Çfarë bën një ndihmës infermierie?

Çfarë bën një ndihmës infermierie?

Profesionet shëndetësore, të cilat kanë një shikim kaq të rëndësishëm sot, grupojnë profile të ndryshme të specializuara. asistentë të infermierisë Ata janë profesionistë që kryejnë detyra shumë të rëndësishme në kujdesin ndaj pacientit.

Disa njerëz që janë të shtruar në spital nuk kanë autonomi të mjaftueshme për të kryer detyrat e përditshme. Pastaj, një ndihmës infermierie është përgjegjës për sigurimin e kësaj kujdesi. Për shembull, një nga detyrat e kryera nga ky profesionist është shpërndarja e menyve të ushqimit.

Ndihmon pacientët në kryerjen e detyrave të ndryshme

Disa pacientë mund të kenë nevojë për ndihmë nga jashtë për të ngrënë. Disa njerëz nuk kanë lëvizjen e nevojshme për të kryer kujdes të ndryshëm për higjienën personale. Në këtë lloj rrethane, ndihmësi është i ngarkuar të ndihmojë përdoruesin. Një nga funksionet kryesore të ndihmësit të infermierisë është ofrojnë shoqërim të vazhdueshëm të pacientëve dhe familjeve të tyre. Isshtë një person i specializuar që është pjesë e rutinës së atyre që preken nga një sëmundje specifike. Shtë një person i cili është i pranishëm dhe, për këtë arsye, kontrollon evolucionin dhe zhvillimin e pacientit.

Ajo është gjithashtu e ngarkuar me rregullimin e shtretërve, mbajtjen në rregull të materialit të punës, bashkëpunimin në përgatitjen e instrumenteve të nevojshëm për përpunimin e testeve të ndryshme mjekësore.

Mbledhja e të dhënave termometrike

Funksionet e këtij profesionisti hartohen në kontekstin e veçantë të qendrës në të cilën ata punojnë. Meqenëse, profili në fjalë mund të funksionojë në një spital, në një qendër shëndetësore, në një rezidencë për të moshuarit ose në qendrat e kujdesit parësor. Puna e këtij profesionist gjithashtu mbështet infermierin dhe mjekun. Punon në koordinim me anëtarët e tjerë të ekipit. Prandaj, mund të kujdeseni për përgatitjen e materialit të nevojshëm për një specialist për të kryer një detyrë specifike. Për shembull, gjithmonë me mbikëqyrjen e një personi të ngarkuar, mund të kryeni një koleksion të të dhënave termometrike.

Puna në ekip është një nga kompetencat që shoqëron këtë pozicion pune. Profesionisti është pjesë e një sistemi të koordinuar në mënyrë të përsosur dhe, për këtë arsye, bashkëpunon për të arritur objektivat. Përveç kësaj, ky është një profesion profesional që sjell lumturi të vërtetë kur fillon nga kjo dëshirë për përmbushje personale.

Çfarë bën një ndihmës infermierie?

Shoqërimi dhe mbështetja

Edhe kur dy pacientë kanë të njëjtën diagnozë mjekësore, secili përjeton realitetin e tij nga rrethana specifike dhe të veçanta. Mbështetja emocionale është shumë e rëndësishme për ata që ndihen kaq të prekshëm. Kjo shoqërim nuk mund të vijë vetëm nga dashuria e miqve të ngushtë dhe familjes. Profesionistët shëndetësorë gjithashtu aplikojnë inteligjencën emocionale në punën e tyre të përditshme. Ata praktikojnë mirësi, durim, vendosmëri, optimizëm, aftësi shoqërore, mirësi dhe ndjeshmëri.

Për këtë arsye, ndihmësi i infermierisë përforcon rezistencën e pacientit me këtë prani të vetëdijshme. Nëse ky profesionist ka vërejtur ndonjë informacion që u ka rënë në vëmendje ditën e fundit, ata do të informojnë mjekun ose infermierin për atë çështje. Ky profil bashkëpunon vazhdimisht me ekipin për të arritur të njëjtin qëllim: të ofrojë kujdes të shkëlqyeshëm për pacientin në procesin e rimëkëmbjes së tyre. Ky është konteksti në të cilin kornizohet puna e tyre e përditshme. Një nga cilësitë që duhet të kultivojë ky punëtor është aftësia për të dëgjuar. Pacienti duhet të ndihet i dëgjuar, sepse, nga pikëpamja njerëzore, ata mund të përjetojnë dyshime, frikë ose pasiguri. Dhe dëgjimi i tij qetëson dhe lehtëson shqetësimet.

Disa njerëz vendosin të vazhdojnë me studimet e tyre pasi të kenë marrë titullin Asistent Infermierie. Dhe këto janë disa nga funksionet e kryera nga ky profesionist i cili punon me kaq përkushtim në fushën e shëndetësisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.