Çfarë është një diplomë master

Ndoshta keni dëgjuar ndonjëherë që dikush ka bërë ose ka përfunduar një master, apo edhe në një pozicion pune keni lexuar që aplikantëve u kërkohet një lloj i caktuar master për të qenë në gjendje të aplikojnë për punë. Per kete arsye, Shtë e rëndësishme që të kuptoni mirë se çfarë është diploma master.

Diplomat zyrtare master iu shtuan ofertës aktuale të gradave pasuniversitare dhe master. Por çfarë është një diplomë pasuniversitare, një master dhe një universitet master? Vazhdoni të lexoni për të zbuluar dhe zgjedhur opsionin më të mirë për ju në secilin rast.

Pasuniversitare

Çdo kurs që është bërë me një diplomë universiteti tashmë është një diplomë pasuniversitare. Duhet të jetë një kurs i gjatë deri në 400 orë. Çmimi i kurseve pasuniversitare do të ndryshojë në varësi të qendrës ku studioni. Normalisht për shkak të ngarkesës së përmbajtjes nuk është e nevojshme të bëhet një projekt përfundimtar pasuniversitar merrni diplomën por kjo do të varet nga kriteret e qendrës.

Zotëri i vetvetes

Necessaryshtë e nevojshme të bëhet diferencimi i masterit nga ai universitar. Në këtë pikë do të analizojmë vetë diplomën master ... është studimi pasuniversitar më i njohur. Kohëzgjatja e tij është zakonisht deri në dy vjet dhe me një ngarkesë akademike deri në 500 orë.

Zakonisht ka një çmim që është ndërmjet 3 dhe 50 mijë euro. Në varësi të llojit të masterit. Mund të jetë një diplomë master i përgjithshëm për të filluar në një fushë të caktuar ose një specifike për të hyrë më thellë në njohuritë e një fushe specifike.

Ato janë diploma private nga universiteti ose të miratuara nga qendra jo-universitare. Ata priren të kenë më shumë fleksibilitet, por nuk kanë një homologim nga Zona Evropiane e Arsimit të Lartë. Përkundër kësaj, ky lloj masteri ka prestigj dhe cilësi.

Master në universitet dhe zyrtar

Ky lloj masteri zakonisht regjistrohet në Zonën Evropiane të Arsimit të Lartë. Ato janë studime publike dhe kjo është arsyeja pse ajo njihet shoqërisht dhe mund të vazhdohet, për shembull me një doktoraturë.

Zakonisht zgjat një ose dy vjet më së shumti. Merret trajnim teorik dhe praktik dhe projekti përfundimtar i masterit duhet të përgatitet në fund të kursit. Çmimi i këtij lloji master zakonisht diktohet në nivelin publik dhe do të ndryshojë në varësi të krediteve në të cilat regjistrohet studenti. Zakonisht çmimi i tij është më i vogël se një diplomë master.

Çfarë duhet të zgjidhni?

Ju mund të zgjidhni një lloj masteri ose një tjetër në varësi të interesave tuaja. Të dy llojet e gradave master janë me të vërtetë zyrtare, vetëm se drejtohet nga sistemi i tij i kontabilitetit të kredisë dhe nuk ka asnjë lidhje me ato të një natyre publike. Por të dy drejtohen nga universitetet.

Një diplomë master universiteti është aprovuar nga shteti dhe është më e lehtë për tu përpunuar nëse doni të shkoni në një universitet të huaj. Nga ana tjetër, një diplomë master nuk ka ndonjë rregullim ligjor që e rregullon atë. Kjo do të thotë që të dy mjeshtrat ekzistojnë, por asnjëri nuk zë vendin e tjetrit. Ato janë plotësuese sepse secila mbulon nevoja të ndryshme akademike.

Kur flasim për një diplomë master universiteti, ajo zakonisht u drejtohet të diplomuarve të rinj të cilët dëshirojnë të vazhdojnë trajnimin e tyre dhe duan t'i drejtojnë ata në një praktikë praktike profesioni ose në fushën e kërkimit. Që ta kuptoni më mirë, diplomat e vjetra 5-vjeçare tani janë 4 vjet bachelor dhe 1 ose 2 master, Prandaj, për të qenë në gjendje të përfundojnë trajnimin e tyre në një mënyrë specifike, ata duhet të bëjnë masterin.

Nga ana tjetër, një diplomë master i drejtohet një auditori tjetër, pikërisht profesionistëve që duan të zgjerojnë fushën e tyre profesionale, njohuritë e tyre, të cilët dëshirojnë të rinovojnë ose riciklojnë veten në mënyrë profesionale. Kjo zakonisht bëhet për t'iu përshtatur ndryshimeve shoqërore dhe kërkesave të tregut. Apo edhe gjithashtu, për të ndryshuar rrugën e karrierës.

Ekziston edhe një ndryshim kryesor që duhet të dini midis diplomës suaj master dhe asaj universitare: është personeli mësimdhënës. Ndërsa masteri i universitetit, të gjithë mësuesit i përkasin (ose një pjesë e madhe) universitetit që e jep atë (duke pasur një trajnim akademik, në gradat master, tre të katërtat e stafit mësimor nuk kanë nevojë të jenë studentë të universitetit.

Masteri vetë ka një karakter më real dhe profesional dhe ai universitar ka një karakter më akademik. Gjithsesi, nëse e dini llojin e masterit që dëshironi të bëni, thjesht duhet të filloni punën!


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.