çfarë është një somelier

punë someliere

Nëse jeni një dashnor dhe i apasionuar pas gjithçkaje që lidhet me verën, do ta dini me siguri çfarë bën një somelier dhe rëndësia që ka në fushën e verërave. Megjithatë, ka shumë njerëz që nuk janë në dijeni të funksioneve kryesore të somelierit dhe çfarë roli ka ai në botën e gastronomisë.

Në artikullin e mëposhtëm ju ndihmojmë të pastroni të gjitha dyshimet që mund të keni mbi figurën e somelierit.

çfarë është një somelier

Figura e somelierit daton nga Mesjeta, në kundërshtim me atë që shumë njerëz mund të mendojnë Nuk është një zanat apo profesion modern. Sot somelierja është personi i ngarkuar për të mbajtur gjurmët e bodrumit të verës së një restoranti. Puna e somelierit ka lidhje të drejtpërdrejtë me kuzhinën e vendit, pasi në varësi të pjatave verërat do të jenë njëra ose tjetra.

Duhet theksuar se me kalimin e viteve, Sommelierja po fiton rëndësi në fushën e mikpritjes dhe gastronomisë. Aktualisht, ai është i përkushtuar për t'u shërbyer klientëve të ndryshëm, në mënyrë që ata të kenë të qartë se çfarë vere duhet të pinë ndërsa shijojnë pjatat e ndryshme të ushqimit.

Çfarë funksionesh ka somelierja?

Në lidhje me funksionet e ndryshme të sommelierit, duhet të tregohen sa vijon:

 • Ju duhet të jeni të përditësuar me gjithçka që ka të bëjë me botën e verërave, duke qenë se është në krye të stokut që ka magazina e restorantit.
 • çiftëzimi i verërave në lidhje me pjatat që do të shërbehen në restorant.
 • Ndihmoni klientët e ndryshëm për të zgjedhur verën më të mirë të mundshme për të marrë me vakte.
 • Vela për ruajtje të mirë të verërave në bodrum.

Siç e keni parë, ai është një figurë themelore në botën e mikpritjes dhe verës. Falë trajnimit dhe njohurive të tij klientët janë në gjendje të njohin karakteristikat e ndryshme të verërave dhe shijoni ato.

detyrat e somelierit

Çfarë duhet të studiosh për të qenë sommelier?

Kur bëhet fjalë për të bërë punën tuaj në mënyrën më të mirë të mundshme, Një somelier i mirë duhet të ketë njohuritë e mëposhtme:

 • Di gjithçka që lidhet me çiftëzimin e verërave.
 • Njohuri të mira relative në fushën e enologjisë.
 • Për të qenë të përditësuar në gjithçka që ka të bëjë me botën e verërave.
 • njohuri rreth shijimit të verës.
 • Mësoni për kantinat e ndryshme të verës në zonë në të cilën ai punon.
 • Dini si të shërbeni verërat për të përfituar sa më shumë prej tyre.

Përveç njohurive të tilla, Një somelier i mirë duhet të ketë një sërë aftësish ose aftësish:

 • të jetë një person komunikues dhe me dhuratë të njerëzve.
 • hobi dhe pasion nëpër botën e verërave.
 • Aftësitë sociale kur kemi të bëjmë me klientët.

Në rastin e studimeve, duhet të tregohet se të punosh si sommelier Ju nuk keni nevojë të keni arsim të lartë. Në shumicën dërrmuese të rasteve, somelierët e ardhshëm zakonisht trajnohen në shkolla të bujtinave ose në kurse të specializuara trajnimi profesional. Sot oferta e punës është mjaft e larmishme, ndaj nuk do të keni asnjë lloj problemi kur bëhet fjalë për trajnimin dhe marrjen e njohurive të nevojshme për të qenë një somelier i mirë.

Çfarë-është-një-sommelier

Cilat janë mundësitë e punës së somelierit

Ka shumë mundësi pune në lidhje me punën e një somelier. Në këtë mënyrë figura e somelierit Është i pranishëm në shumë vende dhe institucione në botën e mikpritjes:

 • Restaurants.
 • Gastrobarët.
 • baret e verës
 • Në media të specializuara si kritik i ushqimit.
 • institucione të specializuara në verëra.

Sa është paga e një someliere

Paga e një someliere do të ndryshojë sipas një sërë faktorësh që duhet të merren parasysh. Nëse do të duhej të flisnim për pagën mesatare të një someliere Do të ishte rreth 1.500 euro bruto në muaj. Vjetërsia e profesionistit së bashku me llojin e restorantit në të cilin ai ofron shërbimet e tij, mund ta bëjnë pagën pak më të lartë. Në çdo rast, mund të thuhet se një somelier fiton diçka më shumë se stafi tjetër i restorantit, siç është rasti me kamarierët.

Me pak fjalë, siç e keni parë figurën e somelierit Është shumë e rëndësishme në botën e mikpritjes. Kur bëhet fjalë për t'iu përkushtuar këtij profesioni të bukur, është e rëndësishme të tregoni se duhet të jeni një person me njohuri të mëdha për verërat e ndryshme, pasi ato zakonisht këshillojnë klientë të ndryshëm restorantesh. Trajnimi i somelierit është i vazhdueshëm pasi ai duhet të jetë i përditësuar me gjithçka që rrethon botën e verës. Përveç kësaj, është mirë të mbani mend se për të qenë një somelier i mirë, duhet të jeni një person që ndjen një pasion të madh për verërat.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.