Çfarë ju duhet për të studiuar më mirë (gjërat materiale)

material studimor

Kur dëshironi të filloni të studioni, shumë gjëra janë të nevojshme, duke përfshirë vullnetin tuaj dhe dëshirën tuaj për t'i bërë gjërat mirë. Por do t'ju duhet gjithashtu një vend i mirë për të studiuar, një ambient i përshtatshëm, për të mos pasur shpërqendrime, një dietë e ekuilibruar, do të duhet të jeni të hidratuar mirëKa shumë gjëra që duhet të merrni parasysh, por a keni menduar ndonjëherë për atë që ju duhet për të marrë atë motivimi për të studiuar më mirë të bëhet me gjërat materiale? Duket se nuk është e rëndësishme por nuk mund të injorohet.

Sot dua të jem diçka materiale dhe të flas me ju për ato gjëra që ju duhen dhe që nuk mund t'i injoroni sepse është e nevojshme që t'i merrni parasysh, nëse nuk e keni përreth jush kur jeni duke studiuar do ta humbisni është thelbësore që të merrni parasysh disa gjëra. doni te dini per cfare behet fjale? Nëse jeni një person që studion me shumë dëshirë, me siguri tashmë keni disa gjëra në mendjen tuaj, nëse jo ... mos humb detaje.

Muzikant

Shumë studentë pyesin nëse mund të studiojnë me muzikë, dhe përgjigja është po dhe jo. Fjalët e këngëve e shpërqendrojnë mendjen dhe kjo është arsyeja pse duhet t’i shmangni ato, veçanërisht nëse jeni duke lexuar apo shkruar! Sidoqoftë, ekzistojnë lloje të caktuara të muzikës si muzika instrumentale ose muzika klasike që mund të jenë shumë të mira për ju nëse e vendosni në prapavijë ndërsa studioni, aq sa mund të përmirësojë aftësinë e trurit tuaj për të mësuar, mbani mend dhe rishikoni informacionin. Nëse nuk jeni një nga njerëzit që duan qetësi absolute për të studiuar, tani mund ta vendosni muzikantin tuaj pranë vendit tuaj të studimit!

material studimor

Mblidhni materialet që ju nevojiten

Kur e keni shumë të qartë vendin ku dëshironi të studioni, do të duhet të dini gjithashtu se duhet të mblidhni të gjitha materialet e studimit që ju duhen për të përgatitur gjithçka para se të filloni studimin. Nuk është e përshtatshme që ju të ndërprisni kohën e studimit dhe vetveten për të pasur nevojë të marrësh një mprehës ose theksues të përshtatshëm të lapsit, ose ndoshta për të marrë një copë letër, një vizore ose ndonjë libër shkollor. Nëse keni zonën tuaj të studimit të pajisur mirë me gjithçka që ju nevojitet, dhe natyrisht të organizuar mirë, do të kurseni kohë thelbësore që do të përfitoni gjatë studimit tuaj.

Disa rafte të mira

Mundohuni të keni një raft ose dy pranë librave tuaj shkollorë. Kur të shikoni raftin e librave që do të keni pranë vetes, do të jeni në gjendje të mbani mend qëllimet tuaja akademike. Ju do të duhet të përdorni vetëm etiketa ose shporta të nevojshme të jetë në gjendje të ruajë dokumente ose materiale mësimore në mënyrë që ato të mos humbasin dhe të ketë gjithçka të organizuar në të njëjtin vend.

Një tabelë njoftimesh tape

Të njohur gjithashtu si një bord buletini, ato janë të shkëlqyera për të mbajtur parasysh porositë dhe dokumentet e rëndësishme. Megjithëse ju kam fiksuar (sepse është ai klasik) ju gjithashtu mund të mendoni të zgjidhni të tjerët që janë më të përshtatshëm për shijet tuaja personale siç është një tabelë magnetike. Në këto borde, përveç vënies në dukje të gjërave të rëndësishme, ju gjithashtu mund ta përdorni atë për të përforcuar konceptet akademike, për të kujtuar datat e provimeve tuaja dhe madje për të qenë në gjendje të shkruani angazhimet shoqërore.

Por është shumë e rëndësishme që kjo tabelë të mos jetë e dukshme, është më mirë që ta vendosni larg vizionit tuaj, sepse përndryshe truri juaj do të fillojë të bashkëpunojë me këtë informacion dhe do të humbni përqendrimin. Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme që të pastroni tabelën herë pas here në mënyrë që të mos bëhet një tabelë me letra të padobishme.

material studimor

Tabela e bardhë

Nëse keni hapësirë ​​të mjaftueshme në dhomën tuaj të studimit ju këshilloj të investoni para (dhe hapësirë) në një tabelë të bardhë sepse do t'ju ndihmojë të jeni në gjendje të studioni në mënyrë aktive, të jeni në gjendje të shkruani ose të vizatoni me shënues dhe gjithashtu të fshini të thatë për të qenë në gjendje të shkruaj përsëri dhe të jetë në gjendje të brendësojë njohuri më të mira. Ju mund të bëni lista, të shkruani data ose të shkruani formula ... çfarëdo që kërkon studimi juaj. Pasi të përpiqeni të studioni me një tabelë të bardhë, gjithmonë do t'ju duhet pranë.

Një kalendar

Kalendarët janë thelbësorë për çdo student dhe kjo është arsyeja pse është e nevojshme që ju të keni një të tillë që të jeni në gjendje të mbani një gjurmë të mirë të kundërshtimeve tuaja, afatet që keni ose ato që ju mendoni se janë të nevojshme. Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të mendoni në terma të kohës për të ditur se çfarë dite jetoni dhe sa kohë ju ka mbetur.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.