Çfarë duhet të studiosh për të qenë stjuardesë

stjuardesë

Puna e zonjës ka shumë përparësi përveç se është ëndrra e shumë prej grave të këtij vendi. Zonja e shtëpisë është me fat që udhëton krejtësisht falas dhe viziton shumë vende të botës. Megjithatë, është një punë mjaft e kualifikuar, pasi kërkon, ndër të tjera, një trajtim të mirë me pasagjerët, si dhe të dish se si të veprosh në situata të ndryshme që mund të ndodhin gjatë një fluturimi.

Në artikullin vijues do t'ju tregojmë çfarë duhet të studiosh që të mund të aspirosh një punë si stjuardesë.

Cilat kërkesa janë të nevojshme për të qenë një stjuardesë

 • Kërkesa e parë kur punon si stjuardesë është të jesh 18 vjeç. Ka kompani që vendosin një moshë minimale prej 21 vjeç. Në lidhje me kufirin e moshës aktualisht është 35 vjeç.
 • Lartësia është një tjetër nga kërkesat që kërkojnë kompanitë e fluturimit kur punësojnë stjuardesë. Kjo kërkesë është shumë e rëndësishme pasi zonjat duhet të arrijnë pa problem materialin e urgjencës në rast se është i nevojshëm. Aktualisht, një stjuardesë kërkohet të jetë së paku 1,57 cm e gjatë.
 • Në rastin e studimeve dhe trajnimeve të nevojshme, shumica dërrmuese e kompanive të fluturimit kërkojnë që pozicioni i stjuardesës, të posedojnë Certifikatën Zyrtare TCP dhe të kenë të paktën ESO. TCP mund të merret në çdo qendër aeronautike që miratohet nga Ministria e Zhvillimit.
 • Kur zgjidhni një punë si Stjuardesë, është e rëndësishme të keni një nivel të mirë të gjuhës angleze. Përveç kësaj, Shumica dërrmuese e kompanive të fluturimit vlerësojnë shumë të dinë më shumë se një gjuhë.
 • Një kërkesë tjetër kur aplikoni për punën e stjuardesës është të kaloni një sërë testesh noti. Këto teste përbëhen nga duke notuar rreth 100 metra në më pak se dy minuta e gjysmë dhe duke u zhytur deri në 8 metra thellësi.

Avion

Avantazhet dhe disavantazhet e të qenit stjuardesë

Si në shumicën dërrmuese të vendeve të punës, stjuardesa do të ketë avantazhet e saj, por edhe një sërë disavantazhesh që duhet të keni parasysh. Për sa i përket avantazheve, duhet theksuar sa vijon:

 • Tërheqja më e madhe e punës si zonjë është pa dyshim ajo që udhëtoni dhe vendet e ndryshme nëpër botë që do të vizitoni. Nëse jeni adhurues i udhëtimeve, puna e stjuardesës është më e mira për ju.
 • Një avantazh tjetër është për faktin se shumë prej linjave ajrore, u ofrojnë punëtorëve të tyre fluturime të shumta falas në vende të tjera ose fluturime me një çmim mjaft të reduktuar në normale.
 • Nëse jeni një person miqësor dhe i hapur, puna e zonjës Do t'ju lejojë kultura dhe njerëz të pafund nga vende të tjera.
 • Në punën e një stjuardese ata zakonisht kanë disa ditë pushim radhazi.

stjuardesë fluturimi

Megjithatë, si me çdo lloj pune gjithashtu Ka një sërë disavantazhesh që ia vlen të përmenden:

 • Siç e kemi theksuar edhe më lart, profesioni i stjuardesës kërkon që të udhëtoni vazhdimisht, diçka që mund të mos jetë e përputhshme kur bën një jetë normale dhe për të pasur një familje.
 • Është e rëndësishme të tregohet se orët e punës së një mikpritëseje janë shumë të gjata dhe ndryshojnë vazhdimisht. Kjo mund të çojë në probleme serioze në afat të gjatë. me gjumë dhe ushqim.
 • Është shumë thelbësore të kesh aftësi të njerëzve dhe të dish se si t'i trajtosh ato. Situata të ndryshme të pakëndshme zakonisht ndodhin në fluturime, të cilat ju duhet të dini si t'i trajtoni në çdo kohë.
 • Në punën e zonjës së shtëpisë duhet ta keni gjithmonë të mbushur dhe gati valixhen e udhëtimit. Ata mund të telefonojnë urgjentisht dhe duhet të shkojnë menjëherë.

fluturoj

Në fund të fundit, puna e një stjuardese është mjaft tërheqëse për shumë njerëz, pasi mund të udhëtoni nëpër botë dhe të njihni një numër të madh vendesh dhe kulturash. Nga ana tjetër, duhet thënë se kërkesat e tyre nuk janë shumë kërkuese, siç ndodh në punët e tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.