Çfarë është avokati?

avokati

Shumë pak njerëz janë në gjendje të dallojnë se çfarë është një avokat nga një avokat. Shifra e avokatit është shumë pak e njohur për publikun e gjerë, megjithëse ka të njëjtën rëndësi që mund të ketë një avokat. Ju të dy punoni së bashku në mënyrë që mosmarrëveshja në fjalë të vazhdojë normalisht.

Në artikullin vijues ne do t'ju ndihmojmë në mënyrë që tani e tutje të dini se ai është një avokat dhe cilat janë funksionet e tij brenda sferës gjyqësore.

Çfarë është avokati

Avokati ka një diplomë në Drejtësi dhe është ai që përfaqëson një person ose një kompani para gjykatës. Avokati specializohet në një degë të ligjit siç është ligji procedural. Përfaqësimi i bërë nga avokati kryhet falë një prokure të marrë nga noteri.

Falë pranisë së avokatit, është e garantuar që gjykimi në fjalë do të bazohet në një të drejtë siç është barazia e palëve. Shifra e prokurorit është aq e rëndësishme dhe thelbësore sa pa praninë e tij nuk mund të fillohet një gjykim i caktuar.

Kur kërkohet prania e një avokati

Avokati duhet të jetë i pranishëm në mënyrë të detyrueshme në çdo çështje civile. Duke marrë parasysh këtë, figura e avokatit ka një sërë detyrimesh:

 • Ju duhet të bashkëpunoni plotësisht me organet juridiksionale.
 • Mbroni dhe përfaqësoni klientë të ndryshëm që kërkojnë shërbimet tuaja.
 • Përfaqësoni klientët gjendja ekonomike e së cilës nuk e lejon atë.
 • Sillni dokumentacion të saktë të çështjes që përfaqëson.

Klienti që ka nevojë për shërbimet e një avokati, Ju mund ta kërkoni atë në mënyra ose mjete të ndryshme:

 • Formulimi i një peticioni në kolegjin e avokatëve.
 • Përmes rekomandimit nga një avokat i besuar.
 • Gjykata përkatëse kërkon një avokat në detyrë.

Si ndryshon një avokat nga avokati?

Dallimi është mjaft i qartë dhe është se avokati është personi i ngarkuar për të mbrojtur klientin e tij. Në rastin e avokatit, tëtë veprojë si përfaqësues i klientit dhe ai është i ngarkuar me ruajtjen e të gjithë dokumentacionit që nevojitet në procesin gjyqësor. Avokati i tha nuk është asgjë më shumë sesa figura e klientit në gjykatë. Nga ana tjetër, ai dorëzon të gjithë dokumentacionin që avokati i jep gjykatës në të njëjtën kohë kur i dorëzon njoftimet e ndryshme të gjykatës vetë avokatit.

Nga të këqijat, figura e avokatit është përgjegjëse për mbrojtjen e interesave të ndryshëm të klientit të tij përpara gjykatës. Ata veprojnë drejtpërdrejt në procese gjyqësore të ndryshme dhe këshillojnë për gjithçka që i duhet klientit të tyre në mënyrë që rezultati i procesit gjyqësor të jetë sa më i dobishëm.

e drejtë

Detyrat e avokatit

Funksioni kryesor i avokatit është të organizojë të gjithë dokumentacionin që është i nevojshëm në kontekstin e një procesi gjyqësor të veçantë. Nuk është asgjë më shumë sesa lidhja që duhet të ekzistojë midis gjykatës, klientit dhe avokatit. Ai do të jetë përgjegjës për thirrjet ose njoftimet e ndryshme që janë të nevojshme për zhvillimin e duhur të një gjykimi specifik.

Siç mund ta shihni dhe vëzhgoni, figura e avokatit është thelbësore dhe thelbësore kur një çështje e caktuar mund të fillojë dhe drejtohet në mënyrë të përsosur. Avokati punon së bashku me figurën e avokatit në lidhje me çdo çështje të natyrës ligjore që kërkon praninë tuaj.

Detyrat e avokatit

Roli i avokatit do të varet nga dega e së drejtës në të cilën ai është i specializuar. Një avokat i specializuar në ligjin e punës ose të taksave nuk është i njëjtë me një tjetër që specializohet në të drejtën martesore. Në rastin e avokatit, duhet të theksohet se ai është i specializuar vetëm në ligjin procedural dhe mund të përfaqësojë si individë ashtu edhe kompani.

Me pak fjalë, figura e avokatit është në prapavijë krahasuar me atë të avokatit. Sidoqoftë, siç e keni parë, avokati është kryesor kur bëhet fjalë për fillimin e një procesi të caktuar gjyqësor dhe gjithçka mund të funksionojë sipas rregullave. Si avokati ashtu edhe avokati duhet të punojnë së bashku për çdo çështje ligjore që kërkon praninë e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.