Çfarë bën një endokrinolog?

endokrine

Një endokrinolog është një mjek i specializuar që studion gjëndrat e ndryshme të trupit dhe ndryshimet hormonale dhe se si ato mund të çojnë në sëmundje të ndryshme. të tilla si diabeti, obeziteti ose problemet e tiroides. Këshillohet që të shkoni në konsultën endokrine kur personi pëson ndryshime të shpejta në peshë, urinon më shumë se ç’duhet apo ka më shumë qime se normalja në rastin e femrave. Në këto raste, endokrine kryen një vlerësim klinik dhe një matje të sasisë së gjakut në hormone për të gjetur shkaqet apo arsyet e ndryshimeve të tilla hormonale dhe për të filluar trajtimin më të mirë të mundshëm.

Në artikullin e mëposhtëm ju tregojmë më në detaje se çfarë bën endokrinologu dhe kur të shkosh tek ajo.

çfarë bën endokrine

Gjëja e parë që do të kryejë endokrinologu është një intervistë klinike me pacientin, për të mësuar rreth shqetësimeve apo simptomave të ndryshme që kanë çuar në konsultë. Përveç kësaj, organi endokrin duhet të dijë të dhëna të ndryshme lidhur me këtë me zakonet e jetesës, me konsumimin e medikamenteve të caktuara ose me historinë familjare të pacientit.

Më pas mjeku endokrinolog do të kryejë një ekzaminim fizik në zonën ku personi ka simptoma ose shqetësim. Është gjithashtu normale të kërkohet një test gjaku për të ditur nivelet e hormoneve në trup. Ju gjithashtu mund të porosisni radiografi ose MRI. Në një konsultë të dytë dhe pas marrjes së rezultateve të analizave të ndryshme, profesionisti mund të tregojë fillimin e një trajtimi të caktuar mjekësor për të rikthyer problemin hormonal.

Kur duhet të shkoni në konsultën endokrine?

Ka një sërë simptomash ose shenjash që mund të tregojnë se këshillohet të shkoni në konsultën endokrine:

 • Vështirësi e madhe për të humbur peshë.
 • Shtim në peshë shpejt.
 • Lodhje në të gjitha orët e ditës.
 • Ndryshimet në ciklin menstrual.
 • Flokët e tepërt në rastin e femrave.
 • Rritja e gjirit tek fëmijët.
 • Puberteti i hershëm.
 • Dëshira e tepërt për të urinuar dhe shumë etje, e cila mund të lidhet me diabetin.

endokrinologu

Sëmundjet zakonisht trajtohen nga endokrinologu

Endokrine studion gjithçka që lidhet me ndryshimet hormonale në trup, pra rrezja e veprimit të saj është mjaft e gjerë dhe e madhe. Prandaj, endokrine zakonisht trajton një sërë sëmundjesh në mënyrë specifike:

 • Ndryshimet në tiroide siç është rasti i hipertiroidizmit, strumës ose hipotiroidizmit. Gjëja normale që duhet bërë është kryerja e një sërë testesh që ndihmojnë në diagnostikimin e disa prej problemeve të tiroides të përshkruara më sipër.
 • Diabeti ose shumë sheqer në gjak. Detyra e mjekut endokrinolog është të identifikojë llojin e diabetit nga i cili vuan personi dhe çfarë trajtimi duhet të ndjekë në mënyrë që nivelet e sheqerit të ulen.
 • Obeziteti ose mbipesha zakonisht lidhet me probleme të caktuara në hormone të tilla si hipotiroidizmi ose diabeti.
 • Vezoret me polipe ose kiste ndodhin për shkak të një ndryshimi në nivelet e hormoneve femërore në gjak. Këto kiste e bëjnë të vështirë për një grua të mbetet shtatzënë. ose që pëson ndryshime të forta në ciklin menstrual.
 • Sindroma e Cushing është një sëmundje hormonale. Shkaktohet nga një rritje e konsiderueshme e kortizolit në gjak. Ky lloj sindromi bën që personi të vuajë një shtim të konsiderueshëm në peshë dhe një grumbullim mjaft të madh të yndyrës në zonën e barkut.
 • ndryshimet e lidhura me rritjen Zakonisht trajtohen nga endokrinologu.
 • Hirsutizëm Është një ndryshim hormonal që vuajnë disa gra dhe në të cilin prodhohen qime të tepërta.
 • Përveç kësaj, endokrinologu Mund të ndihmojë në uljen e simptomave të menopauzës.

puna endokrine

Si e trajton endokrine një sëmundje si diabeti?

Vitet e fundit, gjithnjë e më shumë njerëz vuajnë nga diabeti. Diagnoza e tij është mjaft e rëndësishme, pasi në të kundërt pacienti mund të pësojë komplikime serioze për shëndetin. Disa nga këto komplikime mund të jenë një infarkt i miokardit, verbëri ose amputimi i disa gjymtyrëve. Kjo është arsyeja pse është thelbësore të parandaloni këtë sëmundje dhe të shkoni te endokrinologu në rast të paraqitjes së një sërë simptomash mjaft të qarta:

 • Lodhje ekstreme dhe shumë lodhje gjatë gjithë ditës.
 • Shumë dëshirë për të urinuar.
 • Të kesh etje në të gjitha orët e ditës.
 • Problemet e shikimit.
 • Humbje peshe pa ndonjë arsye të qartë.
 • Plagët me probleme për t'u shëruar.
 • Më shumë oreks se normalja.

Me pak fjalë, siç e keni parë, puna e endokrinit është shumë e rëndësishme dhe Ai trajton shumë sëmundje që ndodhin rregullisht në shoqërinë e sotme. Përballë disa prej simptomave të përmendura më sipër, është thelbësore të shkoni në zyrën e endokrinologut dhe të filloni trajtimin më të përshtatshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.