit në thanatoestetikë i ndihmon të ndjerit mund të prezantohet në mënyrën më të mirë të mundshme për miqtë dhe familjen. Një ekspert i thanatoestetikës ka nocione të rëndësishme në grim dhe parukeri dhe kryen punë komplekse në restaurimin e zonave të caktuara të dukshme të personit të vdekur. Është shumë e rëndësishme të shmanget përkeqësimi fizik i të ndjerit, veçanërisht në prani të njerëzve më të afërt.

thanatosterike

Si është puna e profesionistit në thanatoestetikë

Ndryshe nga sa mund të mendojnë shumë njerëz, profesionisti i thanatoestetikës nuk kufizohet vetëm në grimin e të ndjerit.  Thanatoestetika përfshin aktivitetet e mëposhtme:

 • Para së gjithash, profesionisti duhet të punojë me kufomën dhe të kujdeset për një sërë nevojash si dezinfektimi i zonave të caktuara të trupit, rruajtja e të ndjerit ose mbyllja e zonave të caktuara në mënyrë që të mos ketë humbje lëngjesh. Edhe goja dhe sytë e të ndjerit duhet të mbyllen për të punuar siç duhet me trupin.
 • Hapi tjetër është veshja e të ndjerit. Kjo do të varet nga shijet e të afërmve ose dëshirat e fundit të të ndjerit. E rëndësishme është ta prezantoni trupin në mënyrën më të mirë në mënyrë që dhimbja e familjes dhe miqve të jetë sa më e vogël.
 • Aktiviteti i tretë është krehja e të ndjerit. Për këtë profesionisti i thanatoestetikës kërkon një foto të të ndjerit të mund të realizonte një frizurë të ngjashme me atë që kishte kur ishte gjallë.
 • Pasi të ketë mbaruar modeli i flokëve, përfundon faza e grimit. Kjo është pjesa më e rëndësishme e thanatoestetikës, meqenëse aspekti që do të ketë i ndjeri varet prej tij, kur u tregoni familjes dhe miqve. Është e rëndësishme që lëkura të kthehet në ngjyrën e saj natyrale dhe të shmanget zbehja e vdekjes së personit. Grimi do të ndihmojë në mbulimin e plagëve të mundshme që i ndjeri ka pasur në të gjithë trupin.
 • Hapi i fundit është enferetrado e trupit. Ky aktivitet konsiston në vendosjen e trupit në arkivol në mënyrë që ai të jetë në një linjë të përkryer për t'u paraqitur para familjes dhe miqve.

estetike

Çfarë duhet të studiosh për të punuar në atatoestetikë?

Sot nuk ka asnjë diplomë si e tillë në këtë çështje dhe as një formim profesional specifik që jep një titull zyrtar për të punuar si profesionist thanatoestetik. Pavarësisht kësaj, ekziston një ofertë e gjerë dhe e larmishme e trajnimit privat për të ushtruar një profesion të tillë.

Ju mund të zgjidhni stërvitjen ballë për ballë, në distancë ose intensive. Ka kurse më të shkurtra me rreth 200 orë dhe të tjera më të plota me më shumë se 1.000 orë mësimore. Gjëja me të vërtetë e rëndësishme për këtë klasë kursesh është se përveç formimit të tyre teorik, ato ofrojnë një numër të mirë të orëve reale praktike. Në rastin e të qenit i papunë, shteti subvencionon një sërë kursesh falas që janë po aq të vlefshme sa ato të ofruara nga sektori privat.

Në fund të fundit, Siç e keni parë, puna e profesionistit në thanatoestetikë është mjaft e gjerë.. Përveç grimit për të ndjerin, ata duhet të kryejnë aktivitete të ndryshme të të gjitha llojeve në mënyrë që trupi të jetë sa më i mirë në sytë e familjes dhe miqve. Falë profesionistëve që punojnë në një sektor aq të vështirë sa atotoestetika, i ndjeri do të tregohet në prag në një mënyrë që dhimbja të jetë sa më e durueshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.